Forum despre Horizon IT

Andrei Luni, 28 Octombrie 2013
Salut ! As dori sa impartasesc din experienta mea cu Horizon IT. Am fost la un singur test IT ptr o pozitie de Customer Representative si am avut " placerea" de a avea de-a face cu HR-ul. DEstul de lipsita de profesionalism atat HR cat si persoana care m-a contactat. In primul rand intr-un e-mail pe care-l trimiti, este de bun simt sa si specifici ca atunci cand ajungi in fatza cladirii si n-ai cum sa intri sa contactezi persoana respectiva. Dupa aceasta mica peripetie urmeaza un test pe un text "amarat" unde s-ar presupune ca ar trebui sa pierzi circa 20 de min pentru a-l corecta, dar desigur nu vei pierde mai mult de 2 minute :). Desigur ca dupa ce termini acel test vine si HR Manager-ul ( cica ) ca sa te intervieveze iar aici devine mai interesant. Manager-ul de la HR este un pic cam lipsita de politete, de la " Buna ziua, vom folosi engleza in timpul acestui interviu" nu, dansa intra si-ti spune buna in Engleza fara niciun anunt nimic. La alte companii cand te duci la interviu pierzi mai mult de 2 minute cu HR-ul, aici sub nicio forma n-ai cum sa stai mai mult de 2 minute. Iti va pune clasicele intrebari cu ce te ocupi, povesteste-mi experienta X si tot asa iar la final iti va spune mersi Bye Bye. Per total nu mi-a lasat o impresie prea buna in comparatie cu alte companii unde HR-ul era mai interesat sa-ti vada potentialul decat sa aberezi ca o placa stricata.
PA? Miercuri, 6 Noiembrie 2013
Au o pozitie de PA (Personal Assistant) pentru COO listata.

Stie cineva ceva despre COO (chief operations officer)? Ce fel de om e, ce fel de manager e?

Multumesc
pt Andrei Miercuri, 6 Noiembrie 2013
Am fost si eu la un interviu la ei si as vrea sa spun ca a fost cel mai distractiv si neprofesionist interviu la care am fost pana acum. Ii voi da dreptate lui Andrei cu privire la intrarea in cladire :)). Am asteptat in fata cladirii circa 10 min, pana cand a iesit cineva sa fumeze si, involuntar, m-au poftit inauntru. Hr manager era o domnisoara simpatica, dar fara experienta, chiar se intimidase in timpul discutiei, ceea ce mi se parea la un moment dat, chiar enervant. Pe scurt, desi mi s-a spus ca mi se vor da testari pe anumite domenii aferente postului, am primit o alta testare. Testul de inteligenta, care numai de inteligenta nu era, il gasiti pe net. Ca si Andrei, am primit un test de engleza, de verificat gramatical anumite randuri, care mai mult de 2 min nu iti lua...cred ca era de clasele primare :). Dupa aproape o ora de asteptat in sala, ca atunci cand termini mai repede, astepti...a venit d-soara sa discutam in engleza. Discutia a durat 30 min, pt ca i-am pus eu intrebari, si mi s-a demonstrat ca nici macar ei, angajatorii, nu stiau ce presupune postul. Conditii: pfa pe 2-3 luni, maxim 6 luni/reinnoit, 12 zile concediu/an (nu 21 legal), asig medicala partiala, prima de Craciun. Din cate am vazut, este un mediu tanar, tineri abia iesiti de pe bancile facultatii, lucru care mi s-a spus si la interviu. Program de lucru: flexibil, dar trebuie sa raspunzi mereu la telefon.... spun ei. Am refuzat "oferta" datorita conditilor impuse de ei, inclusiv salariale, pe langa restrictiile de natura legala ce decurg din pfa, si, bineinteles, neprofesionalismului care domina in toate interviurile.
@ pt Andrei Joi, 7 Noiembrie 2013
pt ca post ai fost? ne poti spune si ce oferta salariala ti-au facut? mersi
Tara Joi, 12 Decembrie 2013

Despre Horizon IT pot sa va spun ca este o companie in cadrul careia poti sa te dezvolti profesional si sa cresti financiar daca indeplinesti doua criterii: daca esti istet/isteata si daca vorbesti limba engleza la nivel avansat (daca o stii, nu daca ai trecut in CV nivel avansat la rubrica limbi straine si te trezesti spunand "I didn't gave" sau "informations").

