Forum despre BRD - Groupe Societe Generale

Mara Ionita Joi, 20 Octombrie 2011

cred ca procesul de recrutare depinde de pozitie si de fiecare filiala in parte, totusi cred ca ar trebui sa aiba ceva standardizat (doar e ditamai banca). totusi aud mereu ca la BRD lucrurile sunt foarte subiective si se merge destul de mult pe "recomandari". daca cineva a participat la ei la interviu va rog sa-mi ziceti si mie. ms

mihaela Joi, 26 Aprilie 2012

Sa va prezint un pic de insight dintr-o banca romaneasca din care nu transpira prea multe. BRD are grija de imagine si nu prea ies in presa lucruri negative. Salariul de entry pentru un operator de ghiseu e maxim 1230RON + bonuri de masa. Am spus maxim, unii nu depasesc 1000 de lei plus bonurile. Mariri salariale cam la 2-3 ani cu maxim 300 de lei brut. Sunt oameni pe ghiseu care lucreaza de 5 ani si au cate 1500 de lei.

Consilieri IMM, care se presupune ca-ti aduc cei mai ”grasi” clienti, castiga 600 de euro. Fara bonusuri, in BRD nu se poarta asa ceva. Sunt consilieri persoane fizice cu 1700 de lei, altii cu 20 de ani vechime si au salarii de 2000 de lei.

Posturi de middle management platite cu 2100-2200 de lei.

FMNGVFSDK Marti, 29 Mai 2012

Buna! As avea nevoie de un pic de insight...dar in ceea ce priveste organizarea lor si despre recrutare.:)daca e cineva amabil sa ma ajute as fi recunoscatoare.

kappa Miercuri, 30 Mai 2012
da, am lucrat in BRD destul de mult timp. nu mai lucrez, insa mi-am permis sa raspund la postul anterior pt ca pur si simplu intrebarea mi-a starnit curiozitatea.

nu stiu exact despre ce trebuie sa-ti faci tu lucrarea de licenta, iti urez success :)) dar eu o sa spun doar cateva idei din experienta mea.

ca in orice firma (aproape orice firma) din Romania, si nu vreau sa supar pe nimeni dar stiu ce zic, departamentul de resurse umane lasa un pic de dorit. nu exista o organizare spre individ si spre ceea ce vrea el, respectiv cum putem sa-l ajutam (pana si sa-si faca treaba mai bine), ci exista o organizare generala, de grup. Gen, hai sa facem bai bine un team/drink building........ teoretic ar trebui sa ajute. nu e asa.

de asemenea sunt putine (au fost cel putin pt mine) cursuri de formare care te ajuta cu adevarat. imi amintesc de ex ca am vrut sa fac si un MBA la ASE, dar evident daca nu eram director "ce rost avea sa investeasca in mine" si-au zis ei.

am avut colegi promovati doar pentru ca se intelegeau mai bine cu unul din sefi, corect asa? nu, nu deloc. marirea de salariu la fel.

cred ca cheia succesului in BRD este cat de bine stii sa te adaptezi pe anumite situatii, respectiv sa te "imprietenesti" cu anumite persoane.

nu vreau sa arunc cu noroi in firma, sunt si foarte multe persoane acolo capabile si chiar care merita tot respectul. probabil s-au mai reorganizat de acum un an jumate, cine stie.

zi-mi si mie, ce interviu ai luat mai exact? ce s-a intamplat? :)
Ex-BRD Sambata, 23 Iunie 2012
Am fost angajat in BRD si as preciza cateva lucruri :
1. BRd e o rampa de lansare pr cei ce vor sa lucreze in banci . Scoala lor de formare profesionala e recunoscuta in toate celelalte banci de la noi .
2. Salariile sunt la pamant , printre cele mai mici din piata , daca nu chiar cele mai mici . Nu au bonusuri , doar o prima anuala (daca ai luat-o de jos aca ghiseu si ti-ai facut treaba bine , prima se invarte pe la 1000USd
3. Referitor la HR treaba nu poate fi generalizata .La angajare dai automat de HR-ul din centrala - un interviu banal , pe care nu il treci decat daca esti batut in freza . BRD-ul e impartit in grupuri ,ca majoritatea bancilor dar cu mari diferente la nivel de HR fata de restul bancilor , si anume ca fiecare grup are un mini-departament de HR .(2-3 persoane pe 30-40agentii ) . Daca stii cat de cat sa iti faci conexiuni , departamentul de Resurse umane din grup te va ajuta foarte mult .
4. Intr-adevar se merge mult pe relatii in BRD , dar intre banci e un flux continuu de migratie a angajatilor si daca ai calitate in munca vei primi automat recomandari pentru a tuli in alta parte pe bani mai multi .
Dacul Miercuri, 20 Martie 2013

Salariile sunt confidentiale. Totusi cand am lucrat la BRD (intr-o sucursala de provincie, in 2008) directorul de sucursala avea salariul de 10 ori mai mare decat al meu. (eu 1050, el 10400 lei). Si eram, la acea vreme cel mai bun consilier de credite la persoane fizice (vanzari si mai ales reclamatii) cu vechime de vreo 3 ani!

