Forum despre Sparkware Technologies SRL

TheOne Joi, 11 Iulie 2013
Ok, care e treaba cu aceasta companie ? Ce si cum se intampla pe acolo...
Albastru Joi, 1 August 2013
Parti bune :
-salariu relativ ok
-birouri misto
-zona ok (e chiar langa AFI)

Parti rele :
-se sta peste program, mult
-daca nu esti TL sau manager, esti pus constant sub presiune si uneori certat daca
nu ajungi la timp dimineata
-nu prea ai timp sa freci menta, ti se atrage atentia de la IT daca o mai arzi pe net
-deadline-uri stresante
Alex Balint Vineri, 2 August 2013
Tinere Albastru... nu stiu ce ai fumat, insa te asigur ca nu vorbesti nici macar din auzite.
Salariul nu este relativ OK, este PESTE media pietei (si nu ma refer la piata Obor).
Birourile sunt A+ (mai bine de atat nu se poate decat la Google - si nu la cel din Romania)
Se sta peste program mult?... serios? o spui din experienta??? La noi la ora 6 toata lumea rupe usa.
NU EXISTA PROGRAM in care esti obligat sa ajungi la o anumita ora pentru ca nu exista condica!!!
Eu nu sunt TL si nici manager si presiunea pe care o resimt este cel mult la fel de mare precum cea atmosferica, adica spre deloc.
Ni se atrage atentia de la IT??? SERIOS??? NU AVEM INCA ACEST DEPARTAMENT!!!!
Deadline-urile sunt supraestimate asa ca daca nu le indeplinesti stresul ti-l provoci singur.
Consider ca esti o persoana infectioasa care vrea doar sa faca rau si sa dezinformeze. Tot ceea ce spui nu se reflecta deloc in realitate, ba mai mult, sunt minciuni.
Hai zi-ne cinstit/a... de la ce firma esti? :) Deranjam pentru ca recrutam prea mult si nu se poate concura cu noi salarial si ca mediu de lucru? Sau esti unul din grupul ala mare de incompetenti (nu dau numele firmei) care a fost refuzat?
Dan T. Sambata, 3 August 2013
Am tot vazut anunturi ca angajeaza, am ceva ani experienta pe .NET si m-ar fi tentat . In discutia de mai sus nu ce a spus 'Albastru' e problema, toate firmele au comentarii negative, si baiatul nu a acuzat pe nimeni, problema e raspunsul 'de la tzara' a lui 'Alex Balint', imi si imaginez ce oameni sunt acolo.
Inteleg ca e libertate multa si libera exprimare in firmele de software, dar in cazul asta ar fi trebuit sa raspunda un reprezentant mai cizelat de la Sparkware.
Firmele ar trebui sa invete sa filtreze mai bine oamenii, sa nu ajunga toti golanii la ei, sau sa ii trimita la cursuri de bune maniere.
Inafara de toate astea, mult succes firmei si bine ati venit in Romania !
Cristi M. Duminica, 4 August 2013
Salut Dan, oamenii de la Sparkware Tech. sunt destul de bine filtrati, dovada fiind numarul redus de candidati acceptati din randul celor numerosi veniti la interviuri.

Conteaza in primul rand experienta pe care o ai pentru postul pe care aplici, modul in care te poti adapta si dorinta de a fi un bun profesionist - nu doar un salariat cu o norma si cu nevoia de a mai "freca menta" din cand in cand si "s-o arzi pe net" - ca sa-l citez pe [Albastru] :-)

Chiar daca raspunsul lui Alex a fost mai dur, il poti vedea ca o reactie brusca si sincera la niste pareri fara baza, prin care [Albastru] a vorbit despre noi. Sa denigrezi atunci cand nu ai avut de-a face e un comportament primitiv. Singurele lucruri pe care [Albastru] le-a brodit sunt calitatea birourilor si locatia foarte buna. In rest, numai vorbe urate aruncate-n vant.

Iti pot confirma ca proiectele pe care lucram au arhitecturi bine puse la punct, sunt impresionante ca scop, business si flux de date; folosim tehnologii la zi soft & hardware, abordarea de lucru standardizat documentata. Atmosfera este placuta, comunicarea e lejera - in cea mai parte in limba engleza.

Multumim pentru urare!
Te asteptam la interviu pentru dezvoltator .NET, ocazie prin care ne putem cunoaste pe viu, nu doar din comentarii.
spa Miercuri, 7 August 2013
Da ... firma cu proiecte "uriase" dar plata pe PFA (adica fara angajati), "birouri A+" dar amplasate la gramada (sigur stimuleaza gandirea si creativitatea), postaci cu probleme psihice. No thanks !
Spark Miercuri, 7 August 2013
Observ ca sunt comentarii +/- , deocamdata...

Eu sunt interesat de pozitii entry-level. Exista aceste pozitii ? Pe site-ul companiei, vad numai 1-3, 4 ani experienta...
Cristi M. Joi, 8 August 2013
Salut,

1. Atat eu cat si Alex suntem angajati pe CIM, nu PFA. Si asta e politica firmei, din cate stiu.
2. Birourile se pot vedea in poze, precum aici: http://sparkware.ro/_pics/news/large/11/11_8_20130726155442.jpg
Majoritatea dintre noi am lucrat in firme mari si putem aprecia mediul pe care Sparkware ni l-a creat, cat si atmosfera de lucru.
3. Nu cunosc problemele psihice din spatele unor comentarii divagante si anonime. Nu-s de specialitate... :) Dar stiu ca orice se poate verifica, for both sides: veniti la interviu!
4. Da, posturile disponibile deocamdata vizeaza oameni cu experienta.
Spark Vineri, 9 August 2013
Asadar, pozitii entry-level cand vor aparea ?
sefu Vineri, 9 August 2013
de ce nu dai tu un mail sau si mai bine un telefon la firma sa intrebi? noi n-avem de unde sti
Un IT-eist Vineri, 30 August 2013
Alex Balint,
Poate esti multumit de locul de munca dar faci reclama de parca ar fi firma ta. Poate este... cine stie? Ma bucur sincer ca esti entuziasmat de nou loc de munca.
Ideea e ca nu poti vorbi de atomsfera de lucru si deadline-uri intr-o firma fara sa aiba 1,5-2 ani pe piata din romania. Aici nu ma refer sa aiba 1-2 ani pe piata cu 10 angajati ci cu full capacity.
Am urmarit evolutia altor firme care angajau en-gros si iti pot spune ca daca pui deodata 100 de oameni noi intr-un loc si iti propui sa faci treaba nu are cum sa iasa decat un mare haos, cel putin la inceput.
Eu nu am plecat la o astfel de firma tocmai din acest considerent(nu dau nume de firme, dar cred ca multi care sunt cat de cat interesati de domeniu stiu la cine ma refer). Unii sunt chiar vecini cu voi :P. Vorbesc si eu din "auzite" de-ale prietenilor care s-au plimbat prin astfel de locuri.
Pentru ca firmele care vin si angajeaza la greu de obicei si-au luat niste angajament fata de niste clienti pe baza unui marketing bun, pentru care binenteles au primit si sume de bani considerabile iar acum se trezesc ca hopa, trebuie sa implementam si noi ce am zis ca livram peste 4 ani. Poate asta ar fi un motiv pentru care pare rai acum. Eu, fiind o persoana mai pesimista de fel asa vad lucrurile.
Acum, ca sa nu par negativist de tot, chiar sper sa nu am dreptatea si sa fie cum zici tu ca este acum si peste 2 ani de zile.
Regret ca am comentat un pic interventia ta dar vreau sa stii ca nu am nimic personal cu tine.