Este o companie in care oamenii sunt tineri, in cadrul careia se evita restrictiile unei corporatii, in care mediul de lucru este deschis si in cadrul careia daca demonstrezi ca esti intr-adevar bun, esti recompensat.
Angajatul Vineri, 10 Ianuarie 2014
Cati angajati are aceasta firma? Cate angajari s-au facut anul trecut pe Data Analyst? Intreb pentru ca am vazut anuntul de mai multe ori .
hi Sambata, 11 Ianuarie 2014
salut,
toate posturile presupun pfa? m-ar interesa pt statistical^data analyst sau financial controller
mc.
hi Sambata, 11 Ianuarie 2014
man , nu vezi ce scrie mai sus ? ca postul ala e scos mereu de la naftalina? eu zic sa ai mare grija in ce te arunci !
employee Miercuri, 22 Ianuarie 2014
A acceptat cineva oferta lor sau lucreaza cineva acolo? Sunt probleme de natura financiara? Iti primesti salariul plus plata facturilor emise pe PFA? Am inteles ca au o firma de servicii financiare care se ocupa de PFA si ei iti platesc tot. Care este salariul mediu pentru companie?
Mickey Miercuri, 22 Ianuarie 2014

Horizon IT este opera acelorasi oameni care conduc si King Crown Online Services si Media Gecko. Cititi mai multe despre firma asta daca ajungeti pe pagina a King Crown Online Services de pe acest site.

Andrei Vineri, 14 Februarie 2014
Am fost si eu la interviu la Horizon...a fost ok, mi-a placut ca a fost in engleza si sincer, am dat si eu tstul acela de inteligenta, mi s-a parut interesant :D:D. Am fost pentru postul de customer support, astept sa imi dea un raspuns. am mers la recomandarea unui prieten care deja lucreaza pentru ei, din cate am inteles, faza cu pfa-ul e in regula, ei platesc tot...pe langa salariu, acum astept sa primesc raspuns..
Recom Vineri, 14 Februarie 2014
Cum prietene? Ai fost pe recomandare si mai si spui? Atunci la ce pune tipa de la HR anunturi? Daca se merge pe recomandari nu vad de ce mai pune ea anunturi? Sa isi faca si ea de lucru sa isi justifice existenta?Cu se ocupa firma asta nu vrei sa ne spui . Ce test de inteligenta ai dat?De cine este omologat? Se plateste la negru?De atmosfera iarasi nu ai spus nimica.
Gigi Sambata, 15 Februarie 2014
Exact...din cauza asta suntem unde suntem,
avem o tara plina de tineri cu potential, dar care nu au loc de cei veniti prin "recomandari"
asta nu e nimic..e o pozitie de entry-level dar din pacate si mai sus tot aceleasi idei sunt
Mardeiasu Sambata, 15 Februarie 2014
Frate cat tupeu de mardejias sa intri si sa zici ca e totu super bine acolo ( la firma fantoma) si tu te-ai angajat pe recoamndari :))Mardeiasu :D
Andrei Marti, 11 Martie 2014
Hey, m-ati inteles gresit, am mers "la recomandarea" unui prieten, am trimis un CV. Recomandare inseamna cand cineva te indeamna, iti recomanda, nu m-a recomandat sa iau eu job-ul altcuiva....
Si pana la urma, daca va intereseaza, nu neaparat de Horizon IT, de oricare alta companie, cum se plateste, la negru sau nu, care e atmosfera...nu cred ca gasiti cele mai corecte si sincere raspunsuri pe un forum, unde scriu in general oamenii respinsi la interviuri...parerea mea :)
S Miercuri, 12 Martie 2014
Pentru intrebarile de mai sus: toate oportunitatile de colaborare presupun PFA; toate taxele aferente respectiv munca administrativa pe care o presupune un PFA, sunt asigurate de companie prin intermediul unor parteneri experti in domeniu, veniturile sunt peste medie, platite lunar la timp, nu exista plata la negru / gri, iar performanta este recompensata pe masura(se acorda bonusuri, mariri, pentru rezultate bune). Mediul de lucru este tanar, deschis, iar programul de lucru este flexibil. Este volum de munca, pot exista zile aglomerate (general valabil in ORICE companie), insa pana la urma, ne angajam sa muncim, si sa ne castigam banii, nu? Cu ce se ocupa compania? www.horizon-it.ca - sursa cea mai sigura, nu forumul.
death Sambata, 15 Martie 2014
+ Program flexibil
+ Bun ca loc de munca pentru tineri. dar nu de viitor :)
- PFAul dureaza foarte mult pana este facut. Poti fi dat afara oricand inainte sa ti termine actele (si chiar si asa nu este o problema) - esti platit la negru pana se fac actele.
- Anumiti "manageri" se comporta ca la ei pe tarla.
- se da afara in ultima vreme.

