Forum despre Inter Gate Marketing Group

Melk Duminica, 10 Noiembrie 2013
Am fost la un interviu la ei in Cluj. In primul rand m-a speriat locatia care este o vila, o cladire care a fost conceputa cu siguranta pentru o familie si nu pentru a fi sediu de firma. Interiorul nu este deloc modificat in acest sens si iti da efectiv impresia de ACASA (si nu in sensul confortabil). In al doilea rand, interviul a fost un speech al managerului despre tot ce inseamna jobul iar pe mine nu m-a intrebat mai nimic. Mie personal nu imi plac interviurile unde nu se dialogheaza. In sfarsit, jobul era de agent de vanzari desi anuntul era de reprezentant marketing iar 90% din timp era alocat muncii pe teren. Sumele care se pot castiga erau evident gigantice, in jur de 1000 de euro. Eu am spus pas.....
MEN Luni, 13 Ianuarie 2014
Iti ofereau contract de munca?
inter .... Vineri, 17 Ianuarie 2014
am fost si eu la interviu, confirm ce a spus Melk in afara de 1000 de euro nu a inteles bine ..., 1000 de ron + 17% pana 24% comision din vanzari difera ....... dar munca de teren consta in vanzarea de cataloage cu reduceri la diferite hoteluri restaurante, spa, etc. 80 de lei din cate imi aduc aminte cel mai ieftin catalog. baza de date e limitata (in momentul intrarii in "vila" te obliga sa dai date despre fosti angajatori adresa etc. utilizati ulterior ca baza de date), munca de teren e in oras, in afara orasului cat si in alte orase, NU SE ASIGURA TRANSPORT. cica 2 zile observare filmulete + training 5 zile si un test la final desigur perioada respectiva neplatita. am spus si eu PAS...........
nimeni Duminica, 19 Ianuarie 2014
Pe mine m-au sunat cu 1,5 ore inainte de interviu sa ma anunte ca interviul s-a amanat.
Alina Luni, 20 Ianuarie 2014
Am fost sunata pentru a ma programa la un interviu azi la ora 17. Insa eu, din comentariile voastre si din alte informatii gasite pe internet, nu am o parere foarte buna despre aceasta firma. Daca mai aveti si alte detalii pe care ati omis sa le precizati, va rog sa le oferiti pentru a sti si noi, cei care cautam un loc de munca, cu cine avem de-a face.
bogdan Marti, 28 Ianuarie 2014
nu sun pro.. ma suna o tipa la ora 11 dimineata, clasica introducere "mai sunteti disponibil.. etc.." -spun da- "bun interviul este asta la ora 3"- le spun ca sunt tura de dupa-amiaza la munca si nu pot veni astazi, daca se poate intr-o alta zi-"bun atunci, va multumesc frumos"..

trageti si voi concluziile
Melk Vineri, 31 Ianuarie 2014
MEN- mi s-a vorbit si despre contract de munca ce-i drept dar foarte vag! Mie nu mi s-a specificat de vreo suma fixa, se tot insista pe suma fabuloasa care se poate castiga! O alta chestie care m-a frapat putin a fost legat de programul de lucru: de la 6 dim la 7 seara (prob cu pauze)! Oricum mie nu mi s-a parut o oferta realista si serioasa! Poate ne spune ceva cineva care a lucrat efectiv acolo!
ana Luni, 10 Februarie 2014
pe mine m-au sunat pt postul de agent de marketing... oare asa se numeste mai nou agentul de vanzari?
Melk Luni, 17 Februarie 2014
ana- da. postul e de agent vanzari desi in anunt e reprezentant marketing sau ceva de genul!
coco Marti, 18 Februarie 2014
Hei, cam ce salariii au pe partea de secretariat, stie cineva?
Bogdan Miercuri, 19 Februarie 2014

