Kaufland Romania Kaufland Romania
Kaufland Romania

Kaufland Romania

Poveștile oamenilor din #TeamKaufland. Ep 6 – Lucian, Senior Project Manager

29.11.2022

Lucian face parte din echipa Kaufland de 6 ani. S-a alăturat companiei cu intenția de a contribui la succesul acesteia, iar rezultatele nu au întârziat să apară. S-a remarcat prin pasiunea pentru proiecte cu un impact real și prin curajul de a-și asuma treptat din ce în ce mai multe responsabilități. Lucian ne-a vorbit deschis despre evoluția sa în cadrul #TeamKaufland, despre viziunea sa privind provocările ivite pe parcurs, dar și despre ce l-a făcut să rămână loial companiei în toți acești ani.

Interviu cu Lucian Rusen, Senior Project Manager - Facility Management

Povestește-ne puțin despre cum ai devenit membru al echipei Kaufland. Ce te-a atras să aplici pentru un job în companie și cum a decurs procesul de recrutare pentru tine?

Am devenit membru al echipei Kaufland în urmă cu 6 ani. La acea vreme, îmi căutam un job mai apropiat de stilul și de pregătirea mea, într-o companie dinamică. Întotdeauna am fost atras de proiectele „care se văd” și, prin activitatea pe care o practic, pot vedea zilnic ceea ce realizez și cum evoluez. Procesul de recrutare a fost diferit față de ce experimentasem până la acel moment, într-un sens pozitiv. Interviurile s-au desfășurat într-un cadru relaxat și prietenos, care m-a încurajat să mă deschid.

La acel moment, știai ceva despre Kaufland?

Cunoșteam compania și tipicul departamentelor, dar din ochii clientului. Am fost plăcut surprins de atmosfera creată de colegi, când am devenit parte a echipei. Până în acest moment, pot spune că este cea mai frumoasă echipă în care am lucrat. Sunt înconjurat de oameni frumoși, prietenoși și profesioniști.

Cum ai fost întâmpinat în cadrul echipei?

Am fost întâmpinat cu foarte mare căldură, ceea ce m-a ajutat să mă integrez foarte repede. Orice nou membru al echipei Kaufland este întâmpinat cu brațele deschise, astfel fiind imposibil să nu te adaptezi. Este foarte important să valorifici experiența fiecărui coleg și să preiei ce este mai bun de la fiecare membru al echipei. Ca un sfat pentru viitorii colegi: profitați la maximum de experiența Kaufland, unde sunteți încurajați să vă dezvoltați!

Povestește-ne câteva lucruri despre activitatea ta. Care sunt responsabilitățile tale ca Senior Project Manager și cum se desfășoară o zi tipică pentru tine?

Una dintre principalele mele responsabilități este să mă asigur că magazinele și sediile centrale ale companiei îndeplinesc cele mai riguroase standarde de siguranță și securitate pentru clienții Kaufland și, desigur, pentru colegii mei. Rolul departamentului meu este și acela de a coordona proiectele de construcții astfel încât să ne menținem în topul preferințelor românilor și să dăm tonul celor mai înalte standarde pe care clientul să le experimenteze.

Ce îți place cel mai mult la jobul tău?

Dinaminismul și responsabilitatea de a lucra în cadrul celui mai mare retailer din România. Admit că mă bucur când persoane din jurul meu apreciază într-un mod obiectiv experiența cumpărăturilor în magazinele Kaufland.

Care a fost sau este cea mai mare provocare a jobului tău?

Nu am un top al provocărilor, au fost foarte multe, însă depășirea lor m-a ambiționat și m-a motivat să mă dezvolt din punct de vedere profesional. Cea mai importantă provocare este ca în fiecare zi să fii mai bun decât ai fost ieri.

Cum gestionezi provocările de la job atunci când apar?

Cu relaxare și calm. Orice provocare are și o rezolvare, trebuie doar să-ți dorești să mergi mai departe luând deciziile corecte, iar ele vor descoperi o cale de a te găsi.

În ce măsură simți că ai evoluat în echipa Kaufland?

În cei 6 ani alături de Kaufland, am evoluat atât pe plan profesional, cât și personal. Am devenit membru Kaufland în octombrie 2016, preluând funcția de Project Manager. Ulterior, am promovat în funcția actuală, de Senior Project Manager. Promovarea a venit ca urmare a responsabilităților care mi-au fost încredințate și ca un vot de încredere și recunoștință din partea managementului că pot realiza mai mult.

Ce te-a făcut să rămâi fidel companiei?

Două lucruri foarte importante pentru mine, posibilitatea menținerii unui echilibru între viața personală și cea profesională și observarea beneficiilor contribuției mele în cadrul companiei.

Care este cea mai mare realizare profesională de când faci parte din echipa Kaufland?

Faptul că pot avea un aport în dezvoltarea companiei prin ideile și proiectele pe care le coordonez.

Cum îți găsești motivația? Ce te inspiră?

Cred că fiecare dintre noi este motivat de dorința de a se simți productiv și apreciat, de a se vedea evoluând profesional și de a fi martor la contribuția muncii sale în dezvoltarea companiei.

Cum ai descrie mediul de lucru din cadrul Kaufland în 3 cuvinte, care ar fi acelea și de ce?

Profesionalism, respect și încredere. Sunt înconjurat de colegi care sunt caracterizați de aceste trei cuvinte și tocmai de aceea reușim să fim în top în fiecare an.

Dacă ai fi CEO-ul Kaufland pentru o zi, ce ai schimba în activitatea companiei?

Nu știu dacă aș schimba ceva, rezultatele muncii fiecărui coleg se reflectă în performanța deja recunoscută a companiei. Dacă, totuși, aș fi nevoit să schimb sau să propun ceva, aș organiza un eveniment de tipul „Ziua/Noaptea porților deschise la Kaufland”, unde oamenii să poată observa efortul și profesionalismul care stau la baza succesului nostru. Și, de ce nu, să participe dacă doresc, alături de noi, la activitățile de funcționare ale magazinului.

La finalul unei zile de muncă, cum îți petreci timpul?

Alături de soția mea și de fetița noastră de 4 ani. Mă întâlnesc cu prietenii și cu părinții. Investesc foarte mult în educația fiicei mele și-mi doresc ca și ea să aibă parte de aceeași educație pe care am primit-o și eu de la părinții mei.

Cum reușești să te împarți între familie, pasiuni și job?

Apreciez foarte mult această delimitare clară care există în cadrul companiei între timpul petrecut la job și viața personală. Altfel, da, sunt pasionat de călătorii și mai ales de sporturile de iarnă, practic snowboardingul de 13 ani. În plus, călătoresc sau ies la plimbare împreună cu familia de câte ori ne permite timpul și îmi încurajez copilul să facă sport.

Care este cea mai mare realizare personală din ultimul an?

Cea mai mare realizare personală este copilul meu, pe restul nu le-am mai contabilizat.