Forum despre APAN

ADMIN - undelucram.ro Marti, 26 Martie 2013

Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma APAN, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de APAN.

anonim_81 Miercuri, 7 August 2013
Un mare NU acestei companii pe partea de vanzari. salarii f mici ( minim pe economie partea fixa ) ca sa stimuleze vanzarea prin comisioane. dar, este oare posibil ca persoane care nu mai lucreaza in firma sa vanda in continuare si sa ia posibili clienti de sub nas celorlalti colegi???? este o mare mancatorie si foame dupa aceste comisioane, racolarea clientilor se face in functie de cat de tare stie consilierul sa calce pe cadavre ( nu conteaza ale cui ). ca sa nu mai mentionez ca si celelalte departamente au pe CM salariul minim, diferenta luand-o din mana. dar in cazul unei demisii, in putine cazuri isi mai vad acea diferenta. pacat ca din afara totul pare ok, dar pe dinauntru e ros marul tare de tot. Tot respectul insa pt service, preturi mai mari, dar merita. f profi si amabili angajatii.
amr Marti, 27 August 2013
afirm celor spuse anterior. am lucrat acolo in echipa de vanzari si e JALE...
un patzit Miercuri, 28 August 2013
Am fost angajat in domeniul vanzarilor in cadrul Grupului Apan. Intr-adevar salariul pe cartea de munca este minimul pe economie. Se plateste in mana o diferenta la cca 2-10 zile de la data inscrisa pentru virarea salariilor. Se promoveaza foarte mult vrajba intre colegi. Desi este un grup de firme care se mandreste cu un numar crescut de angajati, spiritul de echipa nu exista. Inca de la cel mai inalt nivel strategia este construita spre a se "ucide" intre ei pentru un amarat de comision precum gladiatorii in arena. Spiritul comunist este foarte prezent. Gandire deloc canalizata spre evolutie. Sefii de departament (vanzari indifierent de marca din grup) au imens de multe complexe si frustrari. Ei intre ei se cearta si se mananca dar la Agip cand merg la masa isi zambesc diabolic si socializeaza de parca ar fi cei mai apropiati amici. Niciunul dintre acestia, desi se mandresc cu o relatia inaltatoare cu patronii, nu sunt capabili sa promoveze ideile care vin partea echipelor de vanzari. Eventual la sedinte (congrese) le enunta pe acestea ca si cand vin din partea lor. Patronul adora barfa incurajand astfel minciuna si dezbinarea colectivului. Spionii sunt cunoscuti dar nerostiti. Si peretii au urechi. Cel mai trist este ca informatia ajunge mereu cosmetizata de cel care o duce. Iar daca te astepti sa ti se ceara parerea asa cum este logic si firesc din partea unor conducatori vertebrali si cu exprienta asa cum se pretind a fi poti astepta o vesnicie. Adora clefetitorii si aia sunt primii crezuti. Inca de sus porneste buba. Nu stiu sa promoveze binele . Ganditi-va bine inainte de a aplica la acest Grup de firme.
ionut Miercuri, 30 Octombrie 2013
Cei doi de mai sus au drepatate mai mult decat e papa catolic.

Am lucrat si acolo, munca se desfasoara printre oameni parsivi, daca esti incepator...inocentza si amorul prieteniei o sa fie cea mai buna resursa de exploatat de catre "binevoitorii" colegi cu vechime.