Da am fost la interviu. Eu sunt om de vanzari dar aici trebuie sa vinzi prin insistenta si persuasiune un carton de 99 de lei cu reducere la baile felix si alte restaurante si spa-uri. Am sunat in pauze la cateva centre si au contract de colaborare.E munca de teren pentru muritori de foame insistenti care primesc 18 lei pe cartonul vandut la 10 cartoane ai "clopot" si iti dau 23 de lei pe cartonul vandut.Te duci din magazin in magazin si ceri mereu cu conducerea,transportul si tupeul te privesc.Nu exista salariu fix nu exista nimic stabil.Sa zicem ca vinzi 10 cartoane pe zi . Ai face 1000 de euro daca vinzi minim 200 de cartoane pe saptamana din 20.000 de lei cat este profitul total.E mai mult de experienta nu zic nu dar sincer nu merita sa va umiliti si sa va sclaviti pentru altii care se cred mai smecheri decat trebuie.

Irod Vineri, 21 Februarie 2014
Pana la urma exista salar fix? sau doar comision? deconteaza transportul in interes de servici? Cum e cu weekend-urile? A lucrat cineva la ei?
RLM Miercuri, 12 Martie 2014

Am fost si eu la un interviu la ei;eram programata la 17 si am pusa sa stau in fata casei unde aveau "sediu" vreo 25 de minute pana sa ne pofteasca pe toti inauntru,adica pana a ajuns managerul. Toti intram pe rand la interviu ca la un control.Inainte de asta completam o fisa aiurea cu un salariu ce ne-ar interesa,angajatori,salarii,chestii;care cel mai probabil le folosea la o viitoare baza de date. Am plecat de acolo cu o parere foarte proasta. Cand mi-am impartasit parerea cu o prietena buna,mi-a spus ca trebuia sa intreb de firma asta ca si ea a fost la ei si dupa o saptamana aplecat pentru ca i se parea foarte suspect ce fac ei acolo si pe langa asta pierdea vremea si bani nu facea.Daca tot e sa vb de meserii gem mai bine facem asigurari:))

M Miercuri, 19 Martie 2014
Merg la interviu (in Bucuresti), completez o fisa cu niste date care oricum erau specificate si in CV, dupa o doamna imi face o prezentare vaga a ceea ce fac ei (a durat 5 minute) fara sa intram in detalii si imi propune o zi de observatie dar peste doua saptamani deoarece saptamana urmatoare urmau sa plece in delegatie la Oradea ("-Suna-ne tu peste doua saptamani!; -OK..; -Sau mai bine te sunam noi totusi" - Aha, in regula"). Timpul zboara si imi dau seama ca este luni in saptamana cand ar trebui sa fiu sunat. Dornic sa vad ce finalitate va avea acel interviu, caut in agenda numarul lor si sun. Raspunde probabil secretara, ma prezint, ii explic ca am fost la interviu si asteptam un feedback. Ma cauta in baza de date. "-Sunteti programat pentru maine la 8.30". Si eu cand ar fi trebuit sa aflu? Nu conteaza. Ii explic ca pot ajunge abia miercuri, stabilim ora ca fiind 8.30. "-Sa veniti imbracat office dar sa fiti comod in acelasi timp". Ma trezesc cu greu miercuri dimineata si plec spre "ziua de observatie". La 8.15 imi suna telefonul. "-Estimati ca ajungeti la timp?; Ca sa vorbesc cu managerii de echipa?". Ii spun ca voi intarzia maximum 10 minute, totul ok pana aici. La 8:34 telefonul bazaie in buzunar. "-Ati spus ca ajungeti in 10 minute." Stiu exact ce am spus si mai aveam 6 minute in care urma sa ajung, ma incadram in sfertul academic. Imi spune ca ei nu prea mai pot astepta si mai bine sa vin maine. Am o vaga impresie ca isi bate joc de mine. "-Erati programat la 8:15!". Ce? Adica am stabilit de comun acord 8:30 ca sa aflu ca sunt programat la 8:15. Ajung in fata sediului (o vila) fix la 8:40. Trei oameni in fata cladirii. O tipa ma abordeaza. "-Ai venit pregatit?". Fac eforturi sa inteleg. "-Noi plecam la Ploiesti". Ce chestie. Eu cand ar fi trebuit sa fiu anuntat? Ii explic ca imi alocasem cateva ore pentru observatie si nu sunt dispus sa plec din oras. Intreb ce pentru ce se duc la Ploiesti si imi spune niste lucruri foarte generale, pe care oricum le intuiam (vanzare/promovare de evenimente catre nu se stie exact cine). Tot dialogul in interval de 1 minut-doua de mers pe jos. Lipsa totala de profesionalism. Asta aveam sa ii spun la telefon si tipei cu care vorbisem initial. "-Stii, ca de fapt turele s-au shimbat si au fost niste neintelegeri, scuze". Asta ar fi un scurt rezumat legat de experienta mea cu "Inter Gate".
Lola Vineri, 4 Aprilie 2014
Am "lucrat" la acesta firma o scurta perioada in 2011 si din cate inteleg de la voi lucrurile a ramas la fel. Pe vremea mea nu exista nici un salariu fix si luam 14 lei pe fiecare pachet vaundut. Am avut probleme cu clientii nemultumiti. Deplasarile erau suportate de noi, mancare si 50% din cazare. Va intrebati de ce am ramas cateva luni? pentru a nu sta acasa in vacanta de vara, era funny nu m am stresat cu nimic...si colegii erau de gasca. Mi-a prins bine acesta experienta din punct de vedere al comunicarii, relationarii. Daca vreti ceva serios nu merita.
bbj Vineri, 11 Aprilie 2014