P.S am refuzat un interviu la aceasta firma tocmai din cauza nesigurantei pe care mi-o da aceasta firma prin prisma motivelor enuntate mai sus.
the_hammer Sambata, 31 August 2013
Sincer mie birourile mi se par hala iar zona cam nasoala (nu este centrala, greu de ajuns cu masina).
spark Luni, 2 Septembrie 2013
Nu e hala, e 'open space', si suntem foarte fericiti.
Birourile sunt foarte colorate si sunt A+++, exact ca la Google.
La noi o sa gasesti numai experti. Asa ca veni-ti :)
programatorul Luni, 2 Septembrie 2013
"La noi o sa gasesti numai experti. Asa ca veni-ti :)"
Oxymoron.
Alex Balint Miercuri, 4 Septembrie 2013
Draga toti... DA... sunt actionarul majoritar al firmei:)
ATENTIE Vorbesc doar din punctul de vedere al unui programator .NET (nu vorbesc de flash, c++ sau QA pt. ca ei sunt cu ale lor, noi cu ale noastre - dar ne integram prin servicii :) )

Sa revin la subiectul serios... Am destula experienta incat sa stiu ca o firma este interesanta si de viitor atunci cand este cazul si de asta o sustin atat de patimas pe unde pot, fara sa am vreun alt beneficiu (cei din management nici macar nu stiu ce aberam noi pe aici).

Ceea ce spune ITstul, referitor la nesiguranta unui startup, este cat se poate de adevarat in general, insa total fals in cazul nostru, pentru ca noi nu avem clienti externi, nu facem outsourcing etc... de fapt hai sa fac cateva lamuriri:

-suntem cel mai mare cazino online din lume
-nu facem outsourcing
-nu avem clienti externi
-ne facem singuri estimarile (deci daca ai probleme cu presiunea deadline-ului, e clar la cine e)
-biroul din Romania este abia deschis, motiv pentru care consider ca este foarte interesant sa faci parte de la inceput, din niste echipe noi, tinere si frumoase (ma rog sunt si cativa urati :) )
-nu resimtim presiune in nici un fel, din moment ce suntem propriul client, iar la un nivel ca cel al holdingului nostru, nu se iau decizii de marire fara un studiu aprofundat al pietei (piata din Romania este desigur irelevanta pentru ca nu suntem o firma romaneasca)
-din motivele enuntate mai sus, avem o stabilitate financiara cum nu au nici macar 5 firme de software in Romania
-din firma noastre nu iese si nu intra nimic fara chitante si facturi
-avem NUMAI!!! ATENTIE NUMAI!!! salarii pe CIM, din cauza ca suntem listati la bursa din Londra si avem audit de 2 ori pe ani

daca aveti orice fel de intrebari, va stam la dispozitie,foarte posibil sa ne faca si placere, pe orice canal media... singura rugaminte ESTE SA NU INVENTATI! (albastru).
Gogu Sambata, 7 Septembrie 2013
Stie cineva cu aproximatie, la astfel de startup, cand se incepe sa se angajeze pe pozitii entry-level ? Sunt curios daca o sa fie toamna asta.
eu Marti, 17 Septembrie 2013
Eu n-am inteles cu ce se ocupa firma. Ne puteti spune ?
Platon Joi, 19 Septembrie 2013
Ce salarii sunt pe QA? Exista posibilitate de lucru remote?
Alex Balint Joi, 26 Septembrie 2013
Platon remote nu se poate pentru ca asta e politica firmei. Lucram (unii dintre noi) cu date foarte sensibile cum ar fi "Social Security Number" si asta presupune niste brese prea mari de securitate. De salarii iti pot spune colegii mei de la QA :) care/daca ne urmaresc, insa te asigur ca sunt usor peste media pietei din Romania, desigur in functie si de nivelul tau de compatibilitate cu nevoile noastre.
suddenly interested Marti, 22 Octombrie 2013
E adevarat ce s-a scris mai sus, ca e "cazino online"?

Asta, lasand la o parte partea cu "cel mai mare". Asta mai greu de crezut, mai ales ca website-ul n-are nimic de-a face cu iGaming.