Forum despre Mega Image

mmm Marti, 6 Mai 2014

Salutare.. Acum 2 luni de zile am lasat cv-ul unui prieten care lucreaza la MI.. Dupa vreo 2 saptamani am fost sunat sa ma prezint la interviu.. Acolo m-a intrebat de ce vreau sa lucrez la Mi si le-am spus ca sunt la facultate, la master si ca pot sa tin pasul cu orele de curs avand in vedere ca se lucreaza in 2 schimburi, iar in saptamana de dupa-masa zilele libere sunt in timpul saptamanii. Dupa care mi-a spus ca imi ofera un post de lucrator cormecial la MI Titan unde se lucreaza in 3 ture (si eu tocmai spusesem ca vreau in 2 schimburi).. Am refuzat si am vrut sa plec dar mi-a zis sa nu ma grabesc pentru ca am multe libere si pentru ca o sa gasesc intelegere in magazin ca sunt la facultate si o sa fiu lasat sa-mi urmez cursurile.. Am zis ok toate bune, ma duc la analize, ma duc la pregatire si ajung in magazin chiar inainte de Paste intr-o miercuri, lucrez 3 zile de dimineata pana vineri iar de atunci numai tura 2 si 3.. A doua oara cand mi-au spus ca ma cheama tura 2 le-am zis ca nu pot, ca vreau sa ajung si eu la facultate in aceea saptamana si mi-au spus ca urmatoarele doua saptamani o sa fiu tura 1 ca sa recuperez si am zis iar ok(greseala mea).. Urmeaza iar tura 3, iar apoi saptamana urmatoare intru de dimineata.. Ajung dimineata la 5.40 la munca pentru ca apoi sa fiu luat in primire ca "de ce am venit de dimineata, nu te-a anuntat nimeni ca trebuie sa vii dupa-amiaza " le-am zis ca saptamana asta si urmatoarea mi s-a promis ca voi fi tura 1 ca sa recuprez din cursuri pentru ca dupa care sa aud ca nu se poate ca nu au oameni dupa masa si ca eu nu stiu pe casa pentru a face schimb cu un alt coleg si ca sa raman in ziua aia de dimineata sa pot sa ma duc la facultate mai apoi, si ca pot sa vin si joi mai devreme pentru ca vine tura de noapte si are cine sa stea seara sa pot sa ajung si in acea zi la facultate si ca imi ajunge ca ce vreau mai mult. Le-am zis ok iar astazi ma voi prezenta cu demisia si le voi multumi pentru intelegerea de care am avut parte.

megarespect Duminica, 11 Mai 2014
Responsabilitati
Curatenia permanenta a magazinului/depozitului;
Spala si sterge rafturile si geamurile, aspira praful, matura si spala podeaua in fiecare dimineata/seara si ori de cate ori este necesar in timpul zilei;

aceste responsbiltati sunt in sarcina personalului angajat pentru curatenie,ar fi ideal daca s-ar respecta fisa postului ,magazine mult mai curate ,rafturi aranjate si curate ,magzinul si depozitul curat,angajati degajati, preocupati de :aprovizionare corecta ,FIFO,respect fata de clienti,sefi multumiti si calmi,.Din pacate aceste activitati sunt pe umerii vanzatorilor,casierilor,sefilor,iar treburile lor sunt incarcate inutil ,ceea ce se reflecta in imaginea companiei (da impresia unei companii care nu-si permite un angajat pentru curatenie sau nu-si respecta angajatii atat de mult incat sa creeze un banal loc de munca full time pentru curatenie)
angajat mega Luni, 12 Mai 2014
din pacate pt 800 ron si 20 tichete a 8.31 ron pe luna nu stiu daca treb ca un angajat mega sa munceasca mai mult de 6 ore
este cel mai mic salariu posibil
ar treb data lege ca angajatorii care schimba prin demisie si reangajari mai mult de 30 angajati la suma de 2000 cati are mega--pe luna--- sa FIE AMENDATI cu sume drastice
si atunci vor plati mai bine angajatii sa nu mai plece
cititi articol recent cu cresterea afacerior mega cu 35% in ultimul an----http://www.zfcorporate.ro/retail-agrobusiness/mega-image-intra-in-liga-mare-dupa-ce-a-trecut-pragul-de-jumatate-de-miliard-de-euro-12618747 deci au bani dar ce zic lasa sa lucreze prostii pe 800 ron.
PROPUN INFIINTAREA SINDICATULUI MEGA IMAGE si daca ne adunam cateva sute sa vedem o sa ne dea pe toti afara contrar legilor
cristiojo Marti, 20 Mai 2014