Am fost si eu contactat de aceasta firma pe 1 aprilie sa ma cheme la interviu, o doamna cu o voce increzuta imi programeaza interviul in ziua respectiva la 16:15. Numele "companiei" nu l-am inteles dar imi suna cam dubios, asa ca am dat un search pe google. Citind postarile voastre de pe acest forum mi-am dat seama de reputatia ei, cat de serioasa e la nivel cu angajatii asa ca am luat inteleapta decizie de a ii ignora. Pe la 17:30 ma suna inapoi doamna respectiva sa imi aduca reprosuri pentru faptul ca nu m-am prezentat la interviu si ca sunt sunt neserios ca nu le-am dat un feedback. Deja de aici a inceput sa devina totul suspect, ca trebuia sa ii anunt ca postul respectiv era rezervat si putea sa aduca o alta persoana in locul meu si ca i-am incurcat si asta se cheama nesimtire.
Deci m-au facut si "nesimtit" - total neprofesionist din partea unui personal de la resurse umane sa adreseze asemanea cuvinte unui potential angajat. DECI VA DATI SI VOI SEAMA DE REPUTATIA "COMPANIEI". Apoi mi-au zis ca ma sterge din baza de date, ca in momentul in care aplicarile mele ajung la ei sa fiu total exclus. WTF? De cand firmele din romania au si "Black List". Dar cine o sa mai apeleze si o sa se mai duca la ei. Eu ma bucur ca am scapat de insistentele lor si am ajuns la concluzia ca ei nu cauta altceva decat fraieri ca sa poata sa ii exploateze la maxim. E clar ca munceam ca prostu pe bani putini - multa munca si remuneratie proasta cu un program nedefinit, instabil si inflexibil in baza unui contract fals deci de forme legale nu se mai pune problema adica nu mai platesc taxe si impozite catre stat. De cate ori va ma cheama aceasta "intreprindere" la interviu aplicati formula F.E.F. (Feriti-va, Evitati-i si Fugiti de ei cat se poate de mult.

