Forum despre Seomaxim SRL

Alexandra Gaman Miercuri, 16 Octombrie 2013

Am lucrat la aceasta firma pentru 2-3 saptamani fara sa stiu ce salariu voi primi iar cand am intrebat pe patronul firmei ce salariu voi primi mia zis ca am discutat odata si ca sa-mi fac treaba vedem la sfarsitul lunii. dupa ce l-am mai intrebat odata ca era normal sa stiu pe cati bani muncesc mi-a zis sa nu mai vin ca daca ma intereseaza doar de bani nu are nevoie. am muncit 8 ore pe zi timp de 2-3 saptamani numai in fata calculatorului sa adaug anunturi.

eu Miercuri, 23 Octombrie 2013
Dau anunturi de angajare foarte des pe net, dar nu pe ejobs.ro sau bestjobs.ro ...
a Joi, 9 Ianuarie 2014
mediu de lucru?
salarii pentru aceste posturi?

1.Copyrighteri SEO, Creatori de continut unic
2.Specialist Content writing si Sales writing
3.Programatori HTML5, CSS3, PHP, MySQL, jQuery
doli Miercuri, 7 Mai 2014

Va supun atentiei urmatoarele informatii si rog administratorul site-ului undelucram.ro sa permita postarea de mai jos.

Banuiesc ca toti cei care au scris aici au interactionat cu SEOMAXIM.
Printre punctele tari ale angajatorului voi enumera:
- la interviu iti da tema sa scrii un articol sau sa faci o mica lucrare de programare. Exact ce are nevoie pentru diferite proiecte;
- face angajari zilnic sau cel putin pune anunturi de angajari peste tot - zi de zi.
- cand vrea sa scape de tine iti spune verde in fata ca nu ai muncit sau ca nu esti ;
- odata ce ai ajuns sa lucrezi la SEOMAXIM observi cum angajatorul realizeaza si te invata sa faci optimizari seo, oferind servicii de promovare.

Concluzii:
- oricui ii prinde bine o lectie de colaborare cu un astfel de angajator;
- oare nu se sesizeaza chiar nimeni?

admiratorul Duminica, 15 Iunie 2014

se pare ca undelucram.ro are rezultate, FELICITARI, in sfarsit un site de calitate.
am lucrat ca programator aproape o luna.
am fost dat afara pentru ca am cerut contract de munca

Oana Luni, 16 Iunie 2014

Interesant email de la echipa juridica a acestei firme am primit. Ei trimit acest email ca spam. Spune cam asa:

"UNDELUCRAM.RO - Profit din Infractiuni de Calomnie si Defaimare
Infractiunea de Calomnie si Defaimare
Infractiunile mascate de catre UNDELUCRAM.RO dub umbrela "dreptul la libera exprimare" ne prejudiciaza pe noi firmele iar ei scot bani din Profit si "Nesimtita sectiune de Donatii". Ei declara ca sunt non-profit insa daca faceti o intrebare pe sectiunea Publicitate o sa vedeti ca cer bani.
Intrati si cititi articolul creat de compania SEOMAXIM recent prejudiciata: http://www.seomaxim.ro/blog/orm/unde-lucram-ro-infractiuni-de-calomnie-si-defaimare
Sunteti o companie prejudiciata de UNDELUCRAM.ro?
Fiind vorba de Infractiunea de Calomnie si Defaimare va rog sa ma contactati pe adresa de email juridic@seomaxim.ro pentru a depunde impreuna o plangere la politie."

Undelucram este singura sursa de sinceritate atunci cand vine vorba de firme angajatoare, si e mare pacat sa fie considerat dreptul la libera exprimare o infractiune.

Antonio Luni, 16 Iunie 2014

habar nu au de legi. orice avocat ar stii ca, dupa ce citeste tot ce scrie aici la seomaxim, e un drept la libera exprimare GARANTAT si nu exista niciun fel de calomnie si defaimare. oare unde vad oamenii astia astea? habar nu ai de legi. doaaamne,am ajuns sa fim cenzurati de asemenea firme? PERMITEM ASA CEVA? Oricum undelucram, stati linistiti, nu are nimeni ce sa va faca atat timp cat aveti un regulament clar. va felicit!

Echipa Undelucram.ro Luni, 16 Iunie 2014

Buna ziua,

Dorim pe aceasta cale sa ne exercitam dreptul la replica ca urmare a articolului publicat pe blogul Seomaxim si care face referire la platforma undelucram.ro.

De asemenea, acest mesaj poate fi considerat si o continuare a discutiilor avute cu reprezentantul firmei Seomaxim, discutii care nu mai pot fi reluate pe email din cauza amenintarilor continue, respectiv a limbajului neadecvat unei discutii care se doreste a fi constructiva.

