Kaufland Romania Kaufland Romania
Kaufland Romania

Kaufland Romania

Poveștile oamenilor din #TeamKaufland. Ep. 8 – Adriana Andreca, Analist Supply Chain Management

21.02.2023

Adriana s-a alăturat echipei Kaufland în vara anului 2020, prin programul Kaufland Internship Experience. Deși l-a privit drept o provocare inițial, acum, Adriana vorbește cu entuziasm și mândrie despre experiența care a ajutat-o să pună teoria în practică, să-și perfecționeze abilitățile, dar și să dezvolte altele noi. Doi ani și jumătate mai târziu, Adriana continuă să fie parte din echipa noastră, acum în calitate de Analist Supply Chain Management, un rol despre care am lăsat-o pe ea să vă povestească mai multe.

Interviu cu Adriana Andreca, Analist Supply Chain Management

Te-ai alăturat echipei Kaufland prin intermediul unui internship de trei luni. Povestește-ne puțin despre cum ai aflat despre el, cum au decurs cele trei luni și ce te-a convins să rămâi în companie.

Așa este, din iunie 2020 fac parte din familia Kaufland, căreia m-am alăturat prin programul Kaufland Internship Experience. Consider că am avut nevoie de această experiență și că ar fi utilă oricărui student care dorește să se dezvolte în plan profesional, să învețe lucruri noi și, cel mai important, să iasă din zona de confort.

O prietenă care făcea deja parte din această echipă frumoasă m-a sunat într-o seară și mi-a spus: „Pregătește-ți CV-ul”. Am făcut-o fără să stau pe gânduri, deși nu căutam un job sau internship în acea perioadă. Pot spune că a fost unul dintre cele mai bune lucruri pe care le-am făcut pentru mine, până în acest moment.

Cele trei luni au decurs mai bine decât mă așteptam. Dacă în prima săptămână aveam impresia că locul meu nu era acolo și mi se părea destul de complicat tot ceea ce se întâmpla în spatele cortinei, cu trecerea timpului am început să-mi doresc să învăț cât mai multe lucruri. Eram entuziasmată de tot ceea ce reușeam să descopăr în fiecare zi și mândră de mine. Mă simțeam capabilă, aveam mult mai multă încredere în forțele mele și nu trecea nicio zi fără să învăț ceva nou.

Cea mai mare parte din entuziasmul și bucuria mea se datorează colegilor, alături de care lucrez și în prezent. M-au integrat foarte bine în echipa lor, m-au susținut, m-au învățat, au avut încredere în mine și, cel mai important, au avut răbdare cu mine. Așa au trecut trei luni productive de care sunt foarte mândră. La sfârșitul internship-ului am primit oportunitatea de a rămâne în echipă pe o poziție adaptată programului meu de la facultate. Iar acestea sunt doar câteva dintre motivele care m-au convins să rămân în companie.

În prezent, lucrezi ca Analist Supply Chain Management, ce te-a atras la această poziție? Ce îți place cel mai mult la jobul tău?

Decizia nu a fost una grea, întrucât începutul meu în companie a fost o fundație pentru tot ceea ce fac acum. Fiecare zi în care învățam ceva nou reprezenta o informație utilă pentru funcția pe care o am în prezent. Am fost foarte impresionată să descopăr tot ceea ce se întâmplă în spatele cortinei. În calitate de client, nu realizăm câtă dinamică și muncă este în spatele produsului pe care îl luăm de pe raftul unui magazin. Așadar, am vrut să fiu unul dintre oamenii din spatele produselor de pe rafturile magazinelor Kaufland.

Tocmai această dinamică, implicare în lanțul logistic al unui produs și responsabilitatea pe care mi-o oferă m-au atras la această poziție. În general, iubesc să am responsabilități. Îmi oferă mare încredere să știu că pot contribui într-un fel la bunăstarea oamenilor. Asta îmi place cel mai mult la jobul meu.

Cum ai reușit să te acomodezi de la rolul de intern la cel de Analist?

Nu a fost nevoie de o perioadă de acomodare, întrucât am preluat treptat noi responsabilități. Din intern am devenit Asistent Comercial, apoi Analist, iar aceste poziții sunt precum verigile lanțului logistic, dependente unele de altele. Consider că a fost necesar să trec prin toate ca să pot ajunge aici.

Cum se desfășoară o zi tipică pentru tine? Care sunt responsabilitățile tale?

Îmi place să îmi încep ziua cu o cafea bună, iar, în timp ce mă bucur de ea, îmi organizez și planific activitățile din ziua respectivă, alături de colegele mele. Fiecare zi e diferită. Pentru început, verific e-mailul pentru a fi la curent cu toate noutățile și posibilele situații apărute. Apoi, o altă activitate de bază pe care o desfășor constă în emiterea comenzilor către furnizori, pentru a ne aduce marfa în depozite. Ulterior, începem să împărțim cantitățile prezente în depozite, atât pentru promoții, cât și pentru articolele standard. Acesta reprezintă procesul prin care produsele ajung pe rafturile magazinelor. Pe lista responsabilităților mele se numără și estimarea cantităților pentru promoțiile săptămânale, menținerea sub control a pierderilor zilnice, ajustarea forecast-ului pentru a ajuta sistemul să funcționeze corect, dar și suportul acordat magazinelor cu privire la situațiile apărute.

