Vezi cum i-a CERTAT un angajator FURIOS pe cei 900 de candidati la un job

Miercuri, 28 Martie 2012 1026 vizualizari

Martie 2012

Managerul unei firme le-a trimis celor 900 de candidati pentru un post o scrisoare de respingere, extrem de lunga (peste 3.000 de cuvinte) in care ii cearta cu privire la calitatea CV-urilor si a scrisorilor de intentie.

Recrutorul le propune candidatilor respinsi o lista de 42 de sfaturi, de care acestia ar trebui sa tina cont daca vor sa aiba mai multe sanse de angajare pe viitor, potrivit site-ului Gawker.com.

Cei care au primit mesajul au crezut in prima instanta ca au fost acceptati pentru postul de editor la care candidasera, insa bucuria le-a fost de scurta durata. "Am vazut ca scrisoarea avea alte 900 de persoane in CC. Sfaturile nu mi s-au parut de ajutor, ci arogante si injositoare", spune unul dintre cei respinsi.

Sfaturile din scrisoarea de respingere:

- Nu incerca sa fii amuzant!

- Nu-mi trimite poza, nu ma intereseaza cum arati!

- Foloseste gramatica elementara, pune semne de punctuatie si majuscule!

- Nu pune intrebari care arata ca nu ai citit atent anuntul de angajare!

- Nu-mi spune cat de nemapomenit e jobul pe care ti-l propun!

- Nu folosi cuvantul "pasiune", nu ma pacalesti asa de usor!

- Nu gandi cu voce tare in scris! Unii candidati au folosit stilul retoric, de genul "Care siunt motivele care ma fac sa candidez? "

- Nu te descrie ca fiind zanatic si aventuros!

- Nu-mi trimite versuri in CV!

- Nu folosi pseudonime sau nume de scena!

- Nu incepe fiecare propozitie cu cuvantul "EU";

- Nu-mi spune ca ai avut o saptamana grea si o sa-mi trimiti CV-ul mai tarziu!

Articol scris de: www.realitatea.net