Forum despre CFR SA (CFR Calatori - CFR Marfa - Informatica Feroviara - AFER)

ali Joi, 22 August 2013

salarii ex

casier cf 1 --venit net 900- 1400
informator calatori 800-1000
mecanic 2500-3500
inpegat 1700-2200

desigur depinde de spor vechime, spor noapte, ore festive, spor toxicitate, munca grea feroviara, etc

fost ceferist Miercuri, 4 Septembrie 2013

Avantaje:
- nu esti dat afara decat daca ai facut o prostie foarte mare, sau in caz de disponibilizari
- loc de munca relativ caldut (chiar il recomand oamenilor comozi, dar care nu au pretentii financiare mari)

Dezavantaje:
- amenintarile anuale cu disponibilizari, imposibilitatea de a-ti negocia salariul cu conducerea independent de colegi si multe posturi de sef, creaza o atmosfera tensionata intre angajati (cu alte cuvinte, mancatorie foarte mare)
- salarii mici pentru cei care nu-s sefi sau nu lucreaza in tura, cu posibilitatea de diminuare in fiecare an (nici sefii si turantii nu sunt scutiti de diminuari)
- nepotismul (pentru cei care au neamuri, nepotismul poate fi trecut la avantaje)

eu Vineri, 31 Ianuarie 2014
- Intamplator, in seara asta am urmarit o emisiune despre CFR pe Antena3, emisiunea asta mi-a trezit multe amintiri, cele mai multe dureroase, dar si unele fericite, si m-a determinat sa scriu si eu cateva cuvinte pe acest forum.
- Am lucrat pe postul de conductor vagon dormit, perioada 1994-1996.
- Eram atat de fericit :)
- Eram tot timpul la costum, vedeam toata tara (acum depinde, unora nu le place sa calatoreasca), cunosteam multa lume, nu te plictiseai niciodata, imi placea ceea ce faceam.
- Aveam un salariu acceptabil si stabil, ce sa mai spun, era totul ok.

- La un voiaj, am ramas cu vagonul defect 7 zile, undeva departe de Bucuresti.
- La intoarcere am facut prostia sa iau niste calatori fara bilet, ziceam eu sa-mi scot banii cheltuiti pe mancare in cele 7 zile de stationare.
- Am fost prins de supracontrol.
- Totul s-a prabusit, dosar penal, concediere cu articolul i, 1 an cu suspendare.

- Am pierdut tot, un serviciu bun, asa-zisii prieteni.
- M-am imbolnavit de sebo-psoriazis, datorita socului nervos cred, viata mea era intoarsa pe dos
- Daca nu ai vocatie de infractor e greu de suportat un proces juridic, nu doresc nimanui sa treaca prin asta.

- Viata trebuie sa mearga inainte.
- Cu greu m-am angajat la o firma privata, deoarece aveam cazier.
- Am lucrat 6 luni fara carte de munca, la negru.
- Am demisionat.
- Am stat somer ceva timp.

- M-am angajat la alta firma privata ca operator calculator, aceeasi poveste, la negru luni de zile.
- Imi face carte de munca pe 4ore lucrate, de fapt stateam 8, 10, 12 ore, sambete si duminici, cat era nevoie.
- Primeam salariu o parte pe cartea de munca, o parte la negru.
- Salariul nu era fix, aveam norma de facut.

- Am muncit peste program la greu, speram sa ma fac remarcat, asa credeam eu ca voi avansa sau primi un salariu mai bun.
- 10 ani am fost angajat la acea firma.
- Am luat concediu doar de 2 ori, in 10 ani.
- Ore lucrate peste program, prea multe.

- In total am primit 2 prime, amandoua de Craciun, una in primul an, a doua dupa 8 ani, am primit-o deoarece patronul s-a certat cu un angajat si mi-a dat mie prima lui.
- Nu am semnat nici-un stat de plata in cei 10 ani.

