Forum despre ACS Europe SRL

romania Joi, 4 Iulie 2013

Si mie mi-au raspuns, pe deasupra doamna a fost foarte amabila. M-au chemat in Brasov sa semnez actele si mi-au repetat de 2 ori care este comisionul lor, sa nu cumva sa merg fara el. Am platit trenul, am pierdut o noapte intreaga si jumatate din ziua urmatoare, ca a avut intarziere foarte mare. Am ajuns la firma, doamna grasa mai ca nu mi-a plans de mila ;) ca am batut atata cale. Am semnat (niste hartii care de fapt puteau fi folosite ca hartie igienica, nu foloseau la nimic), a luat comisionul si am plecat. Am plecat frumos la munca, nu inainte de a fi sunata de madam de la firma, care m-a asigurat de seriozitatea firmei, de faptul ca nu mi se intampla nimic rau, ca ei ma supravegheaza ca totul sa fie OK. Dupa ce am ajuns la destinatie, mi-au luat un alt comision, despre care stiam si am fost de acord sa-l platesc, dar contra comisionului trebuiau sa-mi asigure loc de munca. Angajatorul a spus ca cei din tara ii tot trimit oameni la lucru, dar el nu are ce sa faca cu ei, ca sunt prea multi pentru cate posturi sunt. Dar zicea si el la vrajeala, ca erau de fapt pe mana cu ordinarii din tara. Te primea, iti lua banii si apoi te lasau singur sa te descurci. Am stat in niste conditii mizerabile, am fost amanata de cate ori sunam pentru un loc de munca. La un moment dat, mizerabila aia din Brasov (apropo, nu credeti numic din ce va spun angajatii ACS Europe. Eu am stat de vorba cu Cristina, care se da drept director economic, sau ceva de genul asta) s-a saturat de insistentele mele si mi-a spus ca, de fapt, eu refuz ofertele, ca nu vreau sa muncesc. Care oferte, ca nu am primit nici un loc de munca, am fost mintita si amanata de cate ori sunam sa intreb despre locul de munca. La un moment dat, nu au mai raspuns la telefoane, iar eu am fost nevoita sa ma intorc in tara, dupa saptamani bune de stat degeaba, pe banii mei, fara sa castig nici un cent. Am cheltuit 400 euro in total (cu drumul in Brasov, comisioane, mancare, telefoane, etc.) si nu am vazut nici un loc de munca. A trebuit sa dau telefoane, sa gasesc autogara, apoi data si ora de plecare a autocarului cu care m-am intors acasa. Norocul meu a fost ca am luat mai multi bani la mine, ca sa am in caz de nevoie, ca mizerabila aia din Brasov mi-a spus ca nu am nevoie de bani, decat ca sa imi cumpar o cartela de telefon, ca eu oricum am cazare si masa asigurate de angajator, si urmeaza sa primesc si leafa ce mi se cuvine. Asa ca aveti mare grija cu escrocii astia care profita de faptul ca oamenii sunt disperati, nu mai au de munca in tara si sunt nevoiti sa caute de munca prin strainatate. Aveti grija ca va minte in fata, pana va ia banii, apoi nu-i mai intereseaza de voi, sa vina alti fraieri la rand :thumbdown: