Kaufland Romania Kaufland Romania
Kaufland Romania

Kaufland Romania

Poveștile oamenilor din #TeamKaufland. Ep 2 – Ruxandra, Analist Procurări Interne

02.05.2022

Cel de-al doilea interviu al seriei „Poveștile oamenilor din #TeamKaufland” ne introduce în domeniul achizițiilor, dar și al programului Kaufland Trainee, dedicat tinerilor aflați la început de drum profesional. Vom vorbi cu Ruxandra despre activitatea sa din cadrul departamentului de Procurări Interne și despre experiența sa în cadrul companiei, descoperind ceea ce o motivează să devină cea mai bună versiune a sa, în fiecare zi.

Interviu cu Ruxandra, Analist Procurări Interne

Ruxandra s-a alăturat echipei Kaufland în anul 2020 prin intermediul programului de Trainee. Timp de 12 luni s-a bucurat de o experiență de învățare rotațională prin care a descoperit activitățile esențiale ale fiecărui departament. În toată această perioadă, Ruxandra a avut oportunitatea să învețe direct de la colegii cu experiență și să își creeze noi conexiuni în cadrul companiei. Motivată de provocările de zi cu zi, Ruxandra își propune să se perfecționeze constant în cadrul unei echipe pe care o numește a doua ei familie.

Cu ce te ocupi în prezent, Ruxandra? Te rugăm să ne spui care este funcția pe care o ocupi și să ne povestești, pe scurt, care sunt principalele tale responsabilități în această poziție.
Ocup funcția de Achizitor Strategic în cadrul Departamentului Procurări Interne. Activitatea mea de zi cu zi presupune în mare măsură negocierea contractelor de servicii necesare pentru departamentele interne din companie. Printre altele, mă ocup și de organizarea licitațiilor, modificarea și adaptarea clauzelor contractuale, negocierea ofertelor și, bineînțeles, pregătirea documentației necesare. În principal, serviciile achiziționate vin din zona Marketingului, HR sau PR.

Când te-ai alăturat echipei Kaufland?

Drumul meu în echipa a început în urmă cu aproape doi ani. Pe 1 octombrie 2020 am avut prima mea zi în calitate de Trainee. Mă aflam încă în perioada studiilor de master când am aplicat pentru acest program, și îmi doream foarte mult să găsesc un loc de muncă potrivit pentru mine. Iar unul dintre anunțurile Kaufland publicate pe LinkedIn pe acest subiect mi-a atras atenția.

Ți-a atras atenția?

Da, mi-a atras atenția în mod cert! Ca student sau masterand, știi că ești la început de drum și îți dorești să înveți cât mai mult și să ai șansa să faci acest lucru și practic, la locul de muncă. Dar când nu ești foarte sigur spre ce anume vrei să te îndrepți, un astfel de program este o opțiune atractivă, pentru că îți permite să explorezi mai multe domenii și să înțelegi ce ți se potrivește. De aceea, faptul că am avut parte de o experiență de învățare rotațială de un an, care mi-a permis să descopăr specificul fiecărui departament din companie, a fost foarte important. Cu siguranță nu aș fi avut parte de această oportunitate dacă aș fi aplicat direct pe un post entry-level.

Odată admis în program, cum arată ziua de muncă a unui Trainee Procurării Interne? Ce responsabilități are acesta?

În prima parte a perioadei de Trainee, am asistat și contribuit la activitățile de zi cu zi ale colegilor, reușind să îmi formez o privire de ansamblu asupra lucrurilor care se petrec in departament. Totodată, am învățat proceduri specifice, iar ulterior mi-au fost alocate mai multe sarcini pe care să le gestionez. De pildă, am început să colaborez îndeaproape cu celelalte departamente și am negociat contracte direct cu furnizorii. În plus, pe parcursul celor 12 luni am întâlnit oameni foarte deschiși, dedicați, de la care am avut doar de învățat. Fiecare experiență din cadrul programului se desfășoară treptat, primești în mod constant sprijin din partea colegilor, iar sarcinile vin după ce înțelegi foarte bine procedurile departamentului.

Bineînțeles, există și lecții și provocări, așa cum se întâmplă de fiecare dată când ieși din zona ta de confort. Pentru mine, spre exemplu, cea mai importantă lecție a fost să îmi exersez adaptabilitatea într-un mediu total nou, așa cum s-a întâmplat pe parcursul celor trei luni de zile pe care le-am petrecut alături de echipa din cadrul departamentului de Vânzări.

Ai recomanda și altor tineri programul Trainee?

Cu siguranță! Recomand cu toată căldura programul de Trainee. Programul în sine este o experiență complexă, care te ajută să te dezvolți și să îți depășești în mod constant limitele alături de profesioniști. Așadar îi încurajez pe toți cei aflați la început de drum să aplice la programul de Trainee și să vină cu inima deschisă la interviu. Colegii din departamentul de HR sunt foarte bine pregătiți, iar interviul va fi cu certitudine o experiență plăcută. Atât timp cât există dorință de învățare, rezultatele pozitive vor apărea cu siguranță.

Vorbind despre interviu – pentru mulți tineri, aflați la început de carieră, experiența unui interviu poate fi un factor de stres. Povestește-ne cum au decurs interviul și întreaga experiență de recrutare pentru tine!

În prima etapă a interviului, am avut câteva teste de logică și un test digital de limbă engleză. Ulterior, am susținut un interviu cu departamentul de HR, desfășurat sub forma unei discuții libere. Am avut ocazia să mă prezint, să povestesc o parte dintre experiențele mele anterioare și să răspund la o serie de întrebări practice și de personalitate. În cele din urmă, am avut un interviu cu directorul de departament, în fața căruia am susținut o prezentare și am trecut printr-un Assesment Center, în cadrul căruia am parcurs și un joc de rol.

Deși poate părea un proces extins, cred că este important, atât pentru tine, ca aplicant, cât și pentru angajator, să existe o serie de etape de cunoaștere și assessment – în felul acesta și tu ai oportunitatea să descoperi mai multe despre companie și despre cultura organizațională. Pentru mine, a fost o experiență foarte plăcută – am descoperit o echipă de profesioniști care mi-au oferit respect, sprijin și feedback eficient după fiecare etapă a interviului.

Și descoperind echipa Kaufland, ai ales să îți continui parcursul profesional aici.

Da, în primul rând, îmi place și mă pasionează ceea ce fac. Tocmai de aceea, mi-am dorit să îmi continui parcursul profesional în această direcție, după finalizarea programului de Trainee. Pe de altă parte, un alt factor important în decizia mea l-a reprezentat echipa din care fac parte. La Kaufland este inevitabil să nu creezi legături puternice alături de oameni speciali.

Ce te pasionează și motivează în ceea ce faci?

Îmi place să privesc fiecare zi ca pe o nouă provocare, iar la Kaufland provocările nu lipsesc să apară. Întotdeauna încerc să găsesc noi soluții, să negociez cât mai bine condițiile și clauzele din contractele pe care le gestionez și să mă asigur că fiecare acțiune a mea aduce un plus pentru companie. Întotdeauna închei ziua cu zâmbetul pe buze, bucurându-mă că am făcut față tuturor provocărilor. Este un sentiment special care mă motivează și mă ambiționează să devin cea mai bună variantă a mea.

Cum ai descrie mediul de lucru din echipa Kaufland?

Din punctul meu de vedere, luând în calcul activitățile pe care le desfășor zi de zi, aș descrie mediul de lucru ca fiind dinamic, perfecționist și inovativ.

Dacă ai fi CEO al Kaufland pentru o zi, ai schimba ceva?

Este o întrebare foarte interesantă. Cred că în momentul de față aș implementa un proiect pilot cu patru zile de lucru de câte 10 ore, urmate de trei zile libere. Din punctul meu de vedere, vremurile s-au schimbat, iar așa cum am făcut față cu brio la tranziția WFH, cu siguranță ne putem adapta cu succes și la o astfel de schimbare. Consider că oamenii vor fi și mai motivați să muncească, dar vor avea și timp să se bucure de o zi în plus pentru proiectele personale, familie ori alte pasiuni.

Pe acest subiect – care sunt pasiunile Ruxandrei? Cum îți petreci timpul liber?

Sunt o mare fană a călătoriilor, a plimbărilor și a activităților relaxante în mijlocul naturii. Toate acestea mă reîncarcă de fiecare dată cu toată energia de care am nevoie. Pentru mine, echilibrul și fericirea vin întotdeauna din lucruri simple, pe care uneori uităm să le apreciem așa cum se cuvine.