Forum despre HP

Grupul HP s-a impartit in a doua parte a anului trecut in doua entitati diferite: Hewlett Packard Enterprise si HP Inc.

Puteti impartasi in continuare experientele voastre, pentru acest lucru va rugam sa alegeti una dintre cele doua companii.

Radu Miercuri, 21 Septembrie 2011
Stie cineva cum se desfasoara interviurile? m-au sunat ca am avut in cv italiana si am convenit sapt trecuta ca ma suna miercurea asta dar n-a mai sunat nimeni.
mersi
Ana M. Joi, 22 Septembrie 2011
de la ce departament, pt ce proiect te-au sunat?
Radu Joi, 22 Septembrie 2011
@Ana M: nu au specificat, doar s-a prezentat ca fiind de la HP si ca ar cauta vorbitori de limba italiana dar la nivel incepator mediu. oricum nu puteam sa vb atunci siam stabilit sa ma sune tot asa dar sa vb si in italiana.
didi Duminica, 9 Octombrie 2011
@radu: o sa dai o serie de testari de limba engleza si limba italiana, rationament matematic, logica matematica, abilitati functionaresti si inca 2 pe care nu mi le mai aduc aminte(sunt usoare in general), apoi daca treci de testari te vor suna ptr un interviu care va fi in romana,engleza si italiana iar daca treci si de asta o sa ai un interviu cu seful de echipa. nu te bucura pana nu semnezi contractul, cei din firma care vor job-ul au intaietate. daca mai vrei info despre testari anunta-ma
Radu Luni, 10 Octombrie 2011
iuhuuu, mersi didi. asteptarea e lunga !!!!! adica nu am mai primit niciun semn de atunci :) i-as contacta eu dar nu stiu unde, telefonul de pe care m-au sunat nu-l am :( in fine pana una alta snt in proces cu genpact, doamneajuta :)
Iliana Luni, 10 Octombrie 2011
Radu, la cat de entuziast esti, pe atat de dezamagit o sa fii de HR-ul HP-ului. Toata lumea crede ca e numai lapte si miere pe acolo dar nu e chiar asa. Am mai multe experiente cu HP-ul si pot spune ca nu as mai vrea sa aplic acolo never. Oricum, iti doresc succes
didi Sambata, 22 Octombrie 2011
@radu: cu placere, am descoperit tarziu site-ul asta :)) scuze de intarziere:))
@iliana: te inteleg perfect. multe magarii face hr-ul de la hp. eu am fost de cateva ori ptr mai multe posturi si la un moment dat mi s-a spus ca au angajat pe cineva din interior. e lipsa de profesionalism sa dai raspunsul asta. mi-am pierdut timpul degeaba ducandu-ma la testari ca la NASA ptr a primi raspunsul asta idiot.
martha Duminica, 23 Octombrie 2011
buna. ma bucur ca am gasit acest site. si eu am o problema similara cu HP-ul. am fost sunata si am si dat test la telefon in engleza, dupa urma un raspuns. intre timp (in decurs de o saptamana maxim) ma suna tot de la HP dar pt franceza si nu era aceeasi persoana ca prima si nu era aceeasi pozitie pt care m-au sunat prima data. ideea e ca ma voi duce la ei pt un interviu, din cate am inteles in urma celui de-al doilea telefon. oare ei au ceva in baza lor de date? un istoric a ceea ce se intampla pt ca e un pic confusing?
didi Miercuri, 26 Octombrie 2011
@martha: depinde pe ce posturi ai aplicat, pentru ca, daca sunt departamente diferite, nu comunica intre ele dar mai bine axeaza-te pe franceza daca esti sigura pe tine, deoarece au nevoie de oameni si oricum engleza se cere obligatoriu chiar daca esti repartizata pe franceza. bafta
Lina Joi, 27 Octombrie 2011
Buna!
Sunt pozitii deschise pe franceza la HP?
Ca pe ejobs n-am vazut mare chestie.
Merci d.avance ! :)
Adrian M. Sambata, 29 Octombrie 2011
salut tuturor. cam ce salarii sunt pe level entry (franceza engleza) in HP. as dori de fapt o comparatie cu genpact (franceza procurement) pt a putea lua o decizie. atmosfera de lucru unde e mai mishto/profi?
Meli Miercuri, 25 Ianuarie 2012
hehe, credeam ca am inebunit eu :))) total de acord cu postul de mai sus. lumea incepe sa-si caute la concurenta, si pe acelasi domeniu deci clar nu e de bine. managementul da interviuri pe la accenture si genpact, lumea de rand la fel ;)
Mona Miercuri, 25 Ianuarie 2012
?!?!? dar ce se intampla? salarii mici sau che passa? despre pozitia de support specialist ce imi puteti spune? mersi ;)
Irina Sambata, 28 Ianuarie 2012
salariile incep de la 14-15 mil in functie de pozitie. oricum depinde cum negociezi la inceput. in ultima perioada de timp HP-ul angajeaza doar prin firme de recrutare ceea ce e posibil sa nu fii angajat direct HP ci al firmei respective care te-a recrutat.
busu Miercuri, 1 Februarie 2012
@Irina: contractele prin firmele de recrutare sunt pe perioada determinata sau nedeterminata? ce stii despre asta? iti multumesc in avans pt raspuns.
Andreea Luni, 6 Februarie 2012
eu am auzit ca sunt contracte pe perioada determinata de 6 luni, e adevarat? mersi frumos ;)
mara87 Marti, 21 Februarie 2012
cam care are fi intervalul de salariu pe care il da HP pt limba franceza? e peste 450 de euro? vreau sa stiu ca sa stiu daca are rost sa pierd timpul cu interviuri sau nu.
leo_cretzu Joi, 23 Februarie 2012
450 euro brut sau net? :)))) daca e brut raspunsul e da, daca e net raspunsul e nu. sper ca ai inteles :) sal leo.
martin_87 Marti, 28 Februarie 2012
sal. in ce ar consta interviul pentru limba italiana la hp? este pe telefon banuiesc. multumesc.