Ce ziceti de bonuri de masa oprite pe referate nesemnate?

316 Vineri, 23 Mai 2014
lucrez in mega de 4 ani si pot spune ca nu peste tot e la fel.toate pleaca de la sefii de magazin.daca ei permit anumite lucruri sefii de depart fac pe nebunii. depinde de magazinul in care nimeresti.depinde foarte mult si de colectiv si de cei care au functii.
123 Sambata, 24 Mai 2014
depinde foarte mult de capacitatea sefilor de a colabora cu persoane de orice varsta ,dar deschise,pozitive ,inteligente,inventive, atata timp cat exista sefi care triaza oamenii cu acordul liderilor de integrare,dupa" chipul si asemanarea lor"degeaba se straduiesc cei de la HR,sa angajeze oameni calificati sau tineri inteligenti,trebuie schimbata mentalitatea celor cu "TRESE"trebuie sa intelega si sa admita ca exista oameni care au si calitati si pareri si idei,iar ei sunt pusi in functie pentru a colabora cu acestia nu pentru a jigni sau abuza de functie .
Fizica Cuantica Marti, 27 Mai 2014
Ce nu inteleg eu...de ce va vaitati ca va freaca de colo-colo?Daca esti casier/a si nu ai clienti ce ar trebui sa faci?Sa stai pe scaun pana se hotaraste 1 sa vina la casa ta?Cat despre mop....serios?Vorbiti serios?Locul tau de munca este TOT MAGAZINUL!!!!Nu doar casa...ca tu cand te duci la toaleta nu levitezi pana acolo.Cat despre Lucratori Comerciali....nu va mai dura mult asta...este o noua initiativa care va avea loc peste tot si anume Lucratori Polivalenti(casa,paine,deli,tot).
Nu te tine nimeni cu forta si esti liber sa pleci oriunde poti.Cat despre salarii mici....duceti-va la Auchan pe 550 de Ron unde esti obligat sa vii numai cu blugi negri adidasi negri si la 4 ace non stop.Intr-adevar este munca multa...foarte multa cel putin la magazinul unde lucrez eu dar...nu pentru asta ne am angajat cu toti?Nu tin cu nimeni si chiar si la noi in magazin sunt oameni putini dar asta este...muncim cat putem.
angajat mega Miercuri, 28 Mai 2014
INFIINTAREA UNUI SINDICAT este singura solutie
nu ne lasa? demisia in masa cel putin 200-300 persoane sa vedem ce or sa faca o sa vina urgent belgienii sa deschida magazinele?
anytza Miercuri, 28 Mai 2014
Am fost de curand la interviu am facut analizele si astept sa fiu sunata de la sediu.as dori sa stiu cum este Mega Titan ?cum sunt sefii?eu am lucrat ca merchandiser la o firma si am zis sa schimb mediul mai ales ca munceam 8ore dar pe cartea de munca aveam 2 ore.multumesc si astept raspuns
OareCare Miercuri, 28 Mai 2014
stiti ce curiozitate am eu?.. cati dintre voi sunt angajati mega... si sunt chiar aia responsabili cu linguseala si vin pe forumul asta si fac comentarii aiurea? inclusiv eu sunt angajat al mega si ghici ce...? nimeni nu isi bate joc de mine...si nici eu de ei... am facut compromisuri pentru toti oamenii pe care ii am in subordine...si nu pentru a obtine ceva ulterior..ci pentru ca sunt om. ii cert cand gresesc si ii felicit cand isi fac treaba cum trebuie iar cand este cazul iau si masuri. voi nu mai generalizati si dramatizati fiecare fraza scrisa in forumul asta, ca daca toata lumea era facuta din materialul ala rau la care voi faceti referire nu se dezvolta lantul asemenea masura. nu am citit toate comentariile puse aici... sunt multe.. si ma gandesc ca exista posibilitatea ca in unele dintre ele sa se faca referire chiar la mine...cu opinii fie pozitive fie negative. Si daca acest lucru chiar s-a intamplat, felicitari mie! sunt un om care nu trece neobservat.

