Forum despre McDonald`s Romania

mara Marti, 9 Aprilie 2013
ceva experiente cu mcdonalds?
Specialistul Duminica, 1 Septembrie 2013
La McDonald`s toti sunt multumiti ? aveti salarii "grase" + mediu de lucru de nota 10 ?
Nu se gaseste nimeni sa ne povesteasca ceva detalii ?
stefan Luni, 2 Septembrie 2013
corect sunt interesat cam ce salarii sunt, programul si mediul de lucru
Maggy Vineri, 11 Octombrie 2013
Eu am lucrat la Mc Dristor, part-time.Din punctul meu de vedere, este ok. Salariul l-am primit la timp+bonuri. Salariul este intradevar mic pentru munca pe care o depui.Avantajul pt un student este acela ca programul ti-l faci tu, in functie de activitati. De ziua ta ai zi libera,dar platita+bonus de 200 RON. Mie mi-a placut sa lucrez acolo, managerii erau Ok, te respectau. A trebuit sa plec din Bucuresti 2 luni si mi-au dat concediu. cand mi-am dat demisia nu m-au tinut in preaviz.
Elena Sambata, 26 Octombrie 2013
Am lucrat la Mcdonald's in Bucuresti pe postul de Manager trainee/Assistant manager. Salariul era de 2100 brut la care se mai adaugau tichete de masa, cadouri de ziua ta/craciun/paste + bonusuri in functie de vanzari. Cu toate ca partea financiara pare ok, nu se compenseaza cu nivelul de munca si stresul de acolo, plus faptul ca stai mereu in picioare, trag toti de tine si practic tu ca si angajat nu prea contezi. Te cheama si din zilele libere de acasa si programul este unul cu totul haotic, in sensul ca poti incepe de la aproape orice ora din zi. Cat am lucrat acolo, cam 10 oameni si-au dat demisia si am inteles ca este normala la ei fluctuatia asta de personal.
eupot Miercuri, 8 Ianuarie 2014
pt ELENA, poti spune concret ce salariu in mana ai avut in august, septermbrie? de ce nu mai lucrezi? nu puteai avansa?
ce inseamna de fapt manager trainee?
Elena Vineri, 10 Ianuarie 2014
Pentru EUPOT, salariul in mana varia intre 1500 si 1700 (in functie de orele lucrate, daca aveam sau nu ture de noapte sau lucram in weekend si daca mancam sau nu la ei). Nu mai lucrez la ei pentru ca am realizat ca pe termen lung nu se merita si plus ca am gasit o oferta mai buna in alta parte :)
Puteam avansa. Dupa ce mi-am dat examenele am ajuns Assistant 2.
Manager trainee e un post dedicat oamenilor din afara Mc sau care sunt deja angajati si in cadrul unui restaurant, treci prin toate etapele unui angajat Mc (faci totul de la curatenie, bucatarie, casierie, inventar, treaba de assistant) numai ca mult mai repede ca un angajat normal si programul are ca scop avansarea ta la postul de Assistant 2.
Sper ca ti-am raspuns la intrebari. Daca mai vrei sa afli ceva nu ezita sa ma intrebi.
Paul Marti, 28 Ianuarie 2014
@ Elena am aplicat si eu pentrul postul de Manager Trainee. E nevoie de experienta intr-un restaurant pt a fi angajat? Exista un training inainte? Cam in cat timp poti promova ca Assistant 2 si cat ar castiga un Assistant 2? Multumesc.
Elena Vineri, 31 Ianuarie 2014
Pentru PAUL. Eu am fost angajata fara sa fi avut experienta in alt restaurant. Training-ul incepe dupa ce te angajezi, asa cum am spus mai sus, treci prin toate etapele unui angajat Mc (faci totul de la curatenie, bucatarie, casierie, inventar, treaba de assistant) - si inveti in fiecare saptamana teorie + practica. Perioada pana cand ajungi Assistant 2 este intre 6-9 luni, in functie de ceilalti manageri trainee (echipa ta in speta) si in functie de data la care ai programat examenul pentru a ajunge Assistant 2, si mai ales depinde de tine daca reusesti sa promovezi examenele la timp...Salariul depinde de restaurantul unde ramai, ca pentru fiecare Assistant este o alta grila salariala...Oricum, este peste 2000 net (la care se mai adauga bonuri de masa si bonusurile din vanzari care sunt mai mari decat la un simplu angajat).
iris Joi, 20 Februarie 2014
deci pana la urma care e salariul unui angajat...debutant la mc?
mcccc Marti, 18 Martie 2014
lucreaza cineva la sediu central? cum e atmosfera, care sunt salariile prin financiar pentru entry level? se sta peste program?
@mccc Marti, 18 Martie 2014
Ai fost chemat la interviu? Eu am aplicat azi pentru postul de contabil junior, deci sunt interesata de subiect.
mcccc Miercuri, 19 Martie 2014
si eu am aplicat...de aia ma intereseaza salariu, program...daca se merita!
@mcccc Miercuri, 19 Martie 2014
Macar de ar suna! Doar asa cred ca vom afla detalii..
mcccc Joi, 20 Martie 2014
au aplicat 860 de persoane....slabe sanse sa ma sune pt un interviu
alex Sambata, 5 Aprilie 2014
si daca lucrez 6 ore pe zi cam cat o sa castig o sa am un intreviu zilele astea ?
me Duminica, 13 Aprilie 2014
Cat castiga un manager?
wpody Luni, 14 Iulie 2014
Salutare. Sunt angajat McDonald's si vreau sa stiu daca iti dai demisia e obligatoriu sa stai in preaviz ?
@wpody Sambata, 19 Iulie 2014
Din cate stiu, in contract scrie ca trebuie sa stai 20 de zile lucratoare in preaviz...Vezi ce scrie la tine in contractul de munca - mai exista si optiunea sa pleci cu acordul partilor (vezi codul muncii art 55 - alin b) dar asta numai in conditiile in care este de acord seful tau sa renunti la perioada pe preaviz...
cami Joi, 7 August 2014
Daca vorbesti frumos cu store managerul si ii explici ca ai o situatie speciala/ai gasit urgent in alt loc, poate accepta sa te lase sa pleci fara preaviz. Eu lucrez la mc de doi ani si am intalnit prrsoane care au plecat bine merci fara preaviz.