niky Miercuri, 15 Mai 2013
Buna, am fost contactata de cei de la Brd pentru o pozitie in IT.Poate cineva sa mi dea mai multe detalii ?E vorba de Bucuresti
As dori detalii ca :
-manageri
Multumuesc anticipat
mihaib Joi, 16 Mai 2013
Buna.
Am fost la un interviu final la BRD si mi-au dat de inteles ca sunt angajat. Mi s-a spus ca voi fi contactat de la HR pt. etapa urmatoare. Au trecut cateva zile si nici-un telefon.... cam cat timp trebuie sa astept...este posibil sa nu mai fie interesati de mine?
nicky Joi, 16 Mai 2013

Sigur ai inteles corect mesajul? Oricum eu am participat la un interviu si o testare( in urma cu vreo 4 ani) si mi s-a spus ca voi primi un raspuns indiferent de rezultat. Dar nici in ziua de astazi nu am primit vreun raspuns de la ei. Poate s-a mai schimbat ceva intre timp si tu o sa ai sansa sa ti se raspunda!

mihaib Joi, 16 Mai 2013
Da cu siguranta am inteles, mesajul a fost destul de concis. Nu mi s-a spus ca voi primi un raspuns, ci mi s-a vorbit de viitorul meu in banca....
niky Luni, 20 Mai 2013
Buna mihaib, ai primit vreun raspuns de la ei ?
Slavu Duminica, 20 Octombrie 2013
Buna ziua,
BRD a fost pentru mine cea mai frumoasa etapa din cariera mea,motiv pentru care am avut onoarea sa lucrez aici trei decenii.Daca ar fi sa o iau de la capat as opta tot pentru BRD,daca iti faci datoria din tot sufletul (nu numai pentru a-ti realiza obiectivele pe care le ai si apoi punct),esti stimat si recompensat pe masura.
ella Joi, 24 Octombrie 2013
Am fost sunata de la o firma de recrutare pentru un post de Asistent distrbutie formare, in conditiile in care nu am studiile cerute in job description si nici experienta necesara. Mi s-a parut un pic ciudat. Stie cineva ceva legat de acest post?
Angajat Luni, 4 Noiembrie 2013

Salutare,

Am fost angajat BRD aproximativ 4 ani va pot impartasi cateva impresii:

1. Salariu pentru un post de start up este mult sub piata. Nu exista remunaratie de tip comision pentru posturi din agentii sau orice alt departament de vanzari. In general exista 3 prime pe an variaza de la an la an in functie de hotararea AGA ( aprox 1000-1500 RON brut )

2. Atmosfera de lucru depinde de departament, daca lucrezi in retea (agentii/sucursale) este posibil sa dai peste fel de fel de colegi dar nu trebuie generalizat nu in toate agentiile este la fel.

3. Cat despre Cursuri/training este ok atat timp cat iti doresti sa inveti ai de unde si ai ce :) timp poate mai lipseste.

4. Posibiliatea de promovare...asa si asa. Daca ai cat de cat o conexiunea in banca pe o functie cat de cat in nava mama exista o sansa sa avansezi dupa un numar considerabil de luni/ani, pe un post cat de cat cu un nume mai frumos si un salariu ok.

5. Management. Lasa un pic de dorit. Pacat ca sunt unii ( stati linistiti foarte putini la numar ) oameni ok si pregatiti din toate pdv.

Daca esti student si iti doresti sa incepi de pe bancile facultatii sa lucrezi intr-o banca e ok sa incerci sa lucrezi in BRD dar fara sa ai asteptari mari de la nimeni...doar sa inveti si sa fii deschis :)

Va doresc succes!

MAYA Marti, 3 Decembrie 2013
As vrea sa stiu daca poate sa-mi dea cineva o sugestie despere un salariu in mkt in centra, post de management, am experienta bogata in alta multinationala. Nu e la nivel de sef serviciu, dar e post de management.
Multumesc
Florin Joi, 5 Decembrie 2013

Prima de ziua bancii / Craciun 500 ron brut !

MAYA Vineri, 6 Decembrie 2013

Eu am lucrat intr-o multinationala unde nu primeam prime cam deloc (simbolic, 100 ron de 8 martie in tichete cadou..., dar total inexistente de Craciun sau Paste). Dar salariul era f bun, tindea spre 3 zerouri la euro. Asa ca nu prima conteaza...ci salariul, acela e de baza.

oana Vineri, 6 Decembrie 2013
imi poate spune cineva care este salatul net si brut, pe care il primeste un salariat entry lavel pt operator ghiseu BRD??????
multumesc!!
Maria Luni, 9 Decembrie 2013
Cam 1000 ron net au operatorii .
Amalia Marti, 17 Decembrie 2013
As vrea sa stiu, din cei care ati fost la interviuri in BRD pt posturi de middle management, se ofera raspuns obligatoriu de finalizare a procesului de recrutare chiar si pentru cei care nu au fost selectati? RH- are obligativitatea aceasta de a oferi un raspuns , indiferent de natura lui, tuturor candidatilor care s-au prezentat la un interviu, sau se aplica metoda..."tacearea este un raspuns". Multumesc