Politica de prelucrare a datelor cu caracter personal / Privacy policy

(„Politica”)

Actualizată ultima dată în 02.04.2024

IMPORTANT: Cand iti este prezentată aceasta Politică, la momentul crearii contului in cadrul site-ului www.undelucram.ro (“Site-ul”), considerăm ca ai înțeles cum iti sunt folosite datele cu caracter personal (“DCP”) in cadrul Site-ului. Mai mult, in situația in care iti este cerut acordul cu privire la aceasta Politica și prelucrarea DCP in conformitate cu aceasta Politica, acest acord semnifica acordul tău in prelucrarea DCP pentru care un astfel de acord este necesar, in conformitate cu prevederile acestei Politici.

Aceasta Politică este menită să-ți prezinte cat mai clar și transparent felul in care sunt prelucrate DCP care iti apartin. Ca atare, documentul este într-un proces continuu de schimbare - îti recomandam sa vizitezi regulat acest document, pentru a fi la curent cu versiunea cea mai actuala a lui.

În cazul in care ai întrebări despre DCP sau aceasta Politică, ori sugestii de îmbunătățire a produsului nostru și felului in care este prezentată informația despre DCP, transmite-ne un e-mail la datepersonale@undelucram.ro și îți vom răspunde prompt!

PE SCURT

Vrem să-ți (ție, “Utilizatorul”) oferim posibilitatea, prin intermediul Site-ului, de a afla informații relevante despre piața muncii, a putea aprecia și evalua experiența avută de către tine in relație cu diferiți angajatori disponibili in platforma (“Angajatorii”) și a putea aplica la locuri de munca deschise de către acești Angajatori utilizand CV-ul tău. Pentru a putea realiza aceste obiective, avem nevoie sa accesam mai multe tipuri de DCP.

Aceasta Politică conține prevederi aplicabile atat Utilizatorilor persoane fizice, interesate sa contribuie cu informații și/sau sa aplice la locuri de munca disponibile in Site, cat si Utilizatorilor ce reprezinta un Angajator in cadrul Site-ului.

De aceea, te rugăm sa parcurgi aceasta Politică pentru a înțelege care este relația dintre DCP care iti apartin si Site, mai exact: cine prelucrează și cine are acces la aceste DCP, in ce scop și pe baza carui temei este efectuata prelucrarea, care sunt drepturile tale in legatura cu DCP care îți aparțin și alte detalii relevante.

La ce DCP ne referim? Site-ul prelucrează informațiile obtinute de la tine atat direct (de exemplu, atunci cand completezi un formular sau o casuta text in cadrul Site-ului, cum ar fi formularul de înregistrare ori formularul aferent secțiunii Feedback, sau formularele in care îți spui părerea despre relația ta cu un Angajator) cat si indirect (de exemplu, ca urmare a faptului că folosești Site-ul de pe un anumit dispozitiv identificat printr-o adresa IP specifica).

O parte din aceste informații sunt DCP (adică informații care te pot identifica ori pot duce la identificarea ta). Dintre acestea:

- o categorie este necesara pentru a face Site-ul sa functioneze (de exemplu, adresa de e-mail este necesara pentru a-ti putea validat contul in cadrul Site-ului și a spori, astfel, securitatea contului tău);

- o alta categorie este folosită in baza unui interes legitim al nostru (noi, “Compania”, definita mai jos) - de exemplu, numele, username-ul/porecla sunt utilizate pentru a putea limita situațiile in care un Utilizator ar putea publica o contribuție anonimă, al cărei caracter de veridicitate ar fi contestabil de către alți Utilizatori ai Site-ului;

- in fine, o ultima categorie de DCP sunt prelucrate cu acordul tău explicit și prealabil, a cărui existentă o stocăm raportat la momentul la care o obține din partea ta. Poți afla mai multe detalii despre DCP prelucrate in Secțiunea 3 de mai jos.

Cine poate prelucra DCP care iti apartin, prin intermediul site-ului? In primul rand, entitatea care operează Site-ul, numita “Compania”: Undelucram SRL, o societate inregistrata și functionand in România. Poți afla mai multe despre noi și datele noastre de identificare accesand Termenii și Condițiile Site-ului accesibile aici, sau trimitandu-ne un e-mail la datepersonale@undelucram.ro.

