Forum despre Beyluxe Communication

ADMIN - undelucram.ro Vineri, 14 Septembrie 2012
Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma Beyluxe Communication, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de Beyluxe Communication.

cineva Joi, 11 Aprilie 2013
Am fost la ei la interviu, si m-au acceptat. Mi-au cerut sa ma duc la medicina muncii, pentru a aduce "Fisa de aptitudine", pe care am platit 125 lei si pierdut o zi de alergatura. M-au sunat in ultimul moment, sa ma informeze ca s-au razgandit si ca angajeaza pe altcineva. Din punctul meu de vedere sunt niste neseriosi.
Catalin Miercuri, 15 Mai 2013
am fost si eu la ei la interviu. interviul a fost in engleza. dupa ce mi-a dat doua teste (unul general de programare si unul de QT(framework in Linux)) , am mai avut o discutie cu un programator de acolo (accent pe multithreading si socketzi); dupa asta tipul a dat feedback-ul. dupa ce ne-am inteles la salariu, vroia sa semnez pe loc si i-am spus ca vreau sa pun niste intrebari despre firma, gen unde se desfasoara activitatea (ca eu nu vazusem decat o singura incapere in care erau doi programatori). evident ca am zis NU si asta a fost.
foooarte ciudat ....
john doe Vineri, 31 Mai 2013
Interviul foarte naspa. Postul presupunea lucrul remote asa ca mi-au dat un test si m-au pus sa le dau acces prin team viewer sa fie ei siguri ca nu caut pe google raspunsurile.
Tipul vorbea foarte prost engleza si era destul de uracios.
Revoltat Vineri, 9 August 2013
Salut , obisnuiesc adesea sa ma uit ce mai apare nou pe site-urile de recrutare , insa acesta firma efectiv posteaza pe diverse site-uri in special pe bestjobs foarte multe posturi in conditiile in care ei au nu mai mult de 25 de angajati . Ar fi interesant sa ne spuna cineva care este adevaratul proces de recrutare , ce fel de oameni sunt la HR , cat sunt salariile , daca sunt platite la negru etc
etien Miercuri, 14 August 2013

Daca e o firma de maxim 25 de angajati, cu siguranta nu au departament de HR. In fine am fost si eu sunat de vreo 2 ori acum cateva luni. Prima data aplicasem pentru un post de Android Developer pe bestjobs, iar cand m-au sunat m-au intrebat de PHP, second time, dupa cateva saptamani, m-au sunat pentru Android Developer(erau interesati de socketuri), si mi-au zis ca ma astepta a 2 a zi la interviu, dar avand in vedere ca eram in alt oras, la alt job am refuzat.

Cineva Joi, 7 Noiembrie 2013
M au sunat si pe mine si vreau sa merg la interviu. Problema este ca nu stiu adresa si nici nu mi am notat Nr de tel. Va rog sa imi dati adresa lor sau un Nr de contact...ma refer la cei care au fost la interviu!
Mersi
altcineva Joi, 7 Noiembrie 2013
tot azi m au chemat si pe mine pentru un post de javascript developer,,strada Margelelor, nr 13,etaj 1..poti sa mi zici si mie cum a fost? eu ma duc foarte tarziu la ei..deci esti inaintea mea
Cineva Joi, 7 Noiembrie 2013
Pe mine m au chemat in Cluj! Imi poti da un Nr de contact pentru adresa din Bucuresti pe care mi ai dat o mai sus?
E f ciudat .....ca m au reprogramat!
paala Joi, 7 Noiembrie 2013

Eu am fost ieri. Tipul e fff ciudat vrea sa semnezi pe loc si vrea termen de preaviz de 90 de zile. Sunt 2 programatori care lucreaza si unul care imi lua interviu si ii tremurau mainile.

