1&1 Internet Development

IT&C

• Tel: 031.223.9101
    Site: www.1and1.ro

Evaluari companie 1&1 Internet Development

HR aproape inexistent si nepregatit, middle-management ultra-complicat din cauza dimensiunii firmei si specializarii.

09.07.2015 - Fost angajat Full time Util (2)

Pro
Pentru developeri - domeniul de activitate al firmei ofera multe de invatat.

Pentru QA - destul de multa testare automata, oameni in general deschisi la inovatii.

Pentru manageri - in functie de departament, in partea germana pot fi oameni foarte competenti.

In general oameni competenti la QA.

Nivel de salarizare peste media pietei, totusi cu dinamica ulterioara scazuta.

Sediu amplasat in cartier de business, langa metrou.

Contra
Cel mai slab HR pe care l-am vazut in 15 ani de activitate in IT. Evaluarea performantei, dinamica salariului, etica in organizatie, egalitate in sanse, conflict management facute putin si neprofesionist. Carier management inexistent in fapt facut pe hartii impuse din Germania fara vreo utilizare practica.

Manager general neimplicat si care sta departe de middle-management si echipe. Preocupat sa dea bine in fata partii germane, se impune autoritar fata de subordonatii lui imediati.

Manageri level 2 impartiti egal intre zbiri autoritari si oameni care vor sa faca ceva - in functie de cum ai norocul sa pici in departament. De evitat departamentele de Domenii si WebHosting.

Developerii - amestecatura intre oameni capabili si lenesi sau oportunisti.

Exista o preopcupare generala in "a da bine" in loc de "a face bine", din cauza structurii ierarhice complicate si a lipsei de transparenta.

Locurile de parcare sunt o mare problema. Trebuie sa il platesti partial si oricum nu prinzi din cauza sistemului de alocare preferential si netransparent.

Din in cand in cand, in mod informal, mai discutati cu oamenii simplii care va fac munca in organizatie.

Evitati sa luati decizii pe baza zvonurilor de la tigara de la cei cativa prieteni mai vechi in firma. Sunteti folosit de oameni mai putin capabili pentru a progresa in cariera.

Respectativa angajatii si implicativa mai mult la HR.

Rezolvati problemele administrative precum cele cu locurile de parcare, sunetul in open space etc. Departamentul Administrativ pare desprins din comunism, nu discuta nimic, doar impune ce ii trece prin cap sefului de depratament.

Full time - Manager level 3 - Bucuresti

Vanzari
- beneficii variate pentru angajati, prime de sarbatori, bonusuri lunare si anuale;
.Net Developer
-colegii-compania este foarte deschisa la orice idee-mariri anuale corecte(daca meriti)-dupa ce am ...
Call Center Representative
COlegi tineri si locatie aproape de metrou
Asistent vanzari
Category Manager