Forum despre Comdata Service

Cata Miercuri, 21 Noiembrie 2012
Este o firma italieneasca, deci te poti angaja doar daca stii limba italiana, au proiecte diverse, se lucreaza numai full time, salariu in jur de 260 de euro insa abia dupa perioada de formare, bonusurile se ating foarte greu si bineinteles ca se fac deosebiri intre angajati iar libere in afara de concediile de odihna se dau doar de sarbatorile nationale ale italienilor si de sarbatorile nationale ale romanilor se lucreaza.
adrian Marti, 4 Decembrie 2012

Am lucrat 6 luni aici, proiect pe telecom, plictisitor, bonusurile sunt invizibile, le iei daca faci o anumita norma care se masoara in puncte PE care alea se fac dupa ce practici lucrezi au anumit punctaj,TL va bat la cap sa faceti PE ca iei iau bonusurile pe chestia asta adica pe spinarea si munca voastra. Ca sa compresez totul: NU VA RECOMAND (si apropo lucreza cu sisteme din 1999)imaginati-va ce bine merge treaba acolo. Va salut si bafta.

mihai Duminica, 9 Decembrie 2012
Nu va recomand, salarii mici, stres mare, nu sunt conditii, au cerinte aberante, vor si calitate si cantitate=absolut imposibil daca trebuie sa le respecti procedurile ca la carte insa daca va angajati va veti da seama singuri deci de voi depinde, daca esti prea bun te baga in control si iti caute cea mai mica chichita sa te penalizeze iar programele sunt vechi si iti ingreuneaza munca. Mai adaug invidiile care se creeaza daca te descurci si faci targetul si incep sa iti puna bete in roate, team lizii au preferinte printre operatori deci daca esti nou ai grija, nu e team work deloc!! Cerintele repet sunt aberante, iar bonusurile nu sunt cine stie ce, bonurile se dau in functie de cat de "amabil" ai fost cu supervizorii si cat de vechi esti in firma, nu au un regulament conform caruia se acorda bonurile de masa sau daca este nu este afisat tocmai pentru ca nu cred ca le-ar convine sa stie toti.Bafta multa si daca mai stiti voi ceva in plus sau s-a mai schimbat ceva sa impartasiti cu noi.
stelutza Luni, 14 Ianuarie 2013
se plateste perioada de training?
Cata Miercuri, 16 Ianuarie 2013
perioada de training se plateste, insa nu iti ofera salariul intreg, undeva pe la 700-800 lei.
Marian Miercuri, 16 Ianuarie 2013

Lucrez la firma aceasta, deocamdata aveti dreptate in legatura cu ea, multe nu s-au schimbat, salariile sunt mici avand in vedere ca ei in Italia platesc de 5-6 ori mai mult un angajat decat la noi.

Programele sunt vechi, merg f greu si din aceasta cauza e foarte greu sa realizezi targetul d-apai sa-l depasesti sa iei bonusuri de performanta.

Salariile se platesc pe card, nu in mana ceea ce e un dezavantaj ca intodeauna te poti trezi cu mai putin si nu mai poti face nimic. Nu am auzit de bonuri de masa inca. Team Lead-arii sunt ca peste tot. Tin cu cei care lucreaza mult pt ca le baga lor bani in buzunar. Daca nu te misti repede, se iau de tine pt ca pe ei pica totul si nu e bine.

Ca in orice firma unde se lucreaza in grup se fac diferente ceea ce nu e bine deloc. Repet, banii nu sunt grozavi dar nici munca nu e grea daca intelegi ce e de facut. Daca plateau mai bine era un loc de munca perfect, pt ca daca iti faci treaba si nu ai treaba cu nimeni, nu are ce sa-ti faca nimeni nimic.

Numai bine.

alexandru Vineri, 18 Ianuarie 2013
am lucrat la ei este foarte obositor si este foarte greu, nu mi-a placut,
assante Sambata, 19 Ianuarie 2013
eu cred ca e ok!nu cred ca e mai greu decat pe un santier...cu aceeasi bani!esti curat, ingrijit, cui nu ia placut nu a reusit sa se acomodeze cu munca de birou!
dany Marti, 22 Ianuarie 2013

eu in prezent lucrez ... din cate vad eu majoritatea se rezuma la bani nu intreaba nimeni de ambient, conditii,program etc nimeni nu vine sa iti puna pe tava un salariu de 1000E in conditiile in care tu nu stii cu ce se manca munca de call center doar pentru faptul ca u stii limba italiana si sa o luam in serios nu cred ca o cunoastem la perfectie. Iar in legatura cu salariu sincer eu sunt multumit undeva la 1300 fix fara sa faci ore suplimentare, eu unu sincer cu ceva bataie de cap am ajuns la 2500 pe luna decembrie..... asa ca daca stam sa ne uitam in gura lumii fiecare are cate ceva de spus. va salut

