Forum despre Wizrom Software

dora Vineri, 1 Februarie 2013
am fost la interviu la aceasta firma. am dat testul tehnic. dupa ceva vreme, m-au contactat sa ma anunte ca am trecut mai departe si ca va urma o discutie cu directorul/project manager-ul pt a imi se face o oferta. nu m-am mai dus la urmatorul interviu pentru ca am auzit niste lucruri cam urate despre ei din partea unor fosti angajati. in plus tipa care m-a contactat pt interviuri mai avea putin si imi tragea si una prin telefon pt ca am rugat-o sa repete anumite fraze din cauza calitatii proaste a conversatiei telefonice si asta a fost un factor important care m-a determinat sa nu mai continui procesul de recrutare la ei. daca tipa aia avea atitudinea aia, atunci cine stie cum or fi si ceilalti oameni de acolo
Maria Miercuri, 6 Februarie 2013
Dora, pentru ce post ai fost?
Maria Miercuri, 6 Februarie 2013
Poti da mai multe detalii despre testul tehnic? Multumesc.
Dora Joi, 7 Februarie 2013
programator C#
Dora Joi, 7 Februarie 2013
Au fost mai multe teste: C#, C/C++, Silverlight si T-SQL. Cel de Silverlight mi-a dat mai multa bataie de cap, celelalte destul de usurele.
nocomment Marti, 16 Aprilie 2013
Au postat anunt pt Consultant implem. Stie careva care ar fi oferta lor pt aceasta pozitie, care e atmosfera si daca mai au clienti pt Wizcount?
fosta angajata Marti, 30 Iulie 2013
Am lucrat la ei cam 2 ani, anii de inceput. Pe salariu mic evident dar am invatat multe si am putut plecat apoi intr-o firma mare pe un salariu mare. E un punct de plecare f bun pentru un incepator. Cam toti cei ce au plecat de aici au plecat bine.
cineva Miercuri, 7 August 2013
pe vanzari cum e in wiz? puteti da un feed-back despre asta va rog? multumesc
Wiz Miercuri, 9 Octombrie 2013

Salut,
Eu am lucrat acum cativa ani la WizSalary. A fost foarte ok acolo.

Parti bune:
-colectivul super ok. Cat timp iti vedeai de treaba ta si iti dadeai interesul, erai chiar apreciat de sefi. Nimic de reprosat, colegii simpli erau de nota 20.
-proceduri de munca foarte bine facute, mediul de productie era "safe". Traininguri interne ok, trebuia sa fii prea dezinteresat ca sa nu poti sa faci fata cererilor job-ului.
-gaseai intelegere la sefi cand aveai diverse probleme.
-interactionam cu peste 100 de oameni din toata compania, era genul de mediu "free" care incuraja asta.
-desi era un flux maricel de personal, colegii nou-angajati erau mereu ok.

Parti rele:
-bani sub media pietei, bugetul alocat era mic.
-deplasari prin tara multe si grele... intr-adevar, totul era decontat de firma, inclusiv mese scumpe.
-calculatoarele haraiau... dar isi faceau treaba. Nu era buget pt altele mai multe sau mai decente. Sefii trebuiau sa se faca jonglerii pe la alte departamente ca un angajat nou sa aibe calculator.

Ore suplimentare nu se faceau decat in situatii critice. Tin minte ca niste clienti isi distrusesera baza de date si vreo 400 de oameni nu isi mai luau salariile la timp. Atunci am stat pana la 4 dimineata la sediul clientului, dar a fost un caz unic.

Ce sa zic... Eram foarte tanar si a fost a 2-a mea experienta pe piata muncii. Acum, dupa niste ani (am plecat de acolo in 2006), e o amintire placuta, mi-a oferit o baza pt viitor. In prezent sunt la al 2-lea job consecutiv de IT manager intr-o multinationala din ultimii 4 ani. E drept, dupa WizSalary a venit si al 3-lea job, apoi al 4-lea prin care am evoluat pana sa fiu in stare sa conduc IT-ul unei companii.

Am auzit ca fostii mei sefi au plecat intre timp de la WizSalary... Dar sper ca nu s-a schimbat nimic din ce stiam. Firma era o rampa de lansare foarte buna pentru tineri.

gheorghe popescu Miercuri, 30 Octombrie 2013
am fost la wizrom si am dat un test (test de sql), dar nu l-am luat
eram curios doar sa stiu ce-am pierdut
ML Marti, 16 Septembrie 2014
Pentru consultant ce test se da? Am fost sunat pentru interviu si nu imi e clar daca e un interviu clasic sau doar un test.
razvan Joi, 9 Octombrie 2014
Salutare,

Am aplicat la postul lor de business analist si am fost chemat pentru un interviu. In urma parerilor citite aici mi-am calmat entuziasmul. Totusi, aveti idee ce se cere la interviu? Iar ca nivel de salarizare, se plateste la nivelul unei multi-nationale sau ceva mai slabut (presupun ca varianta a doua)?

