18 iunie 2012

Care este cel mai neobisnuit lucru pe care il poate face cineva in timpul interviului de angajare? Sa atipeasca, sa dispara pur si simplu sau sa apara cu o zi mai tarziu?

Se pot intampla si lucruri mai surprinzatoare de-atat, potrivit unui sondaj realizat recent de CareerBuilder.com in randul managerilor care deruleaza interviurile de angajare:

- La intrebarea "De ce vrei sa lucrezi la noi?", raspunsul candidatului a fost "Pentru ca imi place de fata de la receptie";

- La inceputul interviului, candidatul a pornit un CD player portabil cu melodia "I feel good" si le-a spus recrutorilor ca doar asa se poate relaxa;

- Un candidat a vrut sa-i impresioneze pe recrutori si le-a aratat mai multe trucuri de mentalist, cu flori, porumbei, iepuri si alte smecherii;

- Un barbat s-a prezentat la interviul gresit - vroia sa candideze pentru un alt post, la o alta companie;

- O candidata le-a lasat recrutorilor senzatia ca reusise crima perfecta, deci are toate calitatile pentru un simplu job - isi ucisese sotul si nu a fost prinsa;

- Un tanar primea si trimitea SMS-uri pe sub masa in timp ce vorbea cu managerul de recrutare;

- Un candidat a vrut sa transmita mesajul ca nu e interesat de titluri si functii: "Nu ma intereseaza sa promovez in urmatorii 5 ani, cata vreme imi veti da un salariu mult mai mare";

- "Este exclus sa ma trimiteti in delegatie de serviciu in zilele in care echipa de fotbal a orasului are meci acasa", le-a precizat clar recrutorilor un tanar microbist;

- Candidatul a incercat sa o agate pe specialista HR in timpul interviului, iar dupa interviu a invitat-o la o cafea.