In al doilea rand, in dezvoltarea și operarea Site-ului, utilizăm produse și servicii dezvoltate si operate de catre terte parti. Acestea au capacitatea tehnica de a stoca / accesa / prelucra o parte din DCP preluate de către noi prin intermediul Site-ului si le prelucrează conform scopurilor indicate de către noi. Toate aceste terte parti și rolul lor in arhitectura Site-ului și prelucrării DCP sunt descrise in Secțiunea 4.1 de mai jos.

In al treilea rand, o parte însemnată a DCP care îmi aparțin sunt accesibile Angajatorilor care sunt activi in cadrul Site-ului doar dacă ai aplicat (din proprie initiativa) pe baza CV-ului încărcat sau creat de către tine in cadrul Site-ului la locurile de munca postate de către Angajatori. Poți afla mai multe detalii despre cum folosesc Angajatorii DCP care îți aparțin in Secțiunea 4.2 de mai jos. Cu toate acestea, Angajatorii nu au și nu vor avea posibilitatea de a accesa DCP pentru a vedea autorii informațiilor - evaluări, salarii, informații despre interviuri și beneficii - pe care le lăsa Utilizatorii pe platforma.

Toate DCP care îmi aparțin sunt prelucrate de terți care fie se afla si prelucrează DCP pe teritoriul Uniunii Europene, fie prelucrează aceste DCP in conformitate cu prevederile dreptului Uniunii Europene. Astfel, dorim sa colaborăm numai cu entități care prelucrează DCP prin intermediul unor sisteme aflate pe teritoriul Uniunii Europene sau care respecta prevederile dreptului Uniunii Europene și sa utilizăm servicii de stocare a DCP care ne oferă posibilitatea stocării acestora pe teritoriul Uniunii Europene sau in conformitate cu reglementările Uniunii Europene.

Ai o serie de drepturi in legătură cu DCP, pe care suntem deschisi sa te ajutam sa ti le exercitii. Poți afla mai multe despre aceste drepturi in Secțiunea 5 a acestei Politici.

Dacă ai întrebări ori nelămuriri cu privire la conținutul acestei Politici, sau sugestii de îmbunătățire a acesteia, ne poți contacta la datepersonale@undelucram.ro.

Aceasta Politică se completează cu termenii și condițiile de utilizare a Site-ului, disponibili spre consultare aici.

1.    Detalii despre operator

UNDELUCRAM S.R.L., persoana juridica romana, cu sediul social in Cluj-Napoca, Str. Regele Ferdinand nr. 22-26, Centrul Comercial Central, etaj 3 (adresa de corespondenta: B-dul Iuliu Maniu 6L, Campus 6.1, etaj 3, Sector 6, București ), înregistrată la Registrul Comerțului sub nr. J12/2388/2019, cod fiscal 37266398 (denumită in cele ce urmează "Compania"), titular al tuturor drepturilor asupra Site-ului (asa cum acest termen este definit mai jos), respectă caracterul privat și securitatea prelucrării datelor cu caracter personal ale fiecărui utilizator al Site-ului, avand calitatea de operator de date cu caracter personal, in conformitate cu dispozițiile Legii nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal și liberă circulatie a acestor date si a Regulamentului General al Uniunii Europene privind Prelucrarea Datelor cu Caracter Personal nr. 2016/679 (“RGPD”)

2.    Definiții

In acest document, cuvintele folosite cu majuscula vor avea urmatoarele semnificatii:

a)    "Site-ul” înseamnă site-ul asociat numelui de domeniu undelucram.ro, ale cărui drepturi sunt deținute exclusiv de către Companie, prin care Utilizatorii (astfel cum sunt definiti mai jos) pot afla informații relevante despre piața muncii, aprecia și evalua experiența avută în relație cu diferiti angajatori disponibili in platforma (“Angajatorii”, definiti mai jos) și aplica la locuri de munca deschise de către acești Angajatori utilizând un CV (Curriculum Vitae);

b)    “Angajator” inseamna orice persoana juridica a carui profil este disponibil in cadrul Site-ului, indiferent ca acest profil este activ si gestionat de către un Utilizator reprezentant al Angajatorului, sau inactiv;

