Forum despre Clearanswer Romania

ADMIN - undelucram.ro Luni, 18 Iunie 2012
Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma Clearanswer Romania, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de Clearanswer Romania.

ndsjhf Miercuri, 23 Ianuarie 2013
buna, ce proiecte mai au? cum sunt salarile?
Robert Miercuri, 20 Februarie 2013

Salarii foarte mici, 800 lei plus comision care nu prea se ia si bonuri de masa.

Eva Vineri, 22 Februarie 2013
Robert in ce luna ai luat tu salariu 800 lei? Cel mai mic salariu este de 1000 lei, repet, cel mai mic. Eu sunt noua si am acest salariu, dar prietenele mele mai vechi sau care lucreaza pe alt proiect decat mine au salariu mult mai mare.
rabbit Miercuri, 27 Februarie 2013
Au fost proiecte ( ex. Astra) unde salariul a fost 800 ron. Sunt colegii mai vechi care au luat luni bune salariu 800 ron. Mai informeaza-te inainte Eva daca tot spui ca esti noua.
Eva Luni, 11 Martie 2013
"a fost" 800 RON, corect; Dar pe 20 februarie cand Robert a pus comentariul, acel salariu era history. Cum ar fi sa fim 100% cinstiti? Eu nu am gasit in niciun Call center pauza platita de o ora inclusa in program. Este singurul loc in care muncesc 7 ore. Pt pauza de masa nu stau peste program. Si mai sunt si altele care-mi plac, dar nu vi le mai zic, fiindca daca sunteti cinstiti, le stiti si voi, ca de aceea inca lucrati aici. Iar daca ati plecat, inseamna ca sunteti dintre cei cu performante slabe carora nu li s-a prelungit colaborarea. Vanzari de 2 lei pe luna dar cu ifose de premianti.
Alex Marti, 3 Septembrie 2013

Bun, maine am interviu pe engleza. Are cineva ceva detalii despre proiectele pe engleza?

fost angajat Sambata, 15 Februarie 2014

salut,
am lucrat si eu o perioada la ei, salariul nu e 800, e 1000 lei net, plus bonuri, plus bonus din vanzari, coordonatorii se implica foarte mult si te ajuta mereu, daca faci vanzari, iti atingi targetul ai de castigat si alte bonusuri, totul tine de tine, daca nu esti in stare sa faci o vanzare nu vad de ce te-ar pastra in firma, au nevoie de oameni productivi, nu lenesi! nu mai mintiti, cine e istet macar incearca o luna , la inceput se semneaza contractul pe o luna, daca nu va convine puteti pleca oricand. Dar nu gasesti peste tot un call center sa-ti dea salariu mai mult de 7-800 ron net.

Aly Luni, 24 Martie 2014
Am fost sunata pentru un interviu la sediul lor. Stie cineva in ce consta acest interviu?
Doina Joi, 12 Iunie 2014

Sa lamurim cate ceva :
1-salariul este 1500+bonuri+bonusuri(daca esti vanzator sari de 1700 lejer)
2-programul este foarte lejer , pauzele sunt eficiente
3-managerii sunt cei mai buni oameni pe care o sa ii gasiti intr-un call center
4-Traininguri complete

Atat am de spus de acest callcenter.

