Forum despre Aplast

Iulian Miercuri, 16 Ianuarie 2013
nimic legat de Aplast?
jack Joi, 14 Februarie 2013
Nu pun pret pe valoarea omului toti angajatii sunt 0, doar ei sunt cei mai tari, si lingaii din jur
fritz Joi, 21 Februarie 2013
Corect Jack.Nu se respecta nimic din drepturile angajatului,nu-ti convine pleaca. asta e replica lor.
jamie Vineri, 23 August 2013
Am lucrat 1 an la reprezentanta lor. La inceput totul a fost super ok, salariul era mai mare decat media pe vremea aceea, oamenii apreciau eforturile si le recompensau ca atare; apoi au venit fetze noi in conducerile zonale si salariile au scazut pe motiv de criza (desi inca nu incepuse criza iar vanzarile erau la nivel satisfacator), trainingul pomenit la angajare s-a facut dupa mai multe luni, pe cheltuiala angajatilor si in foarte mare graba. Ulterior s-a impus sistemul de franciza si destui angajati directi au fost dati afara, nefiind preluati de francizori. Volum mare de munca, salarii mici, presiune continua (se faceau amenintari gen daca nu se atinge targetul va dam afara).
Grita Neacsu Joi, 9 Ianuarie 2014
Salutare,
am lucrat in SC Aplast SRL aproximativ 4 ani. Nu stiu cum este acum atmosfera din fabrica, dar in timpul in care eu am lucrat acolo pot spune ca atmosfera / colectivul era OK. Personal am invatat foarte multe, am primit si multe lectii de viata. In orice loc de munca exista aspecte positive si negative. Important este cum le dozam. Eu personal m-as concentra in special pe aspectele pozitive. Am citit comentariile anterioare si pot spune ca fiecare are dreptate in felul lui. Fiecare a trait experienta Aplast diferit. Probabil colegii din vanzari erau cei mai expusi. Eu am lucrat in fabrica si sefii nostri erau mult mai corecti (cel putin din punctul meu de vedere). Intr-adevar in fabrica disciplina era dura. Insa daca avem in vedere ca eram mai mult de 600 de oameni era necesara. Sefii mei, respectiv dl Stanescu si dl Catana erau oameni de zahar. Stiu cand sa certe si cand sa aprecieze. Imi pare rau ca unii au perceput jobul lor in Aplast ca o experienta neplacuta. Insa din punctul meu de vedere Aplastul pana la inceputul anului 2011 cand mi-am incheiat colaborarea cu dansii a fost o experienta din care am invatat foarte multe lucruri, o experienta din care am cunoscut oameni extraordinari (ma refer aici la echipa de productie ...de la doamnele de la curatenie pana la dl Catana, dl. Stanescu). Multumesc.
Horatiu Vineri, 14 Februarie 2014
Aplast este un angajator neserios. Pe partea de vanzari, nu dau comisioane, au pretentii uriase de la angajati, nu ii respecta, contracte pe perioada determinata, iar in ultima zi, te anunta ca nu iti prelungeste contractul.
alice Luni, 23 Iunie 2014

Am lucrat la Aplast mai mult de 1 an; salariul fix e ok, peste medie, comisionul este intotdeauna respectat, colectivul este minunat, genul o mare familie; este mult de munca, dar asta este si ideea, nu? ;-) Un job multitask, sunt multe lucruri noi de invatat zilnic, un job potrivit oamenilor dinamici si care nu vor sa se plictiseasca la serviciu si care pot lucra in conditii de stres

dragos Sambata, 6 Decembrie 2014

@ "alice" ce functie anume ai avut/ai?
"Salariul fix" in APLAST este fix minim pe economie. Comisionul se acorda dupa incasarea sumei integrale de la client, ceea ce nu se intampla aproape niciodata la timp( pentru ca APLAST nu-si respecta termenele de livrare- au intarzieri si de 40-50 zile si din cauza asta nenumarate anulari de comenzi). Pe langa asta, salariile nu s-au acordat niciodata in data specificata in contract. Cardurile de combustibil se blocheaza din 2 in 2 zile. Intradevar un job sub conditii de stres.