Daca sunteti parsivi, ati gasit job-ul visurilor...celor mai parsivi:)))
Anonim_01 Miercuri, 30 Octombrie 2013
Am lucrat si eu in "minunat" grup Apan....Cred ca toata lumea stie acea vb din popor "pe afara-i vopsit gardul iar inauntru' leopardul!"."Directori de departamente", hadeti sa fim seriosi, cel mai corect ii putem numi "cei mai mari pupincuristi"!Din pacate sunt cativa oameni foarte buni si cat de cat cerebrali,insa nimeni nu prea ii baga in seama decat atunci cand au nevoie "cei mari" de ceva.Insa cred ca degeaba ne scriem noi nemultumirile,nimic nu se va schimba la grupul ala decat daca se intampla o minune si se schimba patronul si minunatii managerasi!In acea firma nu se avanseaza niciodata,doar se lasa impresia pruntr-un "mic dar mic" cash si fara sa iti dai seama muncesti pt acea "avansare" de 3 ori mai mult!Daca vreti sa va imbolnaviti de nervi,sa va terminati tineretea,sa munciti ca sclavii si sa nu fiti apreciati niciodata,aplicati la acest grup si va fi "minunat"!
un alt anonim Miercuri, 30 Octombrie 2013
am facut parte din colectivul apan. intr adevar...salarii mici...plus dif in mana ( a se intelege la negru ). Bun. Iarna - 13 grade in showroom / vara 41 cu plus.
Zile libere legale - zero (mai putin 25 si 1 dec ) wow! Prime sau ziua platita dublu ???!!! ati ghicit!
Patronii- au dezvoltat un fel de cult al lor...ei sunt pe un piedestal ,un fel de zei...restul,muritorii ,tratati ca niste larve -care,intamplator le aduc bani in firma.
Latraii o duc bine...directori de vanzari, asigurari etc...se incurajeaza barfa, spionajul intre colegi.
Aici am intalnit cele mai parsive, rele, dezgustatoare persoane din toate colectivele in care am lucrat ...
Nu as recomanda nimanui sa se angajeze aici, va asigur ca toti cei care stau o fac doar pt ca nu au alte locuri de munca in acest biet oras...
anonim Joi, 31 Octombrie 2013
Este clar ca cei de mai sus au lucrat sau lucreaza la apan pentru ca stiu foarte bine ce vorbesc. Si eu stiu foarte bine despre ce este vorba pentru ca din pacate inca nu am alternativa. Ii felicit pe cei care vorbesc despre apan la trecut. Este foarte adevarat ca salariul se plateste la negru, nu se tin cont de studii,majoritatea sunt incadrati pe studii medii.
Se incurajeaza minciuna, barfa iar cei care stiu sa faca bine asta sunt rasplatiti cu o functie mai bunicica. Devin prostituatele patronilor, sunt calcati in picioare la orice secunda. Daca lucrezi la apan nu mai ai viata personala, nu mai ai familie, iti vinzi sufletul diavolului. Sefii si sefutii sunt foarte razbunatori si ajung uneori sa intre cu bocancii chiar in viata personala daca nu te supui asa cum ti se cere. Mi-e sila sa mai scriu despre apan mai ales ca inca lucrez aici.
Nimfomana Duminica, 16 Februarie 2014
Esti tanar si ai multa energie si nervi de irosit pe bani putini? Esti nascut dupa revolutie si vrei sa vezi cum functioneaza perfect comunismul in capitalism? Esti pregatit sa muncesti si 20 de zile consecutiv? Vrei sa vezi specimene pe care nu le vezi nici la circ? Vrei 2-3 joburi dar platit doar unul singur?
Atunci, DA! Ai ales bine!
Daniel Staicu Duminica, 9 Martie 2014
Esti tanar, plin de energie, nu stii sa faci nimic, abia ai terminat scoala si vrei un loc de munca unde sa stai pe net de 6 ore pe zi dupa care, rupt de oboseala, sa pleci acasa? Vrei un loc de munca fara responsabilitati, fara griji, unde sa faci ce vrei si cand vrei? Cei care au postat mai sus presupun ca atunci cand au plecat din Apan, daca au plecat, si-au gasit destul de usor un alt loc de munca numai si prin recomandarea ca au lucrat la APAN, unde se stie ca exigentele sunt mari si unde nu rezisti daca ai mentalitate de pensionar care a lucrat toata viata la stat. Eu lucrez in Apan si este adevarat, nu am timp personal aproape deloc, dar ati intrebat pe cineva dintre prieteni sau rude care lucreaza afara cam ce program au si ce exigente presupun locurile de munca de acolo? Cred ca ar cam trebui sa ne trezim...
anonim Miercuri, 21 Mai 2014
Cred ca ai primit o marire de salariu sau o "avansare" verbala, ca altfel nu se pune problema in Apan, pentru a scrie comm de mai sus. Domnul "Daniel Staicu", daca dumneata doresti sa lucrezi "ca afara" si sa castigi ca la chioscul din colt, succes!!! Iar daca iti lipseste total coloana vertebrala, esti la locul potrivit. .. Cand doi oameni iti spun ca esti beat...culca-te!! Sau sunt toti niste frustrati si niste nerecunoscatori?! Ia spune-ne dumneata!
Plus ca te contrazici: exigentele sunt mari si totusi stai pe net 6 ore pe zi si faci ce vrei? Cum e asta?
Zapacitu Miercuri, 21 Mai 2014

Daniel Stanciu are un comision in plus de la Dacia. Hai ma tata... Las-o asa!

Revenind la subiect, am lucrat la apan si confirm toate cele spuse in comentariile de mai sus (se exclude comentariul Dl-ului Daniel).
Intamplarea a facut sa lucrez in perioada in care faimoasa firma Apan implinea 20 de ani (s-au inclus si anii de panificatie :)) ). S-a facut o mare reuniune a celor 400 de angajati (atat se lauda atunci dl. Director General ca are) in care s-a vorbit despre marea sansa care o avem sa muncim intr-o astfel de intreprindere. Crausescu ar fi fost gelos pe discursul Directorului si pe numarul de aplaudaci entuziasmati pana la lesin(de foame)!
Pregatirea unei lansari al unei masini = munca de la 08:00 AM pana la 03:00 AM a doua zi. Repetam timp de doua saptamani (14 zile) acest program. Lansarea iese ok. La salariu se adauga 0 RON.
Concluzie: ai putere de munca? Ai nervi de ...? Nu ai familie? Nu te intereseaza programul / concediul? Vrei sa fii sclavit? Esti un pupincurist cu o tehnica desavarsita?
ESTI ANGAJATUL PERFECT!

amr Miercuri, 24 Septembrie 2014
Stimate domn Staicu. Cu parere de rau o spun, dar marele grup APAN exploateaza oamenii.
Muncesti ca "turbatul" de dimineata pana seara ca asa i s-a sculat nu stiu cui. Spiritul de colegialitate exista, dar lipseste cu desavarsire. :) Pot sa spun ca acum muncesc, tot in vanzari, la o alta firma care se respecta. Si cand spun ca se respecta asa e : programul e program, sefii sunt directionati catre performanta ( economica ), spirit de echipa !