Bitdefender

• Site: www.bitdefender.ro

Evaluari companie Bitdefender

Retention and Loyalty CS

14.08.2019 - Fost angajat Full time Util (0)

Pro
* Sediul bine amplasat
* Training-uri bine structurate si interactive
* Team buildings
* Oportunitati de avansare destul de okay
* Work from home
*Program okay

Contra
A durat ceva pana sa imi pot forma o parere obiectiva si sa pot spune concret de ce am plecat de la Bitdefender. Am fost foarte nemultumita de oamenii din echipa ca si colectiv cat si foarte dezamagita de atitudinea Team Leader-ului. Din nefericire, cand am venit in companie, am mers pe un post de Retentie. "Echipa" de retentie este un mediu foarte ostil pentru oamenii noi. Nu se da timp de adaptare volumului foarte mare de munca impus de manager sau TL. TL-ul nu da dovada deloc de intelegere si are o atitudine toxica fata de angajati.

Exemple:

Work from home, doar la ei in departament, se dadea 1 per month cu un motiv bine justificat, alte departamente erau mult mai generoase in acest sens.

Unui om i-a fost refuzat concediu pe motiv ca trebuie sa participe la o sedinta de welcome to the team pentru mine. Nu mi s-a parut normal.

Se fac surveys daca un membru al echipei merita dat afara. Este foarte gresit sa implici echipa, ca si Team Leader este datoria ta sa faci o evaluare obiectiva si sa iei asemenea decizii.

Oamenii vaneaza greselile colegilor iar apoi raporteaza TL-ului....foarte toxic.

Un om trebuia sa plece pe Dept de IT, deja fusese acceptat si incepea noul job in 2 zile, a avut un schimb de replici mai aprinse cu TL-ul (nimic agresiv sau vulgar, oamenii nu se puneau de acord pe un subiect work related) apoi brusc, in aceeasi zi colegul meu primeste mail ca nu mai poate fi luat pentru pozitia noua, desi i se confirmase ca in 2 zile incepea la noul job.

Cand prindeam work from home, aveam mai multa productivitate si reuseam sa imi fac treaba mai bine de acasa. Nu e okay sa pot sa muncesc mai bine de acasa insa de la birou sa nu pot. Nu aveam timp pentru pauza de masa la birou, drept urmare am avut probleme de sanatate.

Cel mai socant a fost cand s-a primit vestea ca TL-ul respectiv va prelua alte departamente. Oamenii din acele departamente, care aveau ceva ani buni de munca aici, m-au rugat sa vorbesc cu managerul Team leader-ului in cauza si sa ii las feedback negativ. Au zis ca lor le este frica si ca eu nu am nimic de pierdut pentru ca plec. Imi pare rau ca nu am putut sa-i ajut insa feedback-ul meu (angajat de doar 6 luni) nu ar fi valorat nimic. Au zis ca le este frica sa spuna ceva. Asta m-a socat cel mai tare. Ca le este frica sa vorbeasca....

Mare atentie pe cine promovati in posturi de conducere. Nu, BD nu trebuie sa aiba neaparat management romanesc pentru ca este o firma romaneasca, tocmai aici este problema, este o firma prea romaneasca.

Full time - Retention and Loyalty Specialist - Bucuresti
Perioada de munca este de mai putin de un an.

Am inceput ca si developer am ajuns sa supraveghez calculatoarele

10.08.2019 - Angajat Full time Util (0)

Pro
Se pune mult accent pe nimic

Un loc bun pentru inceput

07.08.2019 - Angajat Full time Util (0)

Pro
- colegi
- salariu atractiv

Companie in crestere, mediu placut

05.08.2019 - Fost angajat Full time Util (0)

Pro
- colegi ok
- mediu de lucru linistit
- salariu peste media pietei

Oferte care ti s-ar potrivi

Locuri de munca Amdaris Romania SRL

Full time

Timisoara,

Locuri de munca Adobe Romania

Full time

Bucuresti,

Un loc placut, mai ales pentru startul in cariera

01.08.2019 - Angajat Full time Util (0)

Pro
In functie de echipa, experieta in Bitdefender difera, dar este un mediu de lucru placut.
Programul este flexibil, iar asta reprezinta un mare avantaj pentru cei care inca urmeaza studii.
Bonus salarial la fiecare an facut in firma

Amdaris Romania SRL
Adobe Romania