Forum despre Lugera - The People Republic

Meral Joi, 13 Februarie 2014
Am si eu o intrebare, voi ati lucrat pentru Lugera sau acestia v-au plasat la o alta companie?Din cate am inteles ei se ocupa doar cu plasarea mai departe a fortei de munca.Am fost si eu contactat pentru un interviu si vreau sa stiu cate ceva despre ce ma asteapta.

Multumesc!
Emilia Sambata, 15 Martie 2014

Am lucrat la Lugera ca si consultant credite pentru Raiffeisen. Salariul fix este 878 lei net, iar pe partea de comisioane nu ajungi niciodata sa le indeplinesti, timp de 6 luni cat am lucrat la ei mi-au schimbat grila de comisionare de 4 ori, de fiecare data in mai rau. Nu ai niciun fel de suport din partea managerului de filiala, doar pretentii si nervi. Tinuta office este obligatorie, in timp ce trebuie sa te plimbi cu autobuzul prin tot orasul. Contractele sunt toate pe perioada determinata de la 1-3 luni, in functie de cum considera managerul de filiala. Nu ai niciodata siguranta ca ti se va prelungi. Asadar e bine sa fiti atenti si daca o sa lucrati penturu ei, sa depuneti CV-ul constat si in alte parti...

just me Luni, 7 Aprilie 2014
Buna tuturor, din decembrie 2012 pana in prezent nu s-a mai auzit nimic despre Lugera. :)) Ce experiente pozitive/ negative ati mai avut cu aceasta firma in ultima vreme?
kitty Sambata, 12 Aprilie 2014

Buna Just me,

Iti zic eu ce se "aude" nimic nu s-a schimbat din ce s-a scris pana acum:)))Am asteptat 4 luni sa imi spuna daca sunt sau nu angajat in urma interviului, m-au dus cu zaharelul ba ca e audit, ba ca nu au vesti..."really?!" 4 luni????!!!!!! Ca acum sa primesc e-mail ca s-a decis "incetarea procesului de recrutare" si ca nu am fost ales de ce...Dumnezeu stie.Am experienta relevanta si nu ca ma laud, oricum am gasit alundeva intre timp, dar sincer cred ca pe postul oferit ma incadram si daca eram cu 7 clase, in fine nu mai conteaza.
Deci, cautati-va singuri multinationale si incercati direct la ele decat prin firme de recrutare care dorm si isi iau bani iar pe noi ne plimba pe drumuri aiurea!

bogdan Joi, 15 Mai 2014
Ce zise kitty se petrecu si la mine. Oferta de angajare pe un post interesant, ei ma cauta, ma bat la cap cu telefoane la munca, le dau detalii aprofundate despre CV, tehnologii, cunostinte, proiecte, ramane sa ma sune ei.

Nu ma mai suna. Uit de faptul ca am vorbit cu ei. Imi aduc aminte acum cateva saptamani cand primesc un meil "Dom-le esti OK dar am hotarat sa mergem cu alt candidat blabla/pat on the back".

Asta la vreo 4-5 luni dupa ce vorbisem ultima data cu ei. Le-am trimis mail inapoi ca le pun replyu-n rama, n-am mai patit niciodata sa-mi raspunda cineva la un interviu peste 4 luni.
yo Marti, 20 Mai 2014
Este cineva care a plecat in strainatate in agricultura prin Lugera??Daca da,ce mi puteti spune privind conditiile de cazare,salariul,dar si cat de seriosi sunt in respectarea contractului.
...... Vineri, 23 Mai 2014
'yo" aceeasi intrebare o am si eu...este cineva care a plecat recent in agricultura cu aceasta firma????
umberto Luni, 2 Iunie 2014
CINEVA CARE A PLECAT,SAU A SEMNAT SA PLECE IN OLANDA ?? E CAREVA?
Adina Miercuri, 15 Octombrie 2014
Care sunt dezavantajele si avantajele faptului ca lucrezi la o alta firma dar PRIN Lugera? (contractul il semnezi cu Lugera)
medic Miercuri, 15 Octombrie 2014

Adina,

CIM il semnezi cu ei , nu cu firma la care vei lucra ,
Te angajeaza pe perioada determinata 1 zi, 1 luna , 4,5,6 luni sau 1 an

Bafta.

Analist Testare BCR leasing Vineri, 24 Octombrie 2014

Eu am lucrat in leasing la ei timp de 3 ani si ceva pentru BCR in IT.
Salariul era de mizerie fata de restul salariilor din IT.
Atentie ce salariu negociati.
Seful meu de la BCR stia de acest lucru si cand am vrut sa ma mut la Essenty nu a fost de accord. Plus ca nu sunt scutiti de impozit.
Interviul a fost destul de usor.