Care a fost sau este cea mai mare provocare a jobului tău?

Cred că cea mai mare provocare a fost să conștientizez faptul că nu mai sunt un intern, ci că sunt un angajat în companie. Dacă în perioada internship-ului eram dependentă de alte persoane din echipă, deci, nu aveam responsabilitate deplină, acum lucrurile se întâmplă diferit. Acum, sunt capabilă să întâmpin orice situație, să vin cu o soluție și să îmi asum 100% din responsabilitate pentru toate activitățile pe care le desfășor. De un lucru sunt sigură, adevăratele provocări abia acum urmează să apară!

Cum gestionezi provocările de la job atunci când apar?

Consider că orice provocare, situație sau obstacol întâmpinăm pe drumul nostru, fie ele profesionale sau personale, trebuie tratate în primul rând cu calm, seriozitate și organizare. O bună organizare este elementul cheie.

În ce măsură simți că ai evoluat în echipa Kaufland?

Echipa Kaufland mi-a oferit încă de la început posibilitatea de a învăța. Învățând evoluezi, iar programul Kaufland Internship Experience are drept scop principal formarea studenților. Consider că am evoluat considerabil, și nu doar în plan profesional, unde, după cum am menționat, am parcurs deja trei etape: Intern, Asistent Comercial și Analist. În plus, simt că am posibilitatea să mă dezvolt din ce în ce mai mult, prin munca mea de zi cu zi.

Cum îți găsești motivația? Ce te inspiră?

Cel mai des îmi găsesc motivația în propriile forțe. Știu că pot să fac lucrurile bine, îmi doresc ca în fiecare zi să fiu cu un pas mai aproape de cea mai bună versiune a mea și încerc să îmi iau inspirația din toate lecțiile pe care le întâmpin, chiar și cele care vin în urma unor erori. Totodată, motivația mea vine și din exterior. Aprecierea celor din jur mă face să nu-mi doresc, sub nicio formă, să-i dezamăgesc.

Tind să cred că mă inspiră bunele valori morale pe care am avut grijă să le port cu mine de-a lungul timpului. În echipa Kaufland mă inspiră corectitudinea, egalitatea și implicarea pe care compania le reflectă atât în relația cu angajații, cât și cu societatea.

Care este cea mai mare realizare profesională de când faci parte din echipa Kaufland?

Cred că fiecare nouă cunoștință dobândită, fiecare sfârșit de zi cu zâmbetul pe buze, fiecare experiență frumoasă și fiecare provocare depășită însumează cea mai mare realizare profesională a mea de până acum.

Cum ai descrie mediul de lucru din cadrul Kaufland în 3 cuvinte și de ce?

Accesibil, ofertant și dinamic. Accesibil întrucât orice persoană își poate găsi locul în echipa Kaufland, ofertant fiindcă oferă o multitudine de oportunități de dezvoltare atât profesională, cât și personală, și dinamic pentru că este într-o continuă expansiune.

Ce apreciezi cel mai mult la Kaufland ca angajator?

Atât în calitate de companie, cât și în calitate de angajator, Kaufland își dorește să facă lumea mai bună. Ca angajator, Kaufland oferă un pachet de beneficii, de la reduceri, bonusuri sau cadouri, până la cursuri de dezvoltare personală, motivație pentru mișcare și concursuri interesante cu premii pe măsură.

Dacă ai fi CEO-ul Kaufland pentru o zi, ce ai schimba în activitatea companiei?

Nu aș schimba nimic. Din punctul meu de vedere, întreaga activitate a companiei a atras rezultate pe măsură, motiv pentru care tind să cred că lucrurile funcționează așa cum trebuie. În continuare, aș susține eforturile pe care Kaufland le desfășoare, prin care punem clienții și angajații pe primul loc.

Cum reușești să te împarți între viața personală și cea profesională?

Există un echilibru permanent între viața personală și cea profesională, mai ales de când activitatea noastră se poate desfășura și de acasă. Economisesc timpul pe care îl petreceam pe drum sau în trafic în favoarea timpului petrecut cu familia, sau pur și simplu petrec acel timp doar eu cu mine. Îmbin destul de bine și cursurile de la facultate, întrucât sunt studentă în ultimul an la masterat, iar viața profesională îmi oferă timp și pentru asta.

Care a fost cea mai importantă lecție profesională învățată în 2022?

Am învățat că trebuie să te bazezi pe forțele proprii și să muncești până reușești. Am mai învățat și că oamenii sunt foarte diferiți, iar într-o echipă trebuie să ne acceptăm așa cum suntem pentru a putea funcționa ca un tot unitar.

Ce sfaturi ai transmite unui student aflat în căutarea unui internship?

Recomand și chiar încurajez toți studenții care au ocazia să facă parte dintr-un asemenea program, să o facă cu încredere. Internship-ul îți oferă posibilitatea să înveți constant, îți oferă oportunitatea de a testa dacă îți place sau dacă te potrivești unei activități și îți oferă posibilitatea de a face ceva nou. Tot ceea ce te scoate din zona de confort te aduce cu un pas mai aproape de cea mai bună versiune a ta. Și, foarte important, recomand să nu renunțe din prima, și mie mi s-a părut greu inițial, dar am învățat și sunt mândră de rezultatele mele de până acum.