Concluzie: Nu este o firma demna de luat in serios. Daca da... o faceti pe propria raspundere :)
$ Marti, 18 Martie 2014
Subscriu ceea ce zice death.

Asa zisele promovari sunt date pe pupat in fund managerii straini si nu pe alte considerente.
Vlad Marti, 1 Aprilie 2014
SAlut,
Am dat si eu 2 interviuri si un test de cunostinte Unix la Horizon-It si am primit o oferta pentru un post de IT. Ce vreau sa va spun este ca oamenii astia mi-au zis ca trebuie sa imi fac PFA-ul inainte sa incep si am semnat deja contractele cu ei, contracte in care au pus exact suma pe care mi-au ofertat-o. Eu sunt multumit si mi-a placut de ei, ca nu m-au luat cu : zi-mi unde te vezi in urmatorii 5 ani si care cunt 3 calitati si 3 defecte, m-au pus sa povestesc despre proiectele la care am lucrat si mi-au povestit despre proiectele lor si ce as face daca as veni la ei. Sa vedem acum cum o sa fie si atmosfera de lucru... O sa mai dau un feedback aici dupa ce o sa incep.
bormasina Joi, 3 Aprilie 2014
Impresiile mele:
- lipsa profesionalism, incepand de la receptie pana la ultimul etaj, ti se vorbeste la per-tu din prima, asta denota si o lipsa de respect, indiferent daca suntem apropiati ca varsta sau nu.
- interviul a durat 1h+ in care am discutat despre lucruri mai putin importante, am incercat sa aflu diferite informatii despre ei, despre ce urmeaza sa fac etc.. raspunsuri evazive, grabite si lipsite de coerenta, trebuie sa ghicesti multe lucruri. Au fost interesati sa traga de timp in favoarea lor evitand sa spuna lucrurilor pe nume si clar, lasa loc de interpretare, care in mod sigur ulterior se rasfrange pe spatele candidatului/angajatului.
- treaba cu PFA-ul sta in modul urmator, au o firma ce face intermediatul(dosarul, platile etc..) lucru ce poate creea neplaceri ulterior (sa ti se spuna ca nu mai au fonduri sa iti achite impozitele)
- am inteles ca se dau si bonusuri, nu am dat niciun test tehnic sau lingvistic, probabil cei de la Horizon urmaresc acest forum.
- personal nu voi merge mai departe, daca erau o firma ce se respecta nu stateau sa lucreze cu PFA, si nu se ascundeau sub pretexte " e mai simplu asa, e mai ieftin", nu suntem in targ la taraba. Nu pare un mediu stabil implicit nu pare de viitor, ci mai degraba o treaba fugitiva si la inceput de drum. In concluzie, am plecat mai prost decat m-am dus