12 AUGUST 2013

Peste 2.000 de manageri care fac recrutari in firmele americane au fost rugati sa povesteasca cea mai scandaloasa experienta pe care au avut-o cu un candidat venit sa se angajeze.

Situatia cea mai incredibila a fost aceea a unei persoane care a intrat in sala de interviu cu spatele, sarind peste cap ca o gimnasta la exercitiul pe barna (backflip) sau ca un fotbalist dupa ce a inscris un gol.

Recrutorii nu isi pot imagina ce a fost in capul omului, de ce a crezut ca va reusi sa obtina un post de birou demonstrandu-si calitatile de atlet.

Un alt candidat s-a prezentat in fata comisiei de recrutare imbracat intr-un costum de clovn. Altul a venit cu cartile de Tarot si le-a propus recrutorilor sa le ghiceasca viitorul.

Alte situatii traznite din sala de interviu:

- un candidat a venit cu un ceas de sah, l-a pus pe biroul recrutorului si i-a spus "Va demonstrez in 3 minute ca sunt omul perfect pentru acest job";

- un alt candidat le-a adus membrilor din comisia de interviu lozuri in plic si bilete la loterie;

- o candidata a venit cu cadouri pentru recrutori dupa ce a vazut pe Internet cam ce isi doreste fiecare;

- un candidat le-a trimis recrutorilor prin curier un pantof cu mesajul "Eu sunt Cenusareasa pentru firma voastra, angajati-ma".