Proiectul undelucram.ro a luat fiinta in anul 2011 si doreste sa fie un real punct de reper in ceea ce priveste mediul de lucru din companiile din Romania.

Prin paginile speciale de forum dedicate firmelor, dorim sa construim un dialog constructiv intre angajati, fosti angajati, persoane interesate de o anumita companie si reprezentanti oficiali ai respectivei companii.

In momentul de fata, cand listam cele mai importante 1000 de companii ce activeaza in Romania, majoritatea opiniilor si comentariilor angajatilor despre firme, converge catre aceleasi puncte principale:

- Relatia angajat-angajator

- Pachetul salarial

- Sansele de a face o cariera, respectiv de a promova intr-o companie

Relatia angajat-angajator este subiectul cel mai discutat, indiferent de numele companiei despre care se discuta. Fosti sau actuali angajati isi impartasesc experientele avute la locul de munca, in special despre atmosfera de lucru, despre relatia cu colegii, dar mai ales despre relatia cu superiorii.

Majoritatea acuza stilul de "management romanesc", caracterizat prin lipsa de comunicare intre sef si subaltern, obligativitatea realizarii unor taskuri nespecificate in fisa postului, obligativitatea lucrurului peste program (neplatit) si nerecunoasterea meritelor angajatilor.

Evident, exista si un mic (din pacate foarte mic) drept la replica din partea angajatorilor, dar pentru moment acesta pare a fi folosit doar ca o scuza si nu ca o posibilitate/oportunitate de a remedia sau imbunatatii o situatie (fie ea si locala).

Evident, fiecare opinie este si ramane subiectiva (incluzand si posibilitatea de a exagera sau nu o anumita situatie), nu putem generaliza, dar totusi sunt situatii care ar trebui sa ne dea de gandit.

Mai departe vorbim despre pachetul salarial, de asemenea un subiect "fierbinte" discutat pe undelucram.ro.

Este evident ca salariul depinde in mod direct de fiecare companie in parte, de domeniul in care aceasta activeaza, de politica respectivei companii si nu in ultima instanta de abilitatile fiecaruia de a negocia.

Daca subiectul relatia angajat-angajator este discutat mai mult de persoane din interiorul companiilor, subiectul legat de salarii este abordat in special de persoane care sunt deja in procesul de recrutare (salariul fiind unul din motivele pentru care o oferta este acceptata sau refuzata). Desi un subiect oarecum confidential, deseori sunt enumerate intervale de salarizare in functie de pozitie, companie, domeniu de activitate. Totusi, cum arata piata salariilor in 2012, gasiti mai multe informatii aici.

Un alt punct important si des comentat pe forum este sansa de a face o cariera, respectiv de a promova intr-o companie. Ca si la punctul precedent, acest lucru depinde in mod direct de fiecare firma in parte si de structura organizationala a acesteia. Insa ce ridica semne de intrebare este faptul cum aceste posibile sanse de promovare sunt realizate (criterii ca volumul de munca si calitatea acesteia, dar si criterii ca iesitul la bere cu seful sunt deseori enumerate in comentariile celor care scriu pe forum).

Acestea sunt principalele puncte ce reies din comentariile avute pana acum; ce va fi in viitor, vom vedea.

Considerati acest proiect unul util? Va asteptam atunci sa fiti alaturi de noi si va multumim pentru sprijin.

Echipa undelucram.ro
www.undelucram.ro  -  FACEBOOK   -   TWITTER