Mersi
johndoe Marti, 5 Aprilie 2016
Pe vanzari

Parti rele:
- salarii mici (sub media pietei)
- echipament invechit (monitoare crt cu tub, calculatoare ca pe vremuri, laptopuri vechi de 4-5 ani, telefon de serviciu cu memorie 50 contacte - gen 3310)
- in functie de ce vinzi, este posibil fie: sa ai un sef super ok care sa fie alaturi de tine si sa aprecieze si altceva in afara de "profitul brut", fie sa ai un sef mai putin ok, deconectat de la cerintele pietei, cu targeturi imposibile si impasibil la dedicarea angajatului.
- a durat 5 luni pana sa imi faca un set de carti de vizita
- amatori de jocuri psihologice : am fost martor la urmatoarea faza- o colega a avut 3 contracte pe perioada determinata, consecutive, de 3 luni; asta desi in contract scria clar ca vor fi 2 perioade de 3 luni dupa care va fi un contract pe perioada nedeterminata.
- foarte secretosi cu bonusurile si criteriile lor de distributie.
- sediu la Piata Presei Libere
- lipsa de directie - lucrurile se schimba foarte rapid si aparent fara nici un motiv clar; ma refer aici la obiective, metode de lucru, rapoarte, etc.
- te obliga sa optezi pentru ING, se pare ca nu se poate alege alta banca.

Parti bune:
- desi nu ai metrou la Piata Presei Libere, ai maxi taxi gratuit de la Victoriei
- sediu modern
- ING este foarte ok
- team-buildinguri din cand in cand
- evenimente din cand in cand
- plata salariului este intotdeauna la timp (da, a ajuns sa devina beneficiu sa fii platit la timp pt ce muncesti, of...)
- colegi ok in general

Per total o experienta destul de proasta si imi pare rau ca nu am gasit mai multe informatii despre firma inainte sa ma angajez la ei.
Monyk Luni, 2 Ianuarie 2017
Dupa ce treci de interviu, ajungi in prima zi acolo, vine tipa de la HR (destul de simpatica) si te prezinta colegilor dupa care te lasa la un calculator... si atat, te lasa balta. Depinde de norocul tau, se poate ca lumea sa te bage in seama sau nu. Eu am avut noroc si cativa colegi au venit sa imi arate cam pe ce o sa lucrez si sa imi dea documentatia lor pe care trebuia sa o citesc.... timp de 3 luni. Timp in care, daca avea careva timp de mine imi mai aratau cate ceva sau imi mai dadeau exercitii.
A mai fost un baiat care a plecat in cateva zile. Nu il baga absolut nimeni in seama, deloc, zero. Deci am avut noroc.
Dupa cele 3 luni se asteapta sa faci si ce nu stiu aia sa faca de cand sunt angajati acolo.

Esti vazut prost daca nu iesi la bauturi, mancare, distractii si teambuilding-uri pe banii tai si in timpul tau liber. Trebuie sa pupi foarte mult in fund, pentru ca majoritatea sufera de nebagare in seama si de narcisism extrem iar daca nu, "nu vei ajunge departe".

Aerul conditionat este dat drumul chiar si iarna, asa ca daca sunteti mai sensibili mai bine stati acasa decat prin spitale. Ma durea capul in fiecare zi.

Majoritatea colegilor sunt ok, dar mai dai si peste cate unul cu probleme care nu vrea sa si le rezolve la psiholog, care iti invadeaza viata personala si te streseaza pe retelele de socializare obligandu-te sa-i fii prieten si care stie doar sa tipe si sa insulte (viata personala pe care acolo esti obligat sa ti-o expui, inclusiv c***l in piscina daca se poate si sa inviti la nunta toti colegii ca sa creati o legatura mai profunda care sa aduca beneficii echipei).
--- tine mult si de manager ce se intampla in echipa x sau in exhipa x

In fata multi iti zambesc, pe la spate multi te barfesc. (Nu stiu daca si pe mine sau nu, am observat relatiile intre ei).

Contractul se face pe perioada determinata de 3 luni si dupa poti sa o iei de la cap.

Salariu foarte mic in comparatie cu banii pe care trebuie sa ii arunci acolo. Daca mai stai si cu chirie nu mai zic. Nu-ti raman nici de-o maslina.

Se poarta numai concediile in strainatate si e "boring" daca stai acasa.

Exista masina de la S-Park la Piata Victoriei dar nu se mai dau carduri care sa demonstreze ca lucrezi acolo si ca firma plateste transportul, asa ca risti sa te dea afara soferul din masina (mi s-a intamplat)

Locatia este foarte frumoasa si moderna.

Nu poti lucra de acasa, nu ai laptop sau telefon de serviciu.

Program de la 8:30 la 17:30.