c)    „Utilizator” înseamnă orice persoana fizica cu varsta peste 16 ani ce se afla intr-una dintre urmatoarele situatii: (1) accesează Site-ul fără a-si crea un cont in cadrul acestuia; (2) are un cont creat in cadrul Site-ului, utilizat pentru a putea avea contribuții specifice unui Utilizator care nu reprezinta un Angajator (comentarii și evaluări ale interacțiunilor avute cu un Angajator; incarcari ale CV-urilor; aplicări la locuri de munca disponibile in Site); (3) are un cont creat in cadrul Site-ului, utilizat pentru a putea avea contribuții specifice unui Utilizator care reprezinta un Angajator (adaugarea de locuri de munca disponibile in cadrul Angajatorului; răspunsuri la comentariile și evaluarea transmise de alți Utilizatori); pentru evitarea oricărui dubiu, Site-ul nu este destinat utilizarii de către persoane fizice care nu îndeplinesc condițiile descrise in aceasta definiție și, in mod explicit, nu este destinata utilizarii de către minori (in sensul legislației care este aplicabilă unui anumit utilizator);

d)    "Site Terț" înseamnă un site, altul decat Site-ul, al cărui conținut este disponibil in cadrul Site-ului, caracterul de Site Tert fiind evidențiat in mod distinctiv alături de conținutul care îi aparține, in secțiunea din Site unde acest conținut apare;

e)    "Date Personale", "Date cu Caracter Personal" sau “DCP” înseamnă orice informații referitoare la o persoana fizică identificată sau identificabilă; o persoana identificabila este acea persoana care poate fi identificată, direct sau indirect, in mod particular prin referire la un număr de identificare ori la unul sau la mai mulți factori specifici identității sale fizice, fiziologice, psihice, economice, culturale sau sociale;

f)    "Servicii" înseamnă pachetul de servicii pus la dispoziție de către Companie Angajatorilor care optează pentru unul dintre cele doua pachete de servicii disponibile pentru Angajatori in cadrul Site-ului, astfel cum sunt acestea descrise aici: https://www.undelucram.ro/cont-companie/comparati-serviciile;

3.    Date Personale prelucrate și scopurile prelucrării

Pentru și in legătură cu operarea Site-ului, sunt prelucrate Date Personale in baza mai multor temeiuri legale și pentru mai multe scopuri:

3.1    Pe baza interesului legitim al Companiei, prelucrăm următoarele Date Personale:

3.1.1    adresa IP a dispozitivului utilizat pentru accesarea Site-ului (strict pentru a putea realiza o legatura dintre activități neobisnuite in Site – de exemplu, un număr mare de comentarii transmise de un Utilizator in acelasi timp, care duc la ingreunarea funcționării Site-ului - si un anumit Utilizator, astfel incat sa putem evalua in ce masura  acele activități sunt manuale sau automate, create de un produs software care încearca sa afecteze funcționarea Site-ului și să luăm măsurile tehnice impuse de situație);

3.1.2    functia ocupata de un Utilizator care reprezinta un Angajator, in cadrul acelui Angajator (pentru a putea crește nivelul de încredere al celorlalți Utilizatori cu privire la faptul ca pozițiile exprimate de către Angajator in cadrul Site-ului sunt poziții asumate de către acel Angajator);

3.1.3    varsta și orașul din care un Utilizator accesează Site-ul, pentru a putea agrea aceste date și a le prezenta Angajatorilor, în baza Serviciilor oferite de către Companie; aceste date nu sunt prezentate în mod individual pentru fiecare Utilizator, Angajatorul neavand posibilitatea, în cadrul Site-ului, de a afla, in mod individual, din ce oras provine sau ce varsta are un anumit Utilizator, cu excepția cazului în care Utilizatorul face publice aceste informații;

3.1.4 localitatea, funcția ocupată de un Utilizator in cadrul unui Angajator și perioada in care acest Utilizator a lucrat în cadrul Angajatorului, necesare pentru a putea contura cat mai exact experiența avută de către Utilizator. Pentru a putea proteja identitatea Utilizatorului, singura data solicitată în mod obligatoriu dintre cele menționate este localitatea.