- Dupa vreo 7 ani am reusit sa obtin un salariu fix, 1300 (1000 pe cartea de munca), cu promisiunea ca dupa 3 luni voi primi +200.
- Au trecut inca 2 ani si jumatate si tot nu am primit majorarea.
- Abia in al 10-lea an am avut si eu salariu 1000 pe cartea de munca si 1500 in mana.

- Dar nu am putut sa mai rezist.
- Nu mai suportam sa vad cum altii aveau salarii de 2000-2500 pe cartea de munca, diverse cheltuieli decontate, precum: transport, mancare, abonamente la sala de sport, isi cumparau diverse lucruri pe firma, etc.
- Nu mai suportam sicanele la care eram supus, eram certat cu multi oameni cu putere din firma.

- Cateva exemple:
Ӣ toti sefii, absolut toti, in 95% din timp cand vorbeau intre ei despre angajati ii numeau: "prostii aia", "unde e proasta aia", "prostul ala a venit", etc.

Ӣ era un individ, sef peste programatori, care nu i-a placut figura unui angajat nou, si a inceput sa dea cu suruburi in el, omul a rabdat 1 zi, doua, si s-a dus la patron, acesta ii spune "ai ma, intelegeti-va si voi", a mai rezistat 3 saptamani si a plecat, retine-ti asta era la nivel de oameni cu studii superioare ...

Ӣ sefa de personal daca nu suporta pe cineva era terminat, ii turna sefului vrute-si-nevrute, in final era concediat cat de curand.

- Ma opresc aici, sunt prea multe de spus si imi face rau fizic cand imi reamintesc.
- Am demisionat.

- Am uitat sa mentionez ca am incercat de 2 ori sa lucrez in Germania ca ajutor bucatar
- Prima oara, in 2003, boala de piele nu mi-a permis, imi tot ieseau bube pe fata, cap, maini, ce sa mai spun, cam nasol.
- A doua oara, in 2013, am nimerit la un turc, nu se putea sta acolo, nu mai intru in amanunte.

- Acum sunt somer, la varsta mea chinui sa invat web design, sper sa gasesc un job mai bun, intr-o firma mai buna.
- Imi place, dar e greu sa stai numai pe scaun si cu ochii in monitor.
- Nu stiu cat de mult voi reusi sa invat, dar ma straduiesc

# Concluzie
- Va rog, apreciati faptul ca sunteti intr-o firma stabila, ca plecati acasa dupa 8 ore, ca aveti sefi acceptabili.
- Va rog bucurati-va ca sunteti sanatosi si aveti un ban, ca aveti carte de munca, poate si o prima.

- Eventual mai cautati sa castigati ceva in plus in afara programului.

- Va garantez ca la privat este iadul pe pamant daca nu cunosti pe cineva in firma sau ai studii superioare.
- Va rog, ganditi-va sunt oameni cu studii superioare care lucreaza in supermarket.
- Va rog, nu va bazati pe prieteni sau rude bogate, daca vroiau sa va ajute, va ajutau de mult.

- Nu stiu ce sa mai spun, poate unii dintre voi o duceti greu, nu dau sfaturi, nu am solutii, vreau doar sa intelegeti ca se poate si mai rau.

- Eu unul, as fi cel mai fericit daca as putea sa ma reangajez in CFR, dar stiu ca nu am nici-o sansa.
- Gata, cam asta a fost, nu va mai plicitisesc.

- Salutare si numai bine pentru toti angajatii CFR!
mia Sambata, 3 Ianuarie 2015
@eu chiar imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat! toata lumea face magarii dar depinde cat de grave si nu ajung la parnaie sau nu ajung nici macar sa li se faca proces pentru ca au pile, bani etc. Sper sa iti mearga bine si sa iti gasesti un loc de munca bine platit si sa fii apreciat la adevarata ta valoare, mai greu in Romania la acest moment, insa toata lumea spera la ceva mai bun.