Forum despre Lidl Romania

papyrus Joi, 12 Septembrie 2013
se mai fac angajari la alba nu stii?,cv-rile se depun la sediu?
am aplicat online la ei ,am primit mail in 22 august Pentru prelucrarea candidaturii dumneavoastra, va rugam sa ne acordati un
scurt
ragaz, urmand sa va contactam in masura in care realizam selectia
candidaturilor.
De atunci nimica, nici un telefon email...
Sa ma duc sa depun un CV la ei la sediu?
raul12 Joi, 12 Septembrie 2013
eu mi lam depus in iunie cv-ul la sediu pe str lalelelor si mau sunat prin august sa merg la interviu si in cele din urma mam angazat la iei acum astept sa merg in specializare . de angazarari nustiu sa iti spun nimik !! lasati totusi un cv si aici la sediu !!!
noname Luni, 16 Septembrie 2013
am fost sunat dupa primul interviu...inca sunt nehotarat..chiar asa rau sa fie la LIDL???...am lucrat cativa ani buni la un alt lant de magazine..cu munca multa,totusi ok,dar am alte asteptari salariale!
@noname Luni, 16 Septembrie 2013

ce ai de pierdut daca te duci?
sunt si avantaje si dezavantaje!
in primele 2 luni nu ti se cere mare lucru, dar daca dupa astea nu te mulezi dupa ritmul de lucru nu apuci sa ti se termine perioada determinata pt ca vor renunta ei la tine.

noname Marti, 17 Septembrie 2013
statul peste program e zilnic??? sau doar cand si cand...iar contracte nedeterminate se fac???
noname Marti, 17 Septembrie 2013
pauza se respecta???..sau exista doar pe hartie?!
ex-lidl Marti, 17 Septembrie 2013
@noname
se sta oricand e nevoie si ori de cate ori o impune situatia , si sunt destul de multe din astea , cam zilnic ,iar pauza e de genul : mananci 5 minute , suna sa intri pe casa , te duci , revii cand nu mai e coada , mai mananci 5 minute , iar te duci si tot asa .
ca sa vezi cum e de fapt treaba , du-te intr-un magazin lidl si stai in fata caselor de marcat vreo 30 de minute si ai sa te convingi singur ce si cum !!!
angajat comert Marti, 17 Septembrie 2013
buna ziua
rog frumos daca poate cineva sa spuna despre locatiile VIITOARELOR magazine lidl zona ilfov respectiv DACA IN OTOPENI se va face si cat este salariul unui casier respectiv sef departament
multumesc pentru eventuale raspunsuri
ex-lidl Marti, 17 Septembrie 2013
salariul unui casier incepe de la 1100 net ( adica in mana ) si poate sa mai creasca in functie de orele suplimentare , sau sa primesti zile libere in locul orelor suplimentare .
in lidl nu stiu sa fie sefi de departament , poate adjunct sef magazin , iar acolo incepe de la 2500 lei brut ( din care se scad taxele si impozitele ) plus alte chestii gen : ore suplimentare , eficienta , randament , seful de vanzari , etc .
ex.lidl Joi, 19 Septembrie 2013

Sunt si eu un fost angajat Lidl pe functia de Sef Adjunct. M-am dus sa vad si eu, sa ma conving la fata locului.....Vin tot din retail, munca munca si stat peste program.

Am fost chemat la evenimentul de bun-venit din Bucuresti, unde ni s-au spus lucrurile importante, ce-i drept, toata lumea a fost putin speriata de ce ni se cere sa facem. Am zis "asta e, n_o fi asa rau!" Mentionez ca prima luna esti in scolarizare pt vanzator-casier si tb sa faci de toate, dar nu mi-am inchipuit ca asta inseamna sa-mi puna matura, mopul si masina de spalat din prima zi in mana, ca nu asa ajungi sa cunosti magazinul si produsele... Am bagat marfa la raft cat cuprinde, am facut receptie de marfa, iar dupa scurt timp s-a gandit adjunctul sa ma puna sa fac smotru, sa sterg toate vitrinele frigorifice, sa spal rafturi si....cireasa de pe tort: sa spal wc-urile clientilor. asta mi s-a parut prea de tot, am refuzat si apoi m-am trezit cu sefa de vanzari care mi-a spus ca daca vreau sa lucrez in Lidl tb sa fac tot ce mi se cere. (am uitat sa spun ca nu exista femeie de serviciu...cred ca ar iesi in pierdere daca ar plati pe cineva part-time sa faca curatenie :P ) Mi s-a spus ca si acasa fac curatenie, numai ca aici o fac pe bani care nu-s putini. Ca asa e politica Lidl, ca oamenii tb sa se gospodareasca intre ei, ca e concept nemtesc etc. Deci eu n-am facut o facultate ca sa fac menajul la Lidl....sa se duca cine o vrea.
Deci, oameni buni, ganditi-va de 2 ori inainte de a va duce la ei.