3.2    Pe baza nevoii de a presta un serviciu către Utilizatorii care s-au angajat în utilizarea Site-ului, respectiv de a face și păstra Site-ul funcțional și a presta Serviciile, prelucrăm următoarele Date Personale:

3.2.1    adresa de e-mail și/sau numărul de telefon (pentru a putea validă crearea unui cont și, de asemenea, pentru a putea transmite notificări și alte informații către un Utilizator despre activitatea lui in cadrul Site-ului - de exemplu, informații despre activitatea unor Angajatori urmăriți de către un Utilizator in cadrul Site-ului);

3.2.2 nume, username/porecla (pentru a putea conferi autenticitate comentariilor si contributiilor adaugate de către un Utilizator în cadrul Site-ului, aceasta fiind esențiale pentru reflectarea cat mai completa si corecta a informațiilor existente în Site despre piața muncii). Avand in vedere profilul Site-ului, așteptările Utilizatorilor sunt acelea de a găsi informații actualizate și reale despre interacțiunea cu Angajatorii ale căror profiluri sunt prezente în cadrul Site-ului.

3.2.3    datele aferente unei facturi emise către Angajatori pentru Serviciile prestate de către Companie, in masura in care acestea contin DCP incluse de catre Utilizatorii care reprezinta Angajatorii (pentru a putea permite emiterea facturilor aferente Serviciilor prestate de către Companie); aceste date sunt prelucrate de către Companie numai pe durata necesara incasarii platii aferente Serviciilor și reflectării acestei plăți în contabilitate;

3.3    În cazul înregistrării rapide pe site prin retelele sociale Facebook, Google si Linkedin, preluam următoarele date: numele și adresa de e-mail

3.4    Site-ul utilizează și cookies în cadrul funcționării sale, despre care poți afla mai multe accesand politica privind cookies accesibilă aici

3.5    Pentru evitarea oricărui dubiu, Compania nu accesează și nu folosește în niciun fel DCP conținute de CV-urile încărcate în cadrul Site-ului.

4.    Cine prelucrează DCP ?

4.1    Imputernicit ai Companiei

Datele Personale prelucrate prin intermediul Site-ului sunt făcute disponibile următoarelor terte entitati, ale căror produse / servicii sunt necesare pentru dezvoltarea și operarea Aplicației:

4.1.1    Google LLC, pentru produsul Google Analytics, utilizat pentru a putea analiza orașul din care si dispozitivul de pe care un Utilizator accesează Site-ul;

Politica privind prelucrarea datelor cu caracter personal de catre Google Analytics este accesibila aici.

4.1.2    HotJar Ltd, pentru produsul HotJar, utilizat pentru a putea analiza secțiunile Site-ului în care un Utilizator petrece cel mai mult timp;

Politica privind prelucrarea datelor cu caracter personal de catre HotJar este accesibila aici.

4.1.3    Claus Web SRL, pentru serviciul de gazduire a Site-ului;

Politica privind prelucrarea datelor cu caracter personal de către Claus Web SRL este accesibilă aici.

4.1.4 Cloudflare, pentru serviciul de securitate a Site-ului;

Politica privind prelucrarea datelor cu caracter personal de catre Cloudflare este accesibila aici.

In alegerea ancestor entitati, Compania are în vedere respectarea de către acestea, a prevederilor aplicabile în materia prelucrării Datelor Personale. In masura in care Compania va decide sa adauge noi entități și produse ori sa inlocuiasca aceste entități și produse, vei fi notificat in avans, avand posibilitatea sa refuzi utilizarea Site-ului în continuare dacă vei considera ca prelucrarea Datelor Personale de către o anumită entitate este în defavoarea ta.

4.2    Despre Angajatori

4.2.1    Pentru a putea oferi Servicii Angajatorilor, Compania le acorda acestora posibilitatea de a-si activa profilurile lor de pe Site și de a derula mai multe activități, astfel cum sunt descrise în tipurile de pachete de servicii disponibile aici: https://www.undelucram.ro/cont-companie/comparati-serviciile

4.2.2  În situația în care un Utilizator aplica la unul dintre locurile de munca aparținând unui Angajator, utilizand un CV, Angajatorul are posibilitatea sa evalueze toate Datele Personale din cadrul acelui CV. De asemenea, un Angajator poate descarca un astfel de CV, in afara controlului Companiei. Evaluam, in prezent, posibilitatea de a limita tehnic accesul Angajatorilor la CV-urile Utilizatorilor in afara Site-ului.

4.2.3   În măsura in care un Utilizator dorește sa afle mai multe detalii despre Datele Personale pe care un Angajator le deține despre Utilizator, poate contacta Angajatorul utilizând datele de contact indicate în profilul de Angajator din Site.