Din punctul meu de vedere, da, salariul e mic comparativ cu munca depusa dar e frumos ce fac, comparand alte joburi disponibile de pe piata. Mediul este placut, sefii te ajuta, lucreaza alaturi de tine. Mai sunt si unii care tipa dar nu e nimic personal. Acum tipa la tine, in minutul urmator au uitat. Asa e in mc. Tipa la tine, zici da multumes si fiecare isi vede in continuare de ale lor.
Pt inceput ai salariu de 1000 roni brut. In mana nu mai stiu exact cat se ia. 750-800 daca nu mananci ( opreste din salariu, asa cum zicea cineva mai sus) plus bonuri de 200 lei cam asa ( la opt ore). Dupa jumatate de an avansei, treci pe ecuson galben si iti mareste putin salariul. Daca iei misteriosul ( clientul misterios - e relativ usor de luat daca fiecare isi vede de treaba lui in orele respective) castigi 50 lei in plus. Vine si dimineata si in perioada zilei si pe drive. Daca ii iei pe toti trei ( mai rar) si esti la munca in orele alea castigi 150 lei in plus. Ma rog, asta e cam rar dar se poate. Daca lucrati la mc ca sa va imbogatiti financiar...mai bine cautati altceva.

Minusuri: salariul mic, vara lucrezi peste program ( dar nu "pe degeaba"), iarna te trimit acasa si nu prea iti faci orele.
Plusuri: supararile sefilor nu tin mult, esti respectat ca angajat DACA arati ca esti constiincios ( nimeni nu vrea sa lucreze cu unii care mai rau incurca, clientii sunt foarte importanti si nu dorim sa ii pierdem), inveti foarte multe lucruri despre oameni, te maturizezi in multe feluri, capeti experienta de munca etc. Plusurile sunt multe. Eu sunt angajata de doi ani la ei, am fost crew, acum sunt hostess si am un program super plin, mai ales vara. Da, e obositor si mult, dar tragand linie, sunt cat de cat multumita. Sunt respectat ca angajat si se tine cont de cuvantul meu ( si al colegilor mei).
As recomanda cuiva sa se angajeze? Da.