altcineva Joi, 7 Noiembrie 2013
031 432 60 75..de pe nr asta am fost sunat..."paala" tot pt javascript developer ai fost? sa inteleg ca n ai semnat..sunt in mare dubiu daca sa ma duc sau nu...a durat mult testul? a fost scris?
Cineva Joi, 7 Noiembrie 2013
Nu m am dus...dar nu cumva vor preaviz pe 90 de zile...ca dupa ce le lucrezi...sa iti spuna paaaaa....ciudat!
Culmea e ca nu stiu nici adresa si nici Nr din Cluj sa pot verifica...
Chiar nimeni nu a fost acolo sa imi dea o adresa?
Eu zic sa mergi ca nu ai ce pierde....
employee Luni, 11 Noiembrie 2013

Salut, eu lucrez la Beyluxe de mai bine de 4 luni. Am fost programat la un interviu care a constat intr-un test scris si o discutie libera. Am luat testul, am semnat contractul, totul a fost si este in continuare legal. Sunt multe posturi si de mult timp pe Bestjobs si pe Ejobs, pentru ca firma are intr-adevar nevoie de ei(multe posturi care necesita cunostinte avansate si proiectul este foarte mare si ambitios). Fluctuatia personalului se incadreaza in normal, as spune chiar sub medie, pentru ca ai conditii bune ca programator , atmosfera de lucru este prietenoasa, profesionala si relaxata. Preferintele nu se pot discuta, insa totul este legal.

Diana Luni, 11 Noiembrie 2013
Eu lucrez la Beyluxe de cateva luni. Am avut un interviu care a fost foarte ok, am semnat contractul si totul a fost in regula. Atmosfera este foarte frumoasa, suntem un colectiv unit, iar mediul de lucru este cu adevarat profesional. Absolut totul este legal, chiar nu a fost nici un moment in care sa cred altceva. Sunt multe pozitii disponibile, deoarece chiar este nevoie de un numar mare de programatori pentru proiectele ce sunt in desfasurare. Comparativ cu alte locuri de munca ce le-am avut, asta este cel mai profesional si mai corect din toate punctele de vedere.
webprole Joi, 5 Decembrie 2013

Am fost ieri. Am primit raspuns azi negativ(s-au tinut de cuvant in privinta feedback-ului). Am dat test de baza HTML/CSS (70% raspunsuri corecte) si test de Web developer-html5,jquery,javascript(50% rasp corecte). Postul era de webdesigner.
As fi vrut sa discut si despre site-ul lor care nu are decat un buton functional in tot meniul. Pe langa asta toate linkurile din site duc spre articole de pe ABC News. Mi se pare ciudat ca un colectiv de profesionisti "intretin" un asemeanea site.
Eu lucrez mai mult pe parte de design si as putea clona site-ul ala in 2 zile cu tot cu html/css....dar pe de alta parte nu am "cunostinte suficient de avansate". Sincer nu stiu ce urmaresc dar nu sunt tare suparat ca nu am fost acceptat.
Pe langa asta, mi s-a parut ciudat ca nu prea au mobilier in incaperi si arata de parca ieri s-au mutat acolo(nu e amenajat aproape deloc). Inafara de 2 secretare si inca o persoana nu am vazut pe nimeni acolo.Pe langa asta,pagina de facebook e slabuta,cu postari ciudate .
Din cate am inteles pe un site de joburi...e o firma cu 50-100 de angajati. Presupunand ca jumate sunt designeri si programatori...nu vad ce lucreaza oamenii aia 8 ore pe zi...site-ul e sub orice critica...si identitatea vizuala e mediocra...adica au un logo :)
In concluzie , sper sa nu aveti neplaceri cei care reusiti la interviu si sa verificati si voi inainte observatiile mele. Se poate sa gresesc.

Diana Joi, 5 Decembrie 2013
Pentru a raspunde nelamuririlor de mai sus, pentru mai multe detalii despre companie, vizitati http://www.listafirme.ro/beyluxe-communication-srl-22326505/ , iar pentru mai multe informatii privitoare la unul din multiplele proiecte in desfasurare, accesati http://messenger.beyluxe.com/download.php . Acest produs este utilizat zilnic de 27.000 de useri simultan, in medie.
webprole Vineri, 6 Decembrie 2013
Salut. Intentia mea nu e sa fac trolling :) pe aici,dar nu pot sa nu observ anumite lucruri:
-s-a omis "nava amiral" a flotei Beyluxe si anume www.beyluxe.com- zici ca e prima versiune
dupa un tutorial(si designul si codul)
-pagina messenger.beyluxe.com arata ca prin 1999
-firma cu cifra de afaceri 2,5 mil lei nu isi permite un design de 200 dolari de
pe DesignCrowd sau 99designs...sau sa plateasca un designer de-al lor sa le faca