4.3    Termenul de prelucrare a Datelor Personale

4.3.1    Datele Personale furnizate de către Utilizatori vor fi prelucrate de către Companie în format electronic, pe întreaga perioada în care persoana fizica care furnizeaza Datele Personale are calitatea de Utilizator, precum și pentru un termen de încă trei ani ulterior incetarii acestei calități, prin dezactivarea contului din cadrul Site-ului.

4.3.2    Datele Personale sunt ținute ulterior perioadei în care o persoană fizică este Utilizator al Site-ului, pentru a putea studia în ce măsură anumite activități ale Companiei atrag reactivarea contului de către Utilizatori anteriori.

4.3.3 In orice caz, ulterior stergerii contului de Utilizator din cadrul Site-ului și curgerii termenului indicat mai sus la punctul 4.3.1, Datele Personale ale Utilizatorului respectiv vor fi folosite numai în scopuri statistice si de analiza, pentru a prezenta, in diferite contexte publice, informații relevante despre numărul de utilizatori istorici ai Site-ului și despre activitățile acestora in Site

5.    Drepturile Utilizatorilor

Utilizatorii beneficiază de următoarele drepturi în legătură cu Datele Personale care le aparțin, pe care le pot exercita transmitand un e-mail la datepersonale@undelucram.ro:

5.1    Dreptul de acces la Datele Personale

5.1.1    Orice Utilizator poate solicita Companiei, in mod gratuit, pentru o solicitare o data la 6 luni de zile, confirmarea faptului ca exista Date Personale în legatura cu Utilizatorul prelucrate sau nu de către Companie. In caz afirmativ, Compania trebuie sa informeze Utilizatorul despre: scopurile prelucrării; ce categorii de Date Personale sunt prelucrate și, în măsura în care aceste Date Personale nu sunt actuale/actualizate/relevante, dreptul de a solicita rectificarea, ștergerea sau restricționarea prelucrării acestor Date Personale, sau de a se opune prelucrării Datelor Personale; ce persoane fizice / juridice au acces la Datele Personale; termenul de stocare a Datelor Personale; dreptul de a depune o plangere în fata Autoritatii Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, în măsura în care Utilizatorul consideră că nu-și poate exercita drepturile sale în relație cu Operatorul.

5.1.2    Compania poate percepe o taxa pentru furnizarea acestor informații, în măsura în care cererile din partea unui Utilizator sunt mai frecvente de o cerere o data la 6 luni, taxa ce va fi comunicata Utilizatorului la momentul la care acesta va face o nouă solicitare în termenul menționat, având același obiect.

5.2    Dreptul de rectificare a Datelor Personale

Orice Utilizator poate solicita Companiei, in mod gratuit, rectificarea Datelor Personale inexacte care il privesc. Daca va considera necesar, ulterior răspunsului Companiei, Utilizatorul poate cere completarea Datelor Personale, iar Compania poate fie sa facă modificările necesare în cadrul contului Utilizatorului din Site, fie sa indice Utilizatorului pașii prin care poate efectua aceasta rectificare.

5.3    Dreptul la ștergerea Datelor Personale

5.3.1    Utilizatorul poate solicita Companiei ștergerea Datelor Personale care il privesc, urmand ca Compania sa dea curs acestei solicitări în următoarele situații:

5.3.1.1    daca Datele Personale a caror stergere este solicitată nu mai sunt necesare Companiei pentru îndeplinirea scopurilor în care au fost colectate sau prelucrate (de exemplu, Utilizatorul solicita ștergerea unui CV încărcat in site). In acest sens, Compania va transmite un răspuns Utilizatorului, explicând necesitatea prelucrării Datelor Personale în cauză raportat la scopurile prelucrării, dar și consecințele ștergerii. În măsura în care Utilizatorul considera ca aceasta prelucrare nu mai este conforma cu scopurile indicate de catre Companie, își poate menține poziția privind ștergerea Datelor Personale, asumându-și răspunderea pentru orice efecte legate de utilizarea Site-ului ca urmare a ștergerii acelor Date Personale;

5.3.1.2    daca Utilizatorul isi retrage acordul pentru prelucrarea Datelor Personale, dacă Datele Personale in cauza sunt prelucrate în baza acordului Utilizatorului, ca si temei juridic (poti gasi mai multe detalii despre temeiurile în baza cărora prelucram Datele Personale în Secțiunea 3 de mai sus);

