Kaufland Romania Kaufland Romania
Kaufland Romania

Kaufland Romania

Poveștile oamenilor din #TeamKaufland. Ep 5 – Ana Maria, Director Achiziții Băuturi Nonalcoolice

25.11.2022

Ana Maria s-a alăturat echipei Kaufland în anul 2009, din dorința de a găsi un colectiv alături de care să învețe lucruri noi și, implicit, să se dezvolte. După mai bine de 13 ani, Ana Maria încă simte că face zilnic acest lucru. Fascinată de dinamica departamentului de Achiziții, Ana a vorbit cu entuziasm despre oportunitățile, dar și despre provocările sale, pe care le consideră șanse de a evolua.

Interviu cu Ana Maria Mihăieș, Director Achiziții – Departament Băuturi Nonalcoolice

Ce presupune activitatea ta în cadrul companiei? Cum se desfășoară o zi tipică pentru tine și care sunt responsabilitățile tale?

Departamentul de Achiziții nu lasă loc monotoniei. Este un departament dinamic, cu multe provocări, dar și oportunități și proiecte interesante. Ca activitate, nicio zi nu seamănă cu următoarea. Singura constantă este modul în care-mi încep fiecare dimineață, cu o cană generoasă de cafea. Apoi, planific și urmăresc alături de colegii din departament taskurile zilei în curs și nu numai. Ca manager, în linii mari, activitatea mea constă în coordonarea unui departament care se ocupă de partea operativă: negocierea contractelor cu furnizorii, colaborarea cu aceștia în vederea realizării proiectelor de promovare în revista săptămânală și menținerea unei relații bune de business cu aceștia.

Care este motivul pentru care ai ales să faci parte din echipa Kaufland?

În 2009 mi-am setat un obiectiv clar din punct de vedere profesional: de a mă alătura unei echipe în cadrul căreia să mă pot dezvolta și de la care să pot învăța lucruri noi. În paralel, Kaufland căuta un nou coleg, așa că am aplicat. La acea vreme, nu știam foarte multe lucruri despre Kaufland ca angajator, era însă locul unde îmi făceam cumpărăturile cu drag în fiecare săptămână. Interviul m-a convins că vreau să fac parte din echipă. Am fost plăcut impresionată de persoanele care l-au susținut, de abilitățile lor și de pasiunea cu care povesteau despre activitatea lor zilnică. Timpul mi-a demonstrat că alegerea făcută a fost cea potrivită. Sunt aici de 13 ani și pot confirma că fiecare zi este o nouă oportunitate de dezvoltare.

Cum ai fost întâmpinată de echipă la angajare?

Îmi amintesc prima zi de parcă ar fi fost ieri. Primul lucru care îmi vine în minte este colectivul unit. În primele luni de activitate, am trecut printr-un training în care am învățat ce presupune jobul meu și cu ce se ocupă fiecare departament care urma să-mi devină colaborator. Colegii au fost foarte prietenoși și deschiși în a-mi explica în detaliu fiecare sarcină, pentru a înțelege mai bine întreg procesul și a-mi crea o imagine de ansamblu.

Ce te-a motivat să rămâi timp de 13 ani în echipa Kaufland?

Colectivul, profesionalismul și experiența pe care am acumulat-o lucrând aici. Nu degeaba se spune despre Kaufland că este o școală de business.

În ce măsură simți că ai evoluat în echipa Kaufland?

Kaufland mi-a oferit încă de la început oportunitatea de a asimila informații noi, aplicabile în activitatea mea zilnică. Pe măsură ce am evoluat în cadrul companiei, mi-am construit pas cu pas propriul traseu. Mi s-a oferit șansa de a fi parte din mai multe departamente în cadrul cărora am aprofundat procesele și procedurile fiecărui nivel. Cu perseverență, dar și datorită mediului propice, am reușit să cresc din punct de vedere profesional. Totodată, posibilitatea de a lucra în mai multe departamente mi-a deschis calea către colaborarea cu oameni profesioniști, pasionați de munca lor, organizați și orientați către performanță, care m-au inspirat. În departamentul de Achiziții, fiecare informație nou învățată te duce cu un pas mai aproape de câștigarea unei negocieri.

Care consideri că este cea mai interesantă parte a jobului tău?

Este foarte dificil să mă rezum la un singur aspect, însă pot puncta că acest rol îmi oferă posibilitatea de a pune în aplicare cunoștințele acumulate, simultan oferindu-mi noi perspective. Toate rundele de negocieri se încheie cu ceva nou învățat.

Dar cea mai importantă realizare profesională de până acum?

Privesc adaptarea drept cea mai mare realizare profesională a mea. Multe lucruri se schimbă în cadrul unei companii în decursul a 10 – 15 ani, iar capacitatea de a te adapta cu succes este o calitate valoroasă din punct de vedere profesional. În plus, în această perioadă, de când fac parte din echipa Kaufland, mi-am dezvoltat abilitățile de lider. Pentru mine, o echipă unită este cheia către atingerea tuturor obiectivelor de business.

Pe ce se bazează, din punctul tău de vedere, o echipă unită?

Comunicare, susținere reciprocă și transparență.

Povestește-ne despre o provocare de la locul de muncă pe care ai depășit-o cu ajutorul colegilor?

Anul acesta, am dezvoltat o campanie de marketing alături de Red Bull. Am adus în locația Kaufland Barbu Văcărescu mașina de Formula 1 a campionul Max Verstappen. De asemenea, Kaufland a fost partener oficial la Red Bull Racing Show Run, eveniment desfășurat în septembrie 2022, în Piața Constituției, pentru pasionații de acest sport. Tot acest proiect a presupus o întreagă desfășurare de forțe. Am avut nevoie de sprijinul mai multor departamente: Marketing, Vânzări și Events. Rezultatul a fost exact așa cum ni l-am imaginat, iar acest lucru s-a datorat în foarte mare parte bunei colaborări dintre departamente.

Cum îți găsești motivația? Ce te inspiră în cadrul Kaufland?

Sunt multe lucruri care mă motivează și mă inspiră în cadrul Kaufland. Echipa, dorința de a obține rezultate cât mai bune la finalul fiecărui proiect, mediul dinamic și provocările zilnice. Lucrez alături de oameni minunați, care, cu timpul, mi-au devenit familie. Petrecem o bună parte din zi la birou și este esențial să ne simțim în largul nostru.

Mulți oameni fug de provocări, ce te face pe tine dornică să le înfrunți?

Provocările sunt cele care ne ajută să ieșim din zona de confort, să învățăm lucruri noi și să ne dezvoltăm. Așa că nu fug de provocări, ci le privesc drept oportunități de a evolua.

Cum ai descrie Kaufland România în 3 cuvinte?

Cei 3 P: Prietenie, Pasiune, Performanță.

Dacă ai fi CEO-ul Kaufland pentru o zi, ce ai schimba în activitatea companiei?

Nu aș schimba nimic. Aș pune în continuare accent pe înțelegerea și dezvoltarea oamenilor indiferent de poziție.

Care este cea mai mare realizare personală din ultimul an?

Anul acesta am reușit să plec pentru trei săptămâni într-o frumoasă vacanță alături de familia mea, în Statele Unite ale Americii.

Cum îți petreci timpul liber? Care sunt pasiunile tale?

Timpul liber îmi place să îl petrec alături de familie, în special alături de cele două fetițe ale mele. Ne place să ne plimbăm, să gătim împreună, să cântăm la pian și să facem tot felul de năzdrăvănii.

Este ceva ce ai vrea să ne împărtășești și nu s-a regăsit în întrebările de mai sus?

Mă bucur să fac parte din echipa Kaufland!