MRF Luni, 27 Octombrie 2014
firma foarte profesionista lugera, am fost la un interviu trimis de ei, si nu sau mai deranjat sa sune sa imi dea raspuns.
Madalina Joi, 13 Noiembrie 2014
ce salariu are un consultant financiar, departament vanzari raiffaisen ?
pensacola75 Marti, 25 Noiembrie 2014
am fost angajat prin ei in 2012 la o firma...a fost profesionism si comunicare...
Alina_ Vineri, 6 Februarie 2015
Eu am avut un interviu la Lugera, pentru o alta companie si pot sa va zic ca totul a decurs foarte ok. Tipa cu care am dat interviul a fost foarte draguta, comunicativa, eu avand si ceva emotii ea chiar m-a incurajat. In cazul meu cel putin, pot sa zic ca nu am ce reprosa.
Ramona_d Vineri, 27 Mai 2016

Am si eu o intrebare. Am fost la interviu pentru un post la ei in companie. Am intrebat pe ce perioada se va semna contractul si mi-au zis ca "tendinta este de a se semna pe perioada nedeterminata, dar mai intai se semneaza pe 3 luni" Aveti idee daca sunt seriosi ? Se prelungeste cu adevarat sau dupa 3 luni iti spun la revedere ? Nu inteleg de ce nu se semneaza pe nedeterminat din prima, oricum ai o perioada de proba si dupa sau in timpul ei, decid daca ramai sau nu. Daca lucreaza sau a lucrat cineva pentru ei, poate ma lamureste si pe mine. Si dupa expirarea celor 3 luni se semneaza imediat pe nedeterminat, pe determinat pt alte 3 luni ? Mi-e putin cam teama cu perioada asta determinata..

Ingrid009 Vineri, 27 Mai 2016
Ca ai contract pe perioada determinata 3 luni sau ca ai pe perioada nedeterminata tot te poate "zbura" dupa 3 luni. E in codul muncii. Doar ca in prima situatie, daca "se uita" sa se mai prelungeasca contractul... ghinion, pe cand in a doua situatie e automat.

Totusi, apreciez mai mult companiile care fac contract pe perioada nedeterminata. My personal feeling.
Ramona_d Sambata, 28 Mai 2016
Da, stiu foarte bine ca te pot zbura si daca semnezi pe nedeterminat, asta spusesem si eu. Ma nelinisteste de ce vor neaparat sa semneze pe determinat, mai ales daca ne luam dupa situatiile prezentate in codul muncii pt care se pot incheia contracte pe perioada determinata
rayblu Marti, 31 Mai 2016
Draga Ramona, "tendinta" asta se va pastra, asa cum banuiesti. Probabil iti vor oferi contract pe 3 luni cat permite legea (max. de 3 ori), dupa care ti se va prelungi pe 6 luni si apoi pe 1 an, iar daca mai esti acolo dupa toate prelungirile astea, abia atunci vei semna pe perioada nedeterminata. In momentul de fata nu stiu pe cineva in departamentul recrutare care sa aiba contract pe nedeterminata, pentru ca anul trecut s-a schimbat aproape toata echipa. Salariile sunt pe la 1.800 - 2.200 lei net, iar volumul de munca si presiunea sunt foarte mari si nu merita stresul. Iti poti gasi in orice alta agentie job ca recrutor, asa ca mai cauta si asculta-ti instinctul, daca de la interviu ceva ti s-a paut ceva in neregula.
Din echipa cea noua care a venit anul trecut au mai ramas foarte putini, unii au preferat sa isi dea demisia fara sa aiba oferta. Este o rotatie foarte mare de personal si managementul refuza sa-si schimbe atitudinea, pentru a opri aceste plecari. Face presiuni, recurge la amenintari si reprosuri, iar incurajarile si sustinerea lipsesc cu desavarsire.
Un recrutor junior primeste cam 1.200-1.500 lei net, iar un consultant, cum am scris mai sus, max. 2.200 lei net.
Hotaraste tu daca merita si daca iti mai doresti jobul.
Ramona_d Miercuri, 1 Iunie 2016

Multumesc mult pentru raspuns ! Din cate inteleg, ar fi mai multe dezavantaje decat avantaje. Pacat, chiar imi doream postul asta. Dubios mi s-a parut la primul interviu cand am intrebat pentru ce perioada este postul si mi-au zis "asta se discuta mai tarziu". La al doilea interviu, nu au ridicat din nou problema, desi mi se pare normal sa discuti si sa prezinti postul si perioada macar. Am intrebat eu la final si atunci mi-au zis ca "tendinta e de a se semna pe nedeterminat, dar mai intai se semneaza pe 3 luni. Dar asta se discuta mai incolo". Mi se pare aiurea, pentru ca nu toata lumea este deschisa pentru un post pe perioada determinata si normal ar fi sa ti se spuna de la inceput acest aspect, ca sa stii daca mai pierzi din timpul tau (si al lor) sau nu. Pentru ca unii dintre noi lucreaza in momentul de fata si trebuie sa faca tumbe in aer sa ajunga la niste interviuri. Si daca tot o faci, macar sa stii pentru ce de la bun inceput. Nu stiu de ce nu se gandesc de la inceput sa puna problema asa, pentru ca te scutesc si pe tine si se scutesc si ele de treaba aiurea.