Forum despre Lear Corporation Romania

lo89 Sambata, 16 Februarie 2013
asta as dori sa aflu si eu.se vb de o f buna colaborare cu sefii
ana Sambata, 1 Iunie 2013
Aveti idee ce salarii ofera pt ingineri? in medie
Ionut Luni, 26 August 2013
Am participat si eu in acest an de 2x la interviu la ei , pe pozitii diferite : una pe inginer productie si alta pentru inginer calitate, dar interviul cu dna de la HR mi-a schimbat parerea despre compania si anume nu ii convenea nimic din ce-i spuneam despre responsabilitati. Cand le-am cerut un pret la salariu, la solicitarea lor, am zis in jur de 1700 RON si li s-a parut destul de mult . Salariile din cate cunosc pentru ingineri sare peste 2000 RON . Din ce-am inteles eu peste o luna vor inaugura o noua fabrica pentru NISSAN , deci eu zic sa incercati si succes la interviu .
aura Vineri, 4 Octombrie 2013
Buna ziua!
Am absolvit Facultatea de Stiinte din Pitesti sepecializarea Inginerie Fizica , domeniul Stiinte aplicate in inginerie........As dori sa stiu daca am vreo sansa pt un inteviu cu aceasta specializare ..............Daca se scot posturi la concurs se substine si proba scrisa / practica? ........as dori o tematica
lili Joi, 28 Noiembrie 2013
Stiti ceva despre fabrica de la Iasi?Unde se pot depune C.V.-urile?o adresa de e-mail?multumesc anticipat
Geo Duminica, 29 Decembrie 2013
Cine ne poate spune care mai e treaba la Lear Iasi ?
Zvonuri tot sunt, dar cand incep sa angajeze personal? ...ma refer la sute de persoane..
Orice informatie e binevenita.

multumesc,
Geo
alin Joi, 16 Ianuarie 2014
salut. a fost un prieten de al meu la interviu la fabrica din iasi. A DAT UN TEST SI L A PICAT. I AU MAI zis ca o sa il contacteze pentru postul de magazioner, manipulant.
maria Vineri, 17 Ianuarie 2014
Salut Alin, te rog poti sa ne zici in ce a constat testul? tehnic general sau in autocad?multumesc anticipat
adrian Luni, 20 Ianuarie 2014
Salut. As dori si eu cateva date de contact: e-mail, numar de telefon, pentru a trimite un CV la aceasta firma. Multumesc.
annonima Duminica, 26 Ianuarie 2014
Din cate am inteles angajeaza doar muncitori necalificati e un test ce consta in niste probleme de matematica dar si un test de cusut la masina
emil Miercuri, 29 Ianuarie 2014
probleme de matematica??? pentru ce post?
somer Sambata, 1 Februarie 2014
cum a fost la bursa locurilor de munca in Iasi?pareri,impresii
v-au angajat pe loc?
ioana r Luni, 3 Februarie 2014
am depus cv la adresa din evenimentul, am fost la sediu si am lasat cv, am fost si la bursa cu cv,acolo am vb cu o doamna de la agentia de somaj, mi-a zis ca o sa fiu contacta de cei de la resurse umane in urmatoarele saptamani..........voi ce noutati aveti?
am vazut emisiunea recrutat in Iasi si din acea emisiune am inteles ca cei de la lear sunt interesati de someri si pers de 43-44 ani au beneficii......iar statul nu mai plateste somaj........probabil de asta s-au ocupat de bursa
aici puteti urmari emisiunea
Dan Luni, 31 Martie 2014
Eu lucrez in Delphi acum.
Lear a venit in Iasi cu multe trambite.
Au plecat intradevar multi din Delphi (tehnicieni, ingineri si operatori).
Doar ca acum simt ca nu e chiar cum se asteptau.
E adevarat ca nivelul tehnic si mediul de lucru nu are cum sa fie mai ridicat ca in Delphi...
Cine este plant manager in Lear? sunt straini sau romani ?
anna Marti, 1 Aprilie 2014
Salut,azi am fost sunata de cei de la Lear Corporation pt a merge maine la interviu la Letcani intrebarea mea este daca a mai fost cineva la inteviu?am intrebat-o pe doamna de la telefon daca stie cum e interviul si a zis ca nu stie .....am uitat sa zic ca ma chemat pt postul de inspector de calitate a mai fost cineva ....sau stie cineva ce salarii sunt acolo?multumesc
Julfa Joi, 3 Aprilie 2014

Pentru Dan. Plant manager in Lear este un roman. Sprijina doar oamenii adusi de el.