5.3.1.3    daca Utilizatorul se opune prelucrarii Datelor Personale, conform prevederilor din aceasta Politica; Compania va transmite un răspuns Utilizatorului, indicând în ce masura exista motive legitime pentru prelucrarea Datelor Personale pe mai departe. În situația în care Compania va transmite un newsletter către Utilizatori sau alte metode de comunicare comerciala, Utilizatorul va avea oricand și indiferent de motiv, posibilitatea sa opteze pentru a nu mai primi aceste comunicari;

5.3.1.4    daca Utilizatorul considera ca prelucrarea Datelor Personale a fost efectuata în mod nelegal; Compania va transmite un răspuns Utilizatorului, explicând în ce masura exista un temei legal pentru prelucrarea Datelor Personale; În măsura în care Utilizatorul considera ca aceasta prelucrare nu mai este conforma cu scopurile indicate de catre Companie, își poate menține poziția privind ștergerea Datelor Personale, asumându-și răspunderea pentru orice efecte legate de utilizarea Site-ului ca urmare a ștergerii acelor Date Personale;

5.3.2    Compania va putea sa refuze sa dea curs solicitării Utilizatorului dacă Datele Personale a căror ștergere este cerută, nu pot fi șterse din pricina unei obligații legale privind activitatea Companiei (caz în care Compania va indica Utilizatorului temeiul acestei obligații legale), ori din motive de arhivare sau statistice (caz în care Compania va indica Utilizatorului ce măsuri poate lua pentru a se asigura ca Datele Personale ale Utilizatorului sunt prelucrate într-o manieră sigură și, totodata, ca prelucrarea nu are loc decat pentru a oferi informații agregate despre comportamentul Utilizatorilor in legatura cu Site-ul)

5.4    Dreptul la restrictionarea prelucrării Datelor Personale

Utilizatorul are dreptul de a solicita Companiei restrictionarea prelucrării Datelor Personale, într-unul dintre următoarele cazuri:

5.4.1    Utilizatorul indica faptul ca Datele Personale care îl privesc nu sunt corecte, iar Compania nu poate rectifica Datele Personale indicate pe loc, la momentul receptionarii comunicarii în acest sens din partea Utilizatorului;

5.4.2    Utilizatorul indica ca prelucrarea nu este legală, dar nu dorește ștergerea datelor, dorind doar restrictionarea prelucrării;

5.4.3    Utilizatorul indica faptul că dorește ca Datele Personale sa fie accesibile în cadrul Site-ului pentru a le putea utiliza în apărarea/exercitarea/constatarea unui drept în fata unei autoritati, însă nu dorește ca Datele Personale sa mai fie prelucrate în alte scopuri;

5.4.4    Utilizatorul contestă interesul legitim al prelucrării Datelor Personale (care sunt prelucrate în baza acestui interes legitim) de catre Companie, iar Compania nu poate evalua, la momentul primirii solicitării din partea Utilizatorului, în ce masura interesul legitim al Companiei prevaleaza fata de dreptul exercitat de către Utilizator.

Dacă dreptul la restrictionarea prelucrării va fi pus în practică, Compania va informa în prealabil Utilizatorul, dupa caz, anterior momentului în care restrictionarea prelucrării nu va mai fi aplicabilă, Datele Personale urmand a fi prelucrate din nou.

5.5    Dreptul de a cere portabilitatea Datelor Personale

Utilizatorul poate solicita Companiei să-i transmită toate Datele Personale pe care Utilizatorul le-a furnizat Companiei (deci doar Datele Personale pe care Utilizatorul le-a introdus, in mod direct, in cadrul Site-ului, sau care se referă la preferințele lui din cadrul Aplicației), intr-un format care sa-i permita Utilizatorului sa transmita aceste Date Personale catre o alta entitate (de exemplu, sa ceara descarcarea CV-ului deja realizat in cadrul Site-ului, sau profilurile de Angajatori urmărite în cadrul Site-ului), pentru a putea accesa noi servicii sau produse. Acest drept este exercitabil doar în cazul Datelor Personale prelucrate în baza acordului Utilizatorului, sau pentru punerea în executare a contractului cu Utilizatorul.

5.6    Dreptul de opozitie

5.6.1    Utilizatorul are dreptul sa se opuna prelucrarii Datelor Personale ce sunt prelucrate în baza interesului legitim al Companiei, conform prevederilor din aceasta Politica. In acest sens, Utilizatorul poate transmite un e-mail Companiei la adresa datepersonale@undelucram.ro, mentionand motivul opunerii la prelucrarea Datelor Personale care îl privesc (in totalitate sau partial).

5.6.2    Compania va răspunde Utilizatorului în termen de 30 de zile de la primirea solicitării, indicând în ce masura consideră că interesul legitim al Companiei primeaza fata de motivul opunerii indicat de către Utilizator.

5.6.3    În cazul în care Utilizatorul nu doreste sa primească mesaje de marketing și/sau promovare din partea Companiei (în măsura în care Compania transmite astfel de mesaje Utilizatorului), poate să-și exprime opțiunea în orice moment, in mod absolut.

5.6.4    În cazul în care exercitarea dreptului de către Utilizator este legitimă, Compania va depune diligentele necesare pentru a înceta sa mai prelucreze Datele Personale ale respectivului Utilizator;

5.7    Utilizatorul are posibilitatea de a se adresa Autoritatii Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Național în măsura în care se considera nedreptățit de răspunsul primit din partea Companiei / lipsa unui răspuns la solicitarea sa de exercitare a unuia dintre drepturilor menționate în aceasta Politică.

5.8    Corespondenta

5.8.1    În vederea exercitării drepturilor prevăzute mai sus, Utilizatorul poate contacta Compania la adresa datepersonale@undelucram.ro.

5.8.2    Compania va analiza fiecare solicitare în parte și va comunica cu Utilizatorul pentru a putea da curs solicitărilor acestuia într-o maniera cat mai apropiata de așteptările Utilizatorului.

5.8.3    Compania va răspunde solicitărilor Utilizatorilor în termen de 30 zile calendaristice de la data primirii cererii. In masura in care va fi necesara o prelungire a acestui termen, Compania va informa Utilizatorul solicitant despre aceasta nevoie, anterior expirării termenului inițial.

6.    Confidențialitatea Datelor cu Caracter Personal

6.1    Compania folosește doar Datele Personale de care are nevoie și numai în scopurile descrise în această Politică. În măsura în care nu mai avem nevoie sa prelucram anumite Date Personale, vom renunța la prelucrarea lor și te vom informa despre aceste modificări privind prelucrarea Datelor Personale.

6.2    In prelucrarea Datelor Personale, Compania oferă acces numai angajatilor / colaboratorilor Companiei care au nevoie de acces la anumite Date Personale pentru a putea să-și desfășoare activitatea în baza relației cu Compania.

6.3    În afara entităților menționate în această Politică, nu vom da acces la Datele Personale altor entități terțe fără a te informa în prealabil despre acest aspect.

7.    Securitatea prelucrărilor

7.1    Compania are obligația de a administra în condiții de siguranța Datele Personale furnizate de către Utilizatori prin intermediul Site-ului.

7.2    Datele Personale sunt protejate astfel:

7.2.1    din punct de vedere al posibilității de a vizualiza și accesa Datele Personale, acestea sunt stocate pe serverele furnizorului serviciilor de gazduire, fiind accesibile doar de către o persoana din managementul senior al Companiei;

7.2.2    din punct de vedere al păstrării Datelor Personale, pe langa stocarea pe serverele furnizorului serviciilor de gazduire, exista o copie a acestora, de asemenea stocată pe aceleași servere, accesibilă prin parola de către o singura persoana din managementul senior al Companiei;

7.3    Securitatea contului unui Utilizator depinde și de mentinerea confidentialitatii datelor de conectare în platfoma de către Utilizator. In acest sens, Compania recomanda Utilizatorilor:

7.3.1    folosirea unei parole puternice și reînnoirea acesteia la intervale regulate de timp;

7.3.2    evitarea folosirii aceleiași parole pentru aplicații multiple;

7.3.3   implementarea unor sisteme automate de devirusare si de securitate a sistemelor informatice utilizate pentru accesarea Site-ului (de exemplu, software antivirus instalat pe dispozitivul de pe care se accesează Site-ul);

7.3.4    evitarea stocarii parolei pentru contul de Utilizator in documente neprotejate sau accesibile tertilor;

7.3.5    evitarea divulgării detaliilor privind parola pentru contul de Utilizator către alte persoane.

7.4    Compania nu va fi considerată responsabilă pentru neglijență sau inactiunea Utilizatorului care duc la compromiterea securitatii contului din cadrul Site-ului.