CGS Romania

• Site: www.cgsinc.com

Evaluari companie CGS Romania

DFS (Dell Financial Services) - cel mai neprofesionist si dezorganizat loc in care am lucrat vreodata. Ei sunt cei care astazi vor angaja pe ORICINE din cauza demisiilor in masa din ultimele luni.

02.08.2017 - Fost angajat Full time Util (16)

Pro
- Colegii foarte de treaba si deschisi
- Salariul si bonurile se primesc la timp
- La 2 minute de metrou

Contra
Managera de proiect: 23-24 de ani. Nu stie procese si proceduri. Nu face altceva decat sa-si etaleze garderoba si colectia de pantofi pentru ca in mare parte e ocupata sa rada cu prietenele si prietenii de pe etaj despre cat au baut in weekend sau se lauda cu ce si-au mai cumparat. Isi favorizeaza si isi avanseaza prietenii chiar daca acestia sunt incompetenti si nu se descurca pe pozitiile respective (cum altfel sa fi ajuns o fetita cu aere, managera de proiect, in conditiile in care teoretic se cer minim 5 ani experienta pe un post de conducere?).

Managerii vor tuna si vor fulgera cand sunt vizite din SUA si le vor spune angajatilor, citez, "va faceti ca munciti!". Se musamalizeaza pe cat posibil tot ce se intampla in Romania. Managerii au fobie parca sa nu cumva sa auda cei din SUA cum ca ar fi chiar si cea mai mica problema. Nu ti se da voie sa le spui nimic. Cum va spune vreun agent fie si o singura propozitie care nu a fost "aprobata" de management, se va schimba subiectul, managerii vor scoate flacari pe nari si iti vor arunca niste priviri de poti sa juri ca pana acolo ti-a fost.

Team Leaderi care isi favorizeaza si isi avanseaza preferatii fara a face macar vreun efort sa ascunda acest lucru. Preferatii sunt bineinteles cei care ies la tigara cu "sefutii" si care sunt dispusi sa ii barfeasca incontinuu pe ceilalti. Lor li se va zambi, la ceilalti se va tipa. Ei vor fi ajutati, ba chiar li se vor lua din sarcini si se vor repartiza printre agenti (chiar daca acestia au deja foarte multa treaba, nu intereseaza pe nimeni, doar trebuie sa mai apuce si middle managementul sa isi comande diverse produse de pe internet sau sa se joace pe telefon). Agentii in schimb vor fi mereu invitati sa isi dea seama singuri de ceea ce trebuie sa faca sau li se va arunca in fata o procedura veche, scrisa prost si incompleta (asta in cazul in care nu ti se spune direct "nu vezi ca fac ceva?").

Anumiti team leaderi plang constant pe la birou (de la vreun e-mail trimis de cei din SUA sau cand vine cate o escalare) si defileaza pe langa angajati pentru a fi siguri ca acestia au vazut si ca preferatii lor vor sari repede, ingrijorati, sa-i consoleze (fenomenul numit pe romaneste "pupincurism", fenomen incurajat de team leaderii si managerii de la CGS). Team leaderii gresesc mult si stiu doar cateva proceduri, dar chiar se pricep sa acuze degeaba (si cu dovada in fata si tot amaratul de agent va fi pedepsit pentru ca a indraznit sa contrazica un superior), sa arunce vina pe agenti mai ales cand greseala a fost a lor si sa te spameze efectiv cu e-mailuri peste e-mailuri in care ori iti cer explicatii stupide si inutile, ori solicita a mia oara ceva ce le-ai trimis deja de o mie de ori dar ei sunt prea dezorganizati si haotici ca sa fie in stare macar sa citeasca un e-mail pana la capat.

Tipul de la taxi injura incontinuu (injura si agenti si ori nu isi mai aminteste, ori rade pentru ca i se pare anormal ca cineva sa se planga de asta). Nu are respect fata de nimeni si nimic. Risti sa-i spui doar "buna" si sa fii trimis direct in "anumite zone". Bineinteles, daca esti manager, TL sau prieten cu acestia, nu o sa ai probleme nici cu tipul asta.

Sistemele in care se lucreaza sunt parca din anii '90. Merg foarte greu si foarte prost.

Per total, e ca in liceu si superiorii sunt "the bullies".

Zero oportunitati de avansare (asta daca nu esti printre favoritii superiorilor - in cazul asta nu ai nevoie de nici un skill).

Anumiti team leaderi si manageri care au distrus echipe TREBUIE sa plece si TREBUIE sa angajati si sa promovati oameni capabili!
Proiectul nu va mai rezista mult in Romania daca se continua ca pana acum, pentru ca acum sunt doar agenti noi care nu vor invata niciodata tot ce ar trebui sa stie, nu mai are cine sa ii invete. Oamenii buni v-au cam plecat.

Full time - Referent de specialitate - Bucuresti

Experienta la CGS a fost una buna, nu pot sa zic excelenta, dar am avut foarte multe lucruri de invatat. E un mediu placut, cu oameni tineri, veseli si plini de energie

30.07.2017 - Fost angajat Full time Util (20)

Pro
Oameni de nota 20. Nu am gasit un singur om care nu e dispus sa te ajute cand ai nevoie,un mediu placut.

Experienta asa si asa. Compania in sine este OK dar presiunea impusa de sefi nu prea e ok

28.07.2017 - Angajat Full time Util (17)

Pro
Locatia aproape de metrou. Birourile foarte profi.
Unii colegi.
In functie de cum negociezi salariul e bun

Eu am avut o experienta ok. Sunt seriosi si ofera tot ceea ce este prevazut in contract

19.07.2017 - Fost angajat Full time Util (14)

Pro
Trainingul este destul de cuprinzator ptr Sprint, iar in Sibiu trainerii sunt foarte pregatiti si implicati (Ioana C., Alex S.). Echipa este foarte ok, oamenii se ajuta intre ei, iar suportii acopera foarte bine situatiile in care ai nevoie de ajutor., asa ca nu va panicati daca nu aveti experienta. Daca ai o problema personala gasesti usor intelegere atata timp cat esti preofesional. Managerii pe care eu i-am avut sunt ok. Eu am avut parte de un team leader foarte bun (Andrei B.) care s-a ocupat indeaproape de mine si de un feedback constant.

QA-ul este intelegator si la fel ofera constant feedbackuri vis-a-vis de anumite practici care ar putea duce la inlaturarea de pe proiect. Cu toate ca lumea sustine ca QA-ul nu face nimic altceva decat sa caute nod in papura, asta nu e nici pe departe adevarul. De o potriva incearca sa cauta o portita astfel incat sa eviti un tape pull.

Salariul este undeva la 400 euro fix plus tickete si bonusuri de performanta. Din asta daca esti in parametrii bineinteles se pot obtine bani frumosi. Overall undeva la 2300-2500 lei net. Transportul seara dupa 10 este asigurat.

Oferte care ti s-ar potrivi

Se putea mai bine, din pacate a fost o prima experienta neplacuta.

18.07.2017 - Fost angajat Full time Util (13)

Pro
Nu prea sunt beneficii, poate doar faptul ca devii rezistent la stres, injuraturile clientilor, tipetele unor team leaderi de pe floor ..acum mai nou daca iei un survey de nota 10 primesti 10 euro, lb engleza, iar dupa u timp reusesti sa intelegi orice accent, indiferent cat de incult, nervos sau beat este clientul.