Eu cred ca astia vor sa se listeze la bursa sau sa vanda afacerea asta....si vor sa para a fi ceva multinationala de succes. In fine, e treaba lor dar ideea e sa ne informam cat de bine putem,ca sa nu avem probleme.Atentie cei care aveti un job si doriti sa il schimbati(e si cazul meu)....de aceea am facut o mica ancheta si mi-am pus niste intrebari.
Ma bucur ca am descoperit acest site.Pentru mine a fost foarte util si sper sa ajute cat mai multe persoane.
uncurios Vineri, 6 Decembrie 2013
Mai oamenilor, m-ati socat. In sensul prost, zic. E bine sa va puneti intrebari si sa va si argumentati intrebarile, dar sunteti rau de tot paranoia. Eu am avut o colaborare cu ei in trecut, a fost multumitoare as putea zice, oamenii au un proiect ambitios la care se lucreaza simultan si sunt foarte ok, nu stiu, a regular IT business. De ex, @webprole si ceilalti nedumeriti, daca cititi cerintele lor pe posturi, e cam clar de ce au nevoie, nu-i rocket science (ma rog, pt unii e). Sunt avansate si diverse, asta de pe pielea mea v-o zic, dar na. Descurcati-va mai departe.
webprole Sambata, 7 Decembrie 2013
@uncurios-
Prietene...atat eu cat si ceilalti am inteles de ce au ei ,adica voi, nevoie .(de fraieri)
Pe langa asta ar mai avea nevoie si de un template gratis pentru site-ul ala de 2 lei.
Ar mai avea nevoie si de o persoana sa-l urce pe site :))
Asta ar fi primul "proiect ambitios" la care ar trebui sa lucreze....din acele "multiple proiecte
in desfasurare".
Pe langa astea, mobilierul nu strica sa-l ai la un sediu de firma.
In loc sa scrieti comentarii aiurea aici, mai bine ati cauta un freelancer sa va faca
un rebranding (sunt incepatori care lucreaza gratis pentru portofolii).
Daca mai sunt si alti paranoici ca mine care au avut contact cu ei, dati si voi detalii.
Ar fi deosebit sa auzim o parere obiectiva din interior.
Efectiv sa explice cati angajati sunt,
-de ce site-urile sunt 3 de 1 leu
-de ce nu le pun la punct
-de ce arata ca acu' 15 ani
-cati membrii are echipa de design si de ce nu fac nimic in privinta asta
- de ce nu mobileaza/aranjeaza birourile (feng shui minimal?)
-de ce din multiplele proiecte in desfasurare niciunul nu implica site-urile lor
-de ce "beyluxe.com" e mai prost decat un template gratis
-de ce nu au rezolvat aceste probleme inainte sa se promoveze/sa faca angajari.
In orice caz, un designer/programator va observa toate neregulile mentionate mai sus,fie ca zic eu,fie ca nu....si va decide ce e mai bun pentru el.
Salutari si mult succes celor ce inca isi cauta un job bun!
curiosul Luni, 9 Decembrie 2013
@webprole Prietene (daca e s-o luam asa), m`ai inteles gresit. Eu nu mai lucrez pentru aceasta firma. Intamplator, de curand mi-au intervievat si angajat un amic, el m-a anuntat ca vazuse ca se face mare tambalau pe aici. Daca vrei sa-ti faci parerile auzite, poate ar fi trebuit sa le comunici lor lista ta cu punctulete, nu sa o expui aici in ideea ca poate sa uita ceva PR-ita si vede ce n-au vazut altii la tine la interviu. Numa` zic. Si da, succes cu angajarile in timp ce aceasta firma continua sa angajeze si sa faca colaborari cu oameni (reali, spre mirarea unora de pe aici) si vedem in 3 ani cine e competitiv. Eu mizez pe ei, ca ei imi place, na.