vladc Duminica, 21 Septembrie 2014

Salut tuturor in legatura cu aceasta firma voi fi cat se poate de sincer cu voi pentru ca si altii sa nu faca greseala pe care am facut-o eu si colegii mei care au lucrat o perioada foarte scurta la aceasta firma si nu vina noastra. Inca de la bun inceput va rog din suflet sa aveti rabdare si sa cititi randurile pana la final. Tot ce voi spune aici va fi corect, adevarat, real si totodata voi fi obiectiv nu voi vorbi sub nicio forma din punct de vedere personal, ci din punctul de vedere al intregii echipe.
Voi incepe cu partile pozitive pentru ca asa e normal in orice discutie, situatie sa analizam si sa expunem partile bune eu de fel sunt un om f optimist. Partea foarte buna la aceasta firma este ca respecta pauzele angajatului din acest punct de vedere toata stima, ei din pacate au recurs la un mic truc, m-au fraierit la interviu expunandu-mi intr-un mod laborios si f frumos ce beneficii am aici, dar numai ca aceasta pauza minunata de o ora, nu este acordata in intregime, si anume sa fiu mai explicit, programul incepe de la ora 14-00 si se incheie la ora 22-00. Pauzele cu aproximatie va zic ca intervale sunt impartite in 3: pauza 1 = 15 minute, pauza 2 = 30 de minute si pauza 3 = 15 minute total corect 60 de minute o ora, ei respecta acest lucru vorba romaneasca jos palaria, dar nu este normal sa o imparta asa. Legat de pauza daca imi amintesc cat de cat intervalele acordate de ei, prima pauza de la ora 15-15, a doua de la ora 17-00 si ultima de la 19-00 , imi cer mii de scuze daca nu am fost foarte exact cu orele pauzelor, dar legat de durata lor impartita este totul foarte corect.
Legat de salariu lucrul care consider ca ii intereseaza pe cei mai multi dintre noi, chestia cu 1500 net + 200 de lei bonuri de masa, a fost cel putin la nivel de vorbe pentru ca in realitate lucrurile au fost altfel si anume in prima luna iti da 1000 net si 200 bonuri, din a doua luna te zboara ca pe un caine, ca pe un animal ca pe un nimeni, de parca degeaba ai o facultate, un master , pt ei nu conteaza, degeaba faci 4 vanzari intr-o saptamana TIN SA PRECIZEZ ca nici in ziua de azi dupa 3 luni de la incheierea colaborarii banii nu i-am vazut pe vanzari ma refer. Echipa din care am facut parte daca nu ma insel au fost 10 persoane, legat de echipa au fost niste oameni formidabili, extraordinari, toata stima, legat de conducere managerul pur si simplu nu mi-a acordat sprijin deloc. Pe planul 2 vin 4 5 persoane care se dau fff mari, dar sunt super incompetente si nu stiu pe ce abilitati au ajuns asa sus, habar nu aveau sa explice o vanzare nici nu cred ca au facut ele asa multe vanzari cum spuneau din moment ce puneau un speech de 2 lei si eu mi-am folosit propriul speech care a functionat mult mai bine decat al lor, repet 4 vanzari intr-o saptamana nu ma laud cu nimic, dar top seller-ul lor avea 3 pe saptamana aceia. Nu atac persoanele , doar le zic sincerele mele aprecieri legate de competentele lor profesionale.
Imi pare sincer rau ca si-au batut joc de toata echipa dupa o luna nu a mai prelungit contractul la nimeni. Sincer nu mi se pare normal, eu am facut vanzari, au fost si alti colegi / colege care au avut vanzari, DE CE NU LI S-A prelungit contractul? Va zic eu doamnelor si domnilor pentru ca exista o MAFIE legata de aceste minunate firme de recrutare : G.I. ,Adecco, Professionals, Brainstorming si altele sunt f multe, exista o mare bataie de joc si aceste firme va spun din sursa sigura pe HR, la un salariu net de 1800 de lei, firma de recrutare primeste net 4000 de lei, normal ca le convine sa angajeze de pe o luna pe alta sa isi faca treaba cu ei si sa ii dea afara ca pe niste animale.
Imi cer mii de scuze in final pt ca v-am retinut din timpul vostru un timp atat de indelungat pentru citirea si parcurgerea acestor randuri, sunt randuri scrise cu tristete cu dezamagire de ce am gasit aici, apropo in Marea Britanie pe un post similar primesti 2000 de lire, asa ca puteti face singuri comparatia, ok implementam regulile NU AI VOIE CU TEL MOBIL TREBUIE SA STEA INCHIS IN VESTIAR, nu ai voie la birou cu suc, cafea, iar apa ai voie , dar doar in sticla atat, nu ai voie la wc in timpul programului doar in pauza evident, NU MI SE PARE NORMAL ACOLO NU ESTE ASA, adica ok salariul e mai mic pt ca e Romania am studii in economie si nu ii contrazic, dar legat de reguli ok sunteti f stricti si pe nimic, adica voi aveti voie cu telefoane i se face rau mamei mele cum fac, cum ma anunta imi spune doar in pauza in acele 15 minute atunci trebuie sa i se faca rau pt ca a ma anunta in alt interval nu are voie, sunteti absurzi imi doresc sa patiti exact cum am patit si eu adica sa dati faliment si sper sa se faca dreptate si in Romania sa nu mai lucram ca niste sclavi, asa ca pe viitor pt cei care sunt chemati la interviu sau vor sa lucreze aici va rog din suflet cititi aceste randuri si ganditi-va daca merita sa pierdeti o luna din viata voastra? Va multumesc.

qp Vineri, 17 Octombrie 2014
sunt deacord cu vladc, insa este si vina noasta a celor care lucreaza sau au lucrat acolo pentru ca nu avem competente pentru a merge la un job decent si civilizat, la cum decurge interviul, poate fi angajat aproape oricine chiar daca dupa o luna nu i se prelungeste contractul