Proiectul undelucram.ro a aparut ca o necesitate. Nu este un business si nu dorim sa il transormam intr-un business. Idea nu este noua, stim foarte bine ca au mai existat incercari similare pana acum si unul din forumurile bine cunoscute era Desprefirme. De ce s-a incheiat acest proiect, poate e o intrebare fara raspuns.

Totusi, undelucram.ro a aparut cand Desprefirme era inca activ si a vrut sa fie o alternativa de bun simt a ceea ce se intampla pe forumul mai sus amintit (pentru cei ce nu stiu detaliile, putem incepe o discutie separata).

Ce s-a intamplat de la lansare in septembrie 2011 pana in prezent: peste 2500 de companii listate si despre care se poate comenta (si lista aceasta se mareste zilnic), peste 100 de amenintari de dat in judecata sau diferite intimidari, peste 30000 de comentarii si pareri despre mediul de lucru din Romania.

Nevoia de informatie este evidenta si din pacate foarte putine companii inteleg acest lucru. Acele interviuri generale sau informatii in care iti sunt prezentate compania si sansele de promovare din cadrul acesteia nu mai sunt suficiente. Cu atat mai mult in cazul in care raspunsul pe care ar trebui sa il primesti in urma interviurilor (asa cum ti-a fost promis) nu mai vine. Ei bine, de aceea candidatii „isi permit luxul” sa caute si sa afle informatii despre firme si din alte surse decat cele oficiale.

Si totusi, cum se mentiona mai sus, putine companii romanesti inteleg aceasta nevoie de a sti, nevoia de a te documenta inainte de a face un pas important in cariera.

Poate cineva isi mai aduce aminte de caracterizarile facute de noi asupra mediului de lucru in 2012 si 2013 (daca nu, le puteti citi aici Analiza 2012 / Analiza 2013). Am putea spune ca foarte putine lucruri s-au schimbat. Din experienta avuta pana acum, am putea spune ca sunt firme care, desi nu sunt de acord cu anumite informatii expuse pe forum, constientizeaza importanta acestui proiect; pe de alta parte exista firme care vad in acest proiect doar o forma de denigrare a imagini lor si toata atmosfera roz si mediul lor de lucru placut se sparg ca un balon de sapun din cauza acestui forum.

Tututor le spunem, ca din punct de vedere juridic ne-am intarit si atat timp cat vom respecta regulile de bun simt ale acestui site si legile in vigoare (reglementate prin Constitutie si Comisiile Europene), vom opune rezistenta la tot ceea ce inseamna intimidare si la tot ce inseamna limitarea acessului la informatie si a dreptului la opinie.

Ne vom intari si din punct de vedere mediatic, mizand pe sustinerea unor publicatii romanesti importante si totul pentru o transparenta totala.

Avem rugamintea, evident in cazul in care considerati acest forum util, sa sustineti acest proiect. Un simplu like sau share pe Facebook, un simplu follow pe Twitter, o simpla mentionare in mediul online (pe bloguri, pe forumuri) si nu numai, vor valora foarte mult pentru comunitatea pe care incercam sa o formam.

De asemenea, asteptam sugestiile si recomandariile voastre legat de acest proiect.

Va multumim pentru incredere !