John Luni, 14 Aprilie 2014
Am tot citit comentariile voastre si din cate am observat doar cateva persoane au lucrat cu adevarat acolo, in rest doar impresii, exagerari si povesti. Aici ne intereseaza doar parerile corecte ale celor care au lucrat acolo, macar 1 zi si au inteles ce presupune acest job. Ca sa va spun corect, eu am lucrat la ei aproximativ 2 luni. Am avut contract de munca in regula, mi-au dat banii la timp, insa daca munceam aveam bani, daca nu vindeam evident ca nu luam nimic. Mai exact din fiecare brosura vanduta, care avea un pret standard de 99 lei, imi revenea 18 lei, iar daca faceam clopot - adica atingeam targetul pe ziua respectiva, mi se calcula cu 23 lei/ brosura. Salariul ti-l dau din 2 in 2 saptamani, pana la ultimul leu. In primele doua saptamani am facut de 3 ori clopot si pentru 2 saptamani lucrate am luat vreo 800 lei, e adevarat ca apoi m-am lenevit si am luat nici pe jumatate, dar asta a fost strict problema mea. Insa cum de fel sunt un tip comod, si am vrut sa am un serviciu cu salariu fix, am cautat un job ca atare. Dar repet, se pot face bani frumosi daca asta te intereseaza. Pentru ca au niste pachete atractive la Baile Felix, teatru, stranduri si prind la oameni. Bineinteles ca daca aveau o parte fixa de la care sa se porneasca poate altfel statea treaba si poate ma vedeau mai mult pe la ei, dar cu actele sunt in regula si atmosfera de acolo si colectivul tanar, si numai fete frumoase, de la managera, secretara si pana la coordonatoarele de echipa. O experienta frumoasa dar suficienta! :) Apropo, astea sunt impresia doar pentru postul de agent publicitar/ reprezentant marketing cum apare pe site-urile de recrutare. Pentru celelalte posturi existente in companie, situatia este complet diferita si cred ca oamenii iau destul de bine din moment ce nu se misca de pe post, ci doar la agenti e fluxul asta - unii vin, altii pleaca!!!
Andrei Miercuri, 23 Aprilie 2014
Nu am putut sa ma abtin la ce aberatii s-au scris. Activitatea de a convinge un client sa cumpere un produs sau serviciu nu este pentru oricine. Domeniul vanzarilor este un domeniu dinamic, in continua schimbare. Daca agentii de vanzari nu vor tine pasul cu schimbarea, vor fi nevoiti sa abandoneze. Ca in orice firma cu aceasta activitate de vanzare este si normal ca salariul sa fie influentat de volumul pachetelor vandute ( in acest caz ) iar salariul fix ar trebuii sa fie ultima grija a urmatorului candidat. Eu cred ca e foarte comfortabil si comod sa fii pesimist (doar avem salariu fix la ce sa ne mai stresam cu munca si oricum nu sunt bani sa se cumpere pachete promotionale). Din punctul meu de vedere, pesimismul e doar o forma elevata de lene.
Cascaval Luni, 28 Aprilie 2014

Buna. Am fost la firma despre care va dati cu parerea dupa un interviu intr o zi ce observatoe. E f adevarat tot ce se spune despre ei, sunt niste periculosi si jumatate, dar nu ii inteleg pe cei care lucreaza la o astfel de companie si mai pretind ca sunt multumiti. Cum in 2014 sa nu ai contract de munca, sa fi inregistrat cu 2 ore. Pai oamnei buni dupa poate o sa mergeti sa va cautati altceva si cine va mai ia dupa o astfel de exp. Ajungi sa te scoata oamenii afara din institutii pt a scapa de tn, sau iti cumpara de mila un pliant!

Reku Luni, 28 Aprilie 2014
Care 1000 ron + 17% nu se plateste asa, ci comision din vanzari! Si ajungi dupa 30 zile sa mai duci bani de acasa pt ca iti platesti combustibil, te trimit in deplasari si platesti 50%. N am mai auzit asa ceva . Inuman!