Nu mai fiti hateri, incercati sa vedeti lucrurile altfel ;)
Euuu Joi, 29 Mai 2014
Buna seara! am si eu o intrebare: sunt casier la MI de 2 luni si am iesit lipsa la bani 50 de lei. mi s-a facut dispozitie de plata.. am auzit ca nu e normal sa ti se faca in perioada de proba(3 luni) ma poate ajuta cineva?
ela Vineri, 30 Mai 2014
Buna seara , de curand am fost la interviu , am facut analizele si astept sa ma sune chiar dk au trecut cele 5 zile lucratoare, as vrea sa stiu cum e magazinul icoanei, angajatii si sefii?eu o sa ma angajez acolo pe functia de casier, multumesc
eu Duminica, 8 Iunie 2014
Buna ziua,
Stie cineva daca in contractul colectiv de munca Mega Image,este stipulat vreun ajutor banesc in cazul decesului unuia dintre parinti?
abc Duminica, 8 Iunie 2014
pentru EU, primesti un ajutor pentru decesul unuia dintre parinti
sorana Marti, 10 Iunie 2014
@OareCare
mi se pare sau esti sefa de magazin din Republicii ,Ploiesti , care nu are decat 8 clase si vrei sa fi manager district . S-ar putea sa reusesti daca iei bacul. Eu ma indoiesc.
Ana Joi, 12 Iunie 2014

Am lucrat si eu la Mega Image o perioada, in timpul facultatii. Am ramas cu o impresie foarte proasta!! <<Sefii de tura sunt niste ingamfati carora nu le ajungi la nas veniti de pe langa comune de langa Bucuresti care nu stiu cum sa dea din coada ca au ajuns ,,sefi">>. Multi incompetenti care tin posturile ocupate. Aceeasi munca facuta de 10 ori fara rost din cauza unui creier (sef de magazin) atrofiat. Sefi foarte deranjati de "tupeul" celor care veneau cu idei mai bune.

Stefan Sambata, 14 Iunie 2014
Salut!
Tocmai am semnat contractul de angajare la Mega Image si am o problema, poate stie cineva vreo solutie. Nu pot sa-mi fac cont pentru livrarea salariului la nici una din cele 2 banci deoarece am niste datorii neplatite la acele banci. Stie cineva daca se poate da salariul in mana sau la alta banca? Sunt disperat, help!!!
Va multumesc!
Florica Sambata, 14 Iunie 2014
Da, se poate la oricare banca sau in mana prin dispozitie de plata in ziua de 10
Stefan Sambata, 14 Iunie 2014
Iti multumesc Florica! E bine atunci, m-am linistit.
Maria Joi, 19 Iunie 2014

Buna seara!
Sunt angajata de 1 saptamana la aceasta firma si am impresia deja ca muncesc degeaba. Am citit si am vazut ca a mai ridicat cineva problema. Nu pot sa-mi fac card la nici una din cele 2 banci si vreau banii in mana. Am vorbit deja cu sefii mei de la magazin si acestia mi-au zis ca nu se poate. Mi se pare foarte ciudat, intrucat in contractul de munca nu se specifica ca esti obligat sa-ti iei salariul asa cum poftesc ei, de fapt nu e specificat cum sa-ti iei banii ci numai cand si cat. Chiar nu se poate sau nu se vrea? O sesizare la Protectia Muncii ar face posibil acest lucru?
Sunt dezamagita, credeam ca e firma serioasa!!!!