CTDI Romania

1.5

Evaluari companie CTDI Romania

Evaluarea este pentru Regenersis, firma cumparata de CTDI, se afla in aceeasi hala.

30.10.2018 - Fost angajat Full time Util (6)

Pro
-indiferent de calificare si experienta te vor angaja, daca ai dexteritate manuala (stii sa umbli cu piese mici, manevrare ustensile de electronist)

-daca raspunzi pozitiv la cererea (din timp) a sefilor sa vii la ore suplimentare, daca este mult de lucru, daca este criza de personal, in principiu prima chestiune mentionata, atunci ai sanse ca, dupa 3-4 prelungiri de contract (practic la limita legii cu prelungirea continua) determinat poti trece la nedeterminat. Asta daca nu faci vreo boacana la lucru ori daca ramai insarcinata ori daca aduci argumente la sefi, dupa cum am mai auzit.

-ti se asigura training de 1-2 saptamani, in functie de postul pe care il vei ocupa

-unii colegi de treaba, merita salariul dublu. In principiu, venitul este mai mare cu 5-10% daca ai minim 3-4 ani sau ceva. Daca depasesti targetul pe zi sau saptamana, primesti la urmatorul salariu 5-10 sau 25% in plus fata de cat ai. Sunt cifre si cifre, verificati acolo.

-program de lucru strict, stii la cat intri, stii la cat iesi, poti iesi la 16, 16.30, 15, 15.30, ai timp de interviuri dupa. Nu de alta dar degeaba vei sta acolo ani de zile, cine are 3 ani in firma deja e considerat vechi.
-Ti se asigura transportul din Bucuresti in Mogosoaia, judetul Ilfov cu microbuze.
-fluturas de salariu complet, salariul si bonurile nu au intarziat niciodata.

Contra
-2-3 surse de apa (de izvor, desi la ce gust avea..) in toata hala
-toaleta (una singura, desigur) in toata hala dar intr-un colt indepartat, faci mult pana acolo si de cele mai multe ori poti pierde timp si nu iti atingi targetul pe ora.

-se merge pe cantitate si calitate, dar intr-un stil robotizat, in sensul prost. Se contabilizeaza de la fiecare operator si fiecare departament cate aparate s-au reparat, nu am idee cat de reale sunt cifrele ori care sunt cerintele clientului ori daca nu cumva se repara in plus doar ca sa "iasa" targetul pentru conducerea de sus (da, si ei au un target). Prin urmare, angajatul din productie nu este altceva decat un nume intr-un excel si un numar plasat langa drept norma efectuata.

-barfa, ai parte de oameni si oameni, unii isi fac veacul, nu ii mai angajaza nimeni, nu au nicio calificare reala ceruta pe piata muncii, altii, desi stiu meserie si se pot angaja sa repare telefoane sau ce se mai repara acolo si in alte firme, se plafoneaza si raman acolo in nestire.

-se prelungeste pana la limita legii contractul pe determinat
-pur si simplu intri cu o anumita dioptrie, in timp ti se modifica, chiar daca ai lentile de apropriere nu este un mediu propice pentru ochi, mai ales daca faci ore suplimentare, dupa program sau sambetele.
-desi un angajat are dreptul sa refuze efectuarea orelor suplimentare (cu exceptia