Platforma undelucram.ro a luat fiinta in anul 2011 si este un loc unde fiecare dintre noi isi poate impartasi experienta avuta la diferitele locuri de munca, este un loc unde se pot evalua angajatorii si conditiile de lucru pe care acestia ni le ofera. Este un proiect asemanator altor proiecte din strainatate, gen Glassdoor, CareerBliss, Jobiness si multe altele.

Undelucram.ro este un proiect legal, actionand in baza Constitutiei Romaniei si a legilor in vigoare, legi pe care le respectam in totalitate. Fiind o platforma care include si o sectiune de forum, undelucram.ro permite publicarea tuturor mesajelor venite de la utilizatori, mesaje care sunt de real interes pentru vizitatorii undelucram.ro, singura conditie fiind ca aceste mesaje sa respecte termenii si conditiile impuse de catre site, termeni si conditii care sunt in concordanta cu legile de pe teritoriul Romaniei. Mai mult decat atat, moderatorii nostri analizeaza in permanenta toate mesajele (atat pe cele vechi cat si pe cele care vor fi postate) si intreaga echipa este disponibila eventualelor reclamatii sau sugestii venite atat din partea firmelor despre care se discuta, cat si din partea altor utilizatori, singurul scop fiind acela de a gazdui informatii de calitate si utile celor care le citesc.

In ceea ce priveste topicul dedicat firmei Seomaxim SRL, toate mesajele corespund, din punct de vedere legal, atat regulamentului intern cat si legilor in vigoare. Mai mult decat atat, am oferit reprezentantului firmei in cauza posibilitatea de a combate sau a reclama specific mesajele pe care acesta nu le considera legale, respectiv am oferit posibilitatea de a avea un drept oficial la replica. Singurul raspuns pe care l-am primit (si in continuare il primim) este acela ca vom fi actionati in instanta si totul intr-un limbaj total lipsit de politete si neadecvat unei discutii. De aceea dorim sa informam ca echipa undelucram.ro este mai mult decat disponibila in a solutiona aceasta situatie pe cale legala si in instanta, mai ales ca dorim sa combatem falsa idee lansata pe blogul Seomaxim cum ca undelucram.ro are ca scop calomnia, defaimarea si publicarea de informatii false.

De asemenea dorim sa clarificam si sa accentuam ideea ca acest proiect este intr-adevar unul non-profit. Ideea este simpla (probabil nu atat de simpla pentru oficialii Seomaxim): veniturile incasate din publicitate sau alte activitati sunt investite IN TOTALITATE in scopul bunei functionari a acestui proiect (creare, administrare si support site, gazduire, securitate, moderare, programare etc.). Credem ca oricine dintre noi se poate informa despre ce inseamna un proiect non-profit, respectiv unul orientat spre profit. Altfel, a afirma lucruri fara nici macar o baza logica, denota lipsa de profesionalism, lipsa de cunoastere si nu in ultimul rand lipsa unei etici de business.

Si nu in ultimul rand, dorim sa mentionam ca nu salutam in niciun fel noul serviciu oferit de firma Seomaxim, serviciu prin care se ofera companiilor asa zise facilitati in a combate eventualele mesaje negative din mediul online, de asemenea nu salutam in niciun fel modul prin care acest serviciu este promovat (lucru reclamat de altfel si de catre utilizatori pe platforma undelucram.ro). Consideram ca - si aceasta este strict opinia undelucram.ro - este un serviciu defavorbail companiilor (mai ales atunci cand este vorba de relatii cu clienti, colaboratori, respectiv fosti sau actuali angajati). Consideram de asemenea ca este un serviciu ale carui rezultate "pozitive" pot fi testate pe firma in cauza (a se cauta "Seomaxim" pe Google pentru a se vedea eficienta unui astfel de serviciu). Mult mai simplu pentru companii este sa contacteze respectivele site-uri din mediul online si sa rezolve problema in mod direct si GRATUIT.

Va multumim pentru atentia alocata si va asiguram de intreaga noastra disponibilitate si cooperare.

Echipa undelucram.ro
www.undelucram.ro

Office@undelucram.ro

x12 Marti, 17 Iunie 2014
Calomnia si insulta NU MAI SUNT infractiuni. Poate e bine, poate nu. Din punctul meu de vedere, e rau daca astea sunt facute in public. Bine, nu cred ca trebuie sa aglomeram inchisorile cu gainariile astea. Ca tot din bani publici platim puscariasii. Si mie nu imi convine sa-i platesc. Da, imi convine sa platesc ca sa stiu ca stau in siguranta in casa/pe strada si oriunde.

Asadar, plangerea la politie pe care vor sa o depuna in mod "colectiv", ar putea fi contra-atacata cu denunt calomnios (asta e in NCP). Succese!

In al 2-lea rand, poate seomax nu stie ca orice asociatie/etc nonprofit poate desfasura si activitati comerciale pt care plateste impozit.
x12 Marti, 17 Iunie 2014
Ca si o continuare. Nu stiu de ce e Seomaxim Inc. Seyclelles. Poate o "optimizare" fiscala a profitului impozabil? Dang dang!?
Echipa Undelucram.ro Miercuri, 18 Iunie 2014

Foarte interesant ca toate comentariile postate pe blogul Seomaxim au fost sterse, inclusiv dreptul nostru la replica. Chiar interesant modul de a comunica, "transparenta totala".

Oricum noi am facut capturi de ecran ale comentariilor postate acolo (nu stiu daca e nevoie sa le publicam, dar la nevoie o vom face).

cosmin c Vineri, 20 Iunie 2014

doar niste comentarii postate se cer a fi sanctionate..si asta fiind le strica lor treaba in continuare..poate se seziseaza careva.. felicitari celor de la undelucram.ro pentru ca expun si astfel de lucruri si nu le este frica sa faca publice astfel de fapte reale

Echipa Undelucram.ro Luni, 23 Iunie 2014

Mesaj interesant venit din partea reprezentantului Seomaxim SRL:

"Neata! stati ar cafeaua in gat :)

Pana acum a fost de incalzire ca raspuns la rahaturile pe care le-ai facut pe blog la mine si la tine.

Eu stiu ca tu faci bani din circul asta dar iti recomand sa mediezi problema si caracterizarile tale despre SEOMAXIM pentru ca daca nu, ma determini sa iventez o afacere pe internet care va avea profit de pe urma "dreptului de exprimare libera" asupra Ana Rusu (sau cum te-o chema aflu eu) si undelucram.ro
Sa sti ca si noua ne este mult mai usor sa dam din gura si sa facem bani decat sa ne batem capul cu programare avansata ce facem acum ;)

Astept un raspuns ferm azi revizuiesti caracterizarile tale despre SEOMAXIM sau continui sa te promovez la MAXIM? :)"

Admiratorul Marti, 24 Iunie 2014

Cata eleganta in exprimare... Probabil atat poate.
Interesant este ca au sters comentariile Anei si au postat de 2 ori fiecare prieten imaginar.
Va acuza pe voi de useri falsi :))

alexx d Miercuri, 2 Iulie 2014

de aia sunt revoltati pe acest forum ca isi spune lumea parerile care nu sunt tocmai bune.

LoooL Sambata, 5 Iulie 2014

Am vazut si eu ca posteaza foarte des aceleasi anunturi, in special pe phpromania.net
Am dat odata un email sa vad despre ce e vorba am lasat si telefon.
Alta data cand am vazut iar anuntul am dat email sa cer detalii si cam ce salariu e si am primit raspuns: lasa si tu numar de telefon si CV daca te intereseaza

Lora Sambata, 9 August 2014

Oamenii care au lucrat in acea firma au depus plangeri la ITM? Clientii au depus reclamatii la Protectia Consumatorului? Nici eu nu am incredere in autoritati, dar cand se strang mai multe reclamatii/plangeri si se persevereaza, automat trebuie luate masurile de rigoare.

Denis Manfred Miercuri, 1 Octombrie 2014
Firma pe partea de programare este ok pentru Romania. Folosim versionare, issue tracking, cel mai nou framework - Laravel - la care multe firme au probleme la trecerea pe el si multe altele care o sa le vedeti dupa interviu.

Si daca va comportati frumos, va ofer si o cafea de la magazinul din colt :))
bob nemernicu Vineri, 3 Octombrie 2014

Salut,
Sunt angajat la SeoMaxim. Pentru cei interesati de ceea ce se intampla astazi in acesta firma, ii invit sa citeasca mai jos:
Am prins si eu aici cateva zile agitate, ma gandeam sa plec; insa au angajat un manager care se ocupa de organizare. Atmosfera apasatoare pe care o descrieti voi a inceput, incet dar sigur sa se schimbe.
Ii invit pe toti colegii mei sa vina cu postari pentru a confirma cele spuse de mine.

deja devii obraznic Vineri, 3 Octombrie 2014

Cand incepi si postezi aici doar pentru a-ti spala imaginea se numeste nesimtire.
Nesimtire la adresa forumului cu care ai mai avut divergente si ai picat de cacao, nesimtire la adresa oricarei persoane care acceseaza forumul si nesimtire la adresa celor (inca) interesati de minunata firma.
Uiti un aspect important, unii dintre cei care citim acest forum am lucrat acolo si stim cum sta treaba.

Daca tot ai angajat un manager, ai schimbat si canapeaua pe care clientii vin la discutii? Ai invatat sa-ti faci curat in baie si sa nu mai astepti sa faca angajatii, din bun simt? Sau tot minunatul manager face asta?
Acelasi manager te-a invatat sa nu mai penalizezi siteurile clientilor si sa respecti termenele date?
Te-a invatat sa vorbesti, sau tot "prosti" iti denumesti clientii de fata cu angajatii?

Vezi-ti de treaba si nu ne mai trata pe toti ca pe prosti, scriind aici de 10 ori, dupa ce echipa "undelucram" ti-a aratat adevarata fata.