Criza, inca de la instalarea sa, a provocat o serie de schimbari in toata economia romanesca, iar piata muncii a fost sectorul poate cel mai afectat. Afla prin ce transformari au trecut companii importante de la noi din tara, cum s-au adaptat si care sunt schimbarile pe care trebuie sa le faca oamenii din domeniu, in contextul economic actual, pentru a rezista pe piata.

Sfat Orange: Nu putem continua sa taiem posturi, trebuie sa mutam eficient oamenii

"Mediul in care traim este in continua schimbare in ultima vreme. (...) Noii angajati isi doresc o cariera, timp liber, bani, calatorii si un job interesant. Cu totii sunt foarte diferiti, stiu sa lucreze foarte bine cu tehnologia, isi gasesc usor informatiile", a spus Ioana Marcu, director de resurse umane in cadrul operatorului de telefonie mobila Orange Romania.

Ea a arata ca mediul de business este din ce in ce mai greu de prognozat.

"Tinerii de astazi vor avea 10-14 job-uri pana la varsta de 38 de ani, iar, in prezent, 1 din 4 angajati este doar de un an alaturi de angajator de numai un an de zile", a spus aceasta.

Marcu a adaugat ca intre provocarile departamentelor de resurse umane din companii se numara gestionarea tuturor costurilor si identificarea si sustinerea solutiilor pentru cresterea veniturilor.

Citeste tot articolul aici.