Continental Automotive Group Romania

Productie Industriala

• www.continental-corporation.com

Evaluari companie Continental Automotive Group Romania

Bussiness german dar cu management romanesc. Bun pentru practica si primul an, de plecat repede dupa.

10.04.2018 - Fost angajat Full time Util (19)

Pro
Este gandit ca un mediu de lucru destul de friendly, locatia din Iasi unde am lucrat avea cantina si o parcare generoasa.

Ca stimulente financiare ar fi de mentionat al 13-lea salariu in Decembrie, un bonus value-share in Aprilie-Mai undeva pe la 500 de euro, tickete de masa si asigurare medicala privata cu o mica co-contributie din partea ta.

Un mediu bun pentru practica si putina experienta (1 an -1,5 ani). Access - in functie de echipa - la multe echipamente de ultima generatie. Procesul de development al unui produs este destul de bun - comparativ cu alte companii. Colegi tineri, pana in 30-35 de ani si in functie de noroc poate cineva iti va face si un share the know-how.

Contra
Un mediu de lucru total netransparent, plin de "cumatrii" in cel mai pur stil romanesc :).

Jumatate din personal sunt rude intr-un un fel sau altul, inclusiv managerii, TL-ii si GL-ii. Promovarile pe merite sunt foarte limitate. Informatia este distribuita preferential si discretionar inclusiv pe proiect, unde tu esti direct afectat. Una sau doua persoane au contact direct cu project-lead-ul/clientul si tu primesti "ce trebuie sa stii" - cam pueril si stupid, parerea mea.

Per general este un mediu toxic si foarte stresant intr-un mod stupid, fara presiuni de pe proiect (cel putin in IIC). Dovada ca cei care isi schimba jobul au nevoie de o perioada de a se readapta la "normalitate" la nou job.

Un hint - cafeaua si tigara de afara sunt foarte importante pentru promovarile voastre :), la fel ca si munca de la birou :)

Evaluarile anuale, chiar daca tu sincer ca ti-ai dat interesul un an de zile, sunt cam asa - pumn, pumn, upercut si la final "na...ca totusi iti dau ceva asa de o bere" - asta a fost un citat. O familie nu se intretine cu "o bere" - just for info. Cei care au avut curaj sa nu semneze evaluarile, ori au ajuns la un consens, in care oricum si-au calcat munca in picioare ori si-au luat adio de la al 13-lea salariu - caz real. Atentie Conti nu se obliga negru pe alb in contract ca iti de-a al 13-lea salariu, cititi si contractul colectiv de munca.

Overtime-ul este voluntar si obligatoriu, adica il faci, ca asa este in TOATE firmele care dezvolta SW, dar nu este compensat in nici un fel - financiar sau free time. Sunt bineinteles si exceptii dar trebuie sa te ai bine cu cativa oameni pe acolo...intelegeti voi :)

Dovada ca lucruile nu sunt ok acolo este si faptul ca daca veti lucra in industria automotive, dupa Conti, jumatate din viitorii vostri colegii - pe care inca nu ii cunoasteti inca - au trecut prin Conti (IS,SB,TM,BV) candva in cariera lor :). Toti au plecat in medie dupa maxim 3-5 ani, sunt si exceptii bineinteles

La Conti nu am avut viata usoara, dar am tacut - in stilul romanesc cu "noduri" - si am invatat, iar acum lucrez in Germania tot in automotive. Pot spune ca nu a fost cea mai placuta experienta sau perioada din viata mea, dar nici cea mai rea, insa datorita la ce am invatat acolo am putut sa ajung aici.

Insa niciodata - dar niciodata - nu m-as mai intoarce inapoi la Conti Romania in IIC.

Eu vorbesc acum doar din experienta mea, nu in toate departamentele lucrurile sunt asa. Dar e un management facut intr-un stil pur romanesc-mioritic, asta trebuie sa intelegeti. Firma este una din cele mai vechi din Iasi pe dezvoltarea de SW, deci oamenii care sunt manageri sunt dintr-o generatie/timp cand competia era 0 si se mergea pe principiul "daca nu iti place, poti sa pleci..." pe care inca il aplica.

Sfaturi...e greu, ei sunt problema reala si ei stiu asta, insa isi protejeaza pozitiile. Sunt curios cate din feedback-urile celor care au plecat au fost "ingropate" de HR sau de management-ul local ca sa nu ajunga la high-management-ul in Timisoara sau Germania.

In Germania, Conti este o firma respectata si in nici un caz nu isi trateaza asa angajatii, deci este ceva tolerat sau mascat de high-management-ul romanesc.

Daca nu se vor schimba lucrurile acolo, pur si simplu vor deveni o legenda urbana urata, ceva de genul:

Conti?...acolo nu frate, cauta altceva.

Full time - Iasi

Dezamagire, dezamagire

06.04.2018 - Angajat Full time Util (9)

Pro
Beneficii precum cantina, cabinetul medical

Pentru a vizualiza toate informatiile te rugam sa intri in contul tau.

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Continental Automotive Group Romania

Mediu de lucru foarte placut, program flexibil.

29.03.2018 - Angajat Full time Util (10)

Pro
Program Flexibil
Al 13-lea Salariu
Bonus Aprilie

Pentru a vizualiza toate informatiile te rugam sa intri in contul tau.

Oportunitati de dezvoltare si de diversificare a activitatii zilnice!

25.03.2018 - Angajat Full time Util (9)

Pro
- se incurajeaza si sustin initiativele proprii, ideile;
- al 13-lea salar + al 14-lea salar (bazat pe performanta si obiective);
- beneficii diverse pentru angajati (flexibilitate ore de munca, mobile work, sabbatical - asigurare medicala privata, abonament la sali de sport, bookster);
- infrastructura bine implementata (sisteme de HR si altele);
- posibilitati de avansare (alte posturi si alte locatii);
- networking in

Pentru a vizualiza toate informatiile te rugam sa intri in contul tau.

Un mediu de lucru placut, conditii de lucru bune.

22.03.2018 - Angajat Full time Util (10)

Pro
Echipa tanara, motivata sa te invete.
Birou spatios, mediu de lucru placut

Locuri de munca Deltamed SRL
Deltamed SRL
Shift manager
Training on siteEvaluaru recompensateProgram flexibil
Asistent vanzari
Nu exista lucruri pro la aceasta companie
Tour guide
- Program flexibil, stabilit la inceputul fiecarei luni- Plata prin salariu + Tips
Operator call center
Account Manager