Piata muncii 2012: Cresterile salariale nu vor depasi 10% - interviu

Vineri, 23 Martie 2012 1254 vizualizari

Martie 2012

2012 este un an de stagnare pe piata muncii. Migratia de personal va ramane la cote scazute, ca urmare a unei schimbari de comportament al angajatilor, care prefera joburi stabile, sacrificand pretentiile salariale.

In schimb, exista sanse ca firmele care activeaza in industrii ferite de efectele crizei sa inceapa campanii de recrutare.

Cu toate ca nu sunt asteptate restructurari sau reduceri salariale masive, 2012 nici nu ofera multe oportunitati de cresteri salariale.

"Ne putem astepta la inghetarea salariilor pentru unele domenii de activitate si eventual la cresterea veniturilor in companiile care si-au atins obiectivele pentru 2011. Totusi, vorbim de cresteri mici, care foarte rar vor ajunge la maxim 10%", a declarat Cristina Popescu, managerul firmei de recrutare QPAS, intr-un interviu pentru Business 24.

Citeste mai multe despre Piata muncii 2012: Cresterile salariale nu vor depasi 10% - Interviu Business24 pe Business 24

Articol scris de: www.business24.ro