diana Joi, 19 Septembrie 2013
cat dureaza perioada de scolarizare?
monic Joi, 19 Septembrie 2013
urmeaza sa incep munca la lidl, am mari emotii , poate ca stresul si cerintele sunt foarte mari insa desi sunt o persoana mai sensibila si dificila, consider ca am resursele necesare pt a face fata, ma gandesc ca daia te duci la munca sa muncesti nu? si cred ca atata timp cat iti vezi de traba sunt slabe sanse sa fi umilit in ultimul hal!
@monic Joi, 19 Septembrie 2013
nu e tocmai vorba de a fi umilit, prin rotatie toata lumea smotruieste inclusiv seful de magazin daca este unul avansat pe competente si nu unul adus din exterior

azi poti sa stergi rafturi, maine poti sa stai numai si doar pe casa, e mai fain cand poti sa le combini

ala care matura strada nu cred ca ia mai mult de 7 milioane, tu iei dublu

sau daca iti convine sa faci 6 ani de medicina dupa care inca nush cati sa stai pe bara pe 8 milioane mergi si indeplineste-ti visul
@monic Joi, 19 Septembrie 2013
nu e un mesaj personal chiar daca adresarea facea referire la tine

primele zile vor fi ok pt tine, ti se va da ceva de facut si vei fi lasata in pace cat de cat, apoi vor incepe cu hai mai repede, ulterior va trebui sa faci ca ceilalti doar iei aceeasi bani cu ala care e de 6 luni
in scolarizare nu se sta peste program
ex.lidl Joi, 19 Septembrie 2013

Deci,cel care matura pe strada nu a facut 2 facultati...hai sa nu incurcam borcanele! Si eu ca si adjunct am avut triplu. Am mai lucrat in retail dar asa ceva chiar nu mi.a mai fost dat sa vad. Pt spalat sala si wc exista muncitori necalificati, nu sefi de magazin.
Pt cine a intrebat scolarizarea dureaza o luna pt vanzator-casier, 2 luni pt adjunct si 3 pt sef magazin. Si intr.adevar in aceasta perioada nu te tine in plus.

monic Joi, 19 Septembrie 2013
fix la asta ma refeream ca daca vrei sa muncesti muncesti daca nu...la matura...nu poti sa iei 12-15 milioana in ziua de azi si s stai sa... bn mai sunt si exceptii, insa nu cred ca e chiar atat de rau la lidl pe cat se vorbeste...parerea mea...
@monic Joi, 19 Septembrie 2013
atmosfera o fac oamenii din magazin...daca toti vor sa iasa bine si se vede asta nu prea vad locul unor chestii foarte neplacute....mai sunt si neplacute , dar nah unde nu s.....de munca e destul de mult si de acolo dureri de diverse si cam fara pauza
anky Duminica, 22 Septembrie 2013
pe ce data a lunii se face plata salariului la lidl? si cum face plata in prima luna de munca? poate plata e de ex pe 15 si tu incepi munca p 1, deci? te plataste pe 15 pt zilele lucrate si apoi intri in normal?
@anky Luni, 23 Septembrie 2013
daca te-ai angajat pe 15 primesti banii luna viitoare pt cele 15 zile(care, de fapt, nu sunt chiar 15 lidl-ul avand un mod ciudat de a calcula norma, orele lucrate, zile pe minus sau pe plus, dar vei primi oricum jumatate din salariul stabilit) in ziua stipulata in contract, iar daca te-ai angajat pe 1 vei primi tot luna viitoare doar ca pentru o luna intreaga.
curiozitate Luni, 23 Septembrie 2013
este cineva pe aici care a primit vreun ban pe orele lucrate in zilele de sarbatoare legala in conditiile in care ei spun ca se platesc dupa 30 de zile daca nu se primeste liber ?