nikos Marti, 22 Ianuarie 2013
sunt disperati fac reclama la radio nu au destui salariati si le pleaca oamenii.
stella Miercuri, 23 Ianuarie 2013
am lucrat si eu la ei acum vreo 3 ani si am fost multumita,bani pe 8 ore erau 1300net plus bonuri de masa si un amarat de bonus de 10,15 sau fff rar 20 depinde de cat de bine erau pus cu tl,per total mi/a placut nu era un job stresant si as mai fi ramas acolo,dar a trebuit sa plec in strainatate,asa ca am renuntat.Eu zic ca merita sa incercati.
milanstar Miercuri, 23 Ianuarie 2013
sunt salarii mici,se lucreaza si 2 sambete pe luna,echipa nu e tocmai una de profesionisti,dar daca sunteti studenti cred ca e bine sa va traiti studentia sau sa faceti practica sau voluntariat in domeniul vostru pt ca va veti multumi mai tarziu pt acest fapt,veti avea locusorul vostru unde sa fiti respectati si apreciati pt scoala facuta si remunerati asa cum se cuvine fara sa aveti targeturi,fara sa se tipe la voi sau altele de genul asta.Va urez bafta!
Bambi Luni, 28 Ianuarie 2013

eu lucrez la ei acum, nimic din ce am discutat la interviu,au spus ca programul de munca este de in doua ture de 6,40 ore pe zi de luni pana sambata, in doua ture de la 7.30 la 14.10 si de la 14.20 la 21.00, ceea ce nu se intampla, contractul stipulat este de 6,40ore pe zi dar dispus inegal, asa ca iti fac programul dupa cum au ei chef, se lucreaza in ture mai mult de seara , chiar si pana la 1 noaptea, inclusiv duminica tot timpul, si iti dau liber in timpul saptamani, se lucreaza de sarbatorile legale, asta in cazul in care nu iti pun ziua de odihna din saptamina respectiva chiar in aceea zi, ceea ce nu este normal, tin zilele de sarbatoare ale Italiei cu toate ca firma este romaneasca si trebuie sa respecte codul muncii romanesc, nimeni nu a vazut contractul colectiv de munca inainte de semnarea contractului individual, ore de noapte, ore suplimentare se platesc cu minimul admis de codul muncii, adica 25%, inclusiv pentru zilele de duminica, iar programul il afli duminica pertru saptamina imediat urmatoare, trageti voi concluziile singuri.

iuliu Luni, 4 Februarie 2013
e o firma neserioasa, oameni total neprofesionisti... muncesti la greu si la sfarsit... te da afara ca n-ai indeplinit targetul sau n-ai facut bine ceva ce trebuie sa fii invatat dar nu ai fost.

trageti voi concluziile. nu va pierdeti vremea acolo, e un loc unde pleci plin de stres si nervi in fiecare zi.
Dia Joi, 7 Februarie 2013
Comdata Service=Dezamagire totala! Dupa asa-zisa formare (training) nici macar nu ai timp sa te dezmeticesti ca isi iau la revedere de la tine...Chiar daca iti asigura un mediu de lucru sigur si curat, acest fapt nu ajuta deloc la productivitate pentru ca aceasta firma nu stie cum sa-si pastreze angajatii, nu stie cum sa-i motiveze. Se folosesc de oameni atat cat au nevoie, dupa care se descotorosesc de acestia. Pe scurt, nu recomand nimanui aceasta firma. Presiunea psihica la care esti supus zilnic, targetul impus (desi acesta nu este stipulat in CIM) = NU Comdata
diana Joi, 7 Februarie 2013
bataie de joc, mai ales la constanta, cateva fatuce care fac regulile dupa bunul lor plac sau mai bine zis asa cum le taie capul, caci ca si experienta "de munca????" vai de ele, manager-iala nici nu mai vorbim, spor la treaba
XXL Vineri, 8 Februarie 2013

un meci de intre MILAN si FARUL CONSTANTA adica noi suntem cei de la farul si suntem umiliti asa cum ar face si intr-un meci de fotbal. Asistenta tehnica WIND echipa care aduce cel mai important venit comdatei a ajuns bataie de joc sa le fie rusine team leam leaderii. sau promis multe la inceput. cand sa propus sa se lucreze pana la 1:00 noaptea inclusiv duminica si sa ne dea o zii libera in cursul saptamanii ni sa mai promis si ca o sa se ajunga la un salariu de 1800-2000 de lei asta in cazul in care erau platite dublu orele de duminica si cele de noapte, dupa ce am acceptat lucrul asta la o luna diferenta sau schimbat sistemele de plata. Sedinte peste sedinte sa afle toata lumea ca de fapt ne se mai plateste nimic dublu ci doar cu un spor de 25%. Asa ca am fost luati de fraieri. Cu stima

gica Vineri, 8 Februarie 2013
m-au chemat la interviu la Comdata Constanta, cei din care lucreaza acolo sau au lucrat dati-mi si mie niste idei despre cum se lucreaza la Constanta in principal nu in alte parti. Multumesc.
george Duminica, 17 Februarie 2013
Ai fost la interviu, gica? Cum a fost? Am aplicat si eu tot in Constanta si vroiam sa stiu cum a decurs interviul. Multumesc.
gica Duminica, 17 Februarie 2013

am fost, au nevoie mare la call center. nu am vrut acolo pentru ca nu vreau sa vorbesc cu italienii si ... 2 mil in plus pe care ii primesti. la backoffice se ia 10 la call center 12.

pentru backoffice nu e nevoie momentan si trebuie sa mai astept, dar daca se vor face angajari am sanse mari. cei care lucreaza la backoffice in constanta dati cu o parere aici despre cum e mediul de lucru si cum decurge treaba pe acolo.

sa auzim de bine.