Deci ca sa discut ideea si nu persoana... daca doriti sa va relocati de la Delphi ,intai sondati cine este plant manager . Cat timp ramane persoana de acum ...e bine sa amanati decizia de a va alatura echipei Lear

operator 007 Joi, 1 Mai 2014

salutari din interiorul Lear Corporation Iasi!pentru cei care doresc sa se angajeze,va pun la curent cu ce presupune interviul.deci,in prima instanta veti avea de dat un test tip grila cu niste intrebari de logica,simple dealtfel,apoi,daca treceti de interviu,dati proba practica!nimic de speriat...activitatea de operator,adica de confectioner,se desfasoara sub permanenta supraveghere a unui sef de linie,care de regula nu are alte cuvinte in vocabular,decat hai mai repede,hai ca se poate,HAI MAI REPEDEEEE!dupa asta apare in scena stimabila sefa de sectie!aceasta are o atitudine de Dumnezeu pe pamant!stie tot,vede tot!apoi apare managera!aici nu am ce comenta oricata placere miar face..chiar se poate spune ca e o managera de treaba!cam atat deocamdata...se angajeaza pe capete,se pleaca pe capete!o noua zi,un nou coleg!:))

operator 007 Joi, 1 Mai 2014
in alta ordine de idei,ii sfatuiesc pe cei care se afla in cautarea unui loc de munca,sau pe cei care actualmente lucreaza in confectii,sa vina la lear,daca nu pentru altceva,macar pt faptul ca se respecta programul de 8 ore,ce salar negociezi,il primesti,si per-total,e corectitudine in ceea ce priveste activitatea propriu-zisa pe care o desfasori..si cel mai bine e sa treci cu vedere ca aia are electotehnica si nu textile,si alte astfel de chestii,care oricum nici nu te ajuta si nici nu te incurca in activitate...deci,in final,eu va sfatuiesc sa veniti la angajare fara frica!si vorba aia,treaba se face,nu fuge ca iepurele!:)))
Andrei Marti, 3 Iunie 2014

Dati si voi detalii...e stres? de la ce ? cu fizicul am inteles ca e cam greu ca te pun sa stai in picioare 8 ore..dc nush.

Vasile Vineri, 4 Iulie 2014

Lucrez la Lear in prezent.
Sunt un profesionist in domeniul confectiilor textile, am peste 15 ani de experienta, lucru care mi-a fost de mare ajutor.
M-am adaptat si integrat repede in mediul de acolo, dar din pacate, managerul Puiu Constantin este un neprofesionist si din cauza lui Lear Corporation Letcani-Iasi pierde foarte multi bani si putinii angajati profesionisti care inca mai sunt angajati acolo pleaca unul cite unul. Si eu voi demisiona in curind si voi ramane cu un gust amar dupa experienta de acolo.
Angajatii valorosi sunt mai bine platiti intradevar dar nu sunt respectati si sunt tratati cu aroganta  Lear a angajat pina acum in jur de 700 de oameni. In prezent mai lucreaza acolo putin peste 300, din care, cam 10 demisioneaza in fiecare zi.
Firma ofera bonusuri de rahat, daca target-ul este atins. In realitate target-ul este marit mereu in asa fel incit sa nu poata fi atins.
In concluzie, cu toata sinceritatea va sfatuiesc sa nu va faceti iluzii si sa va ganditi de 5 ori inainte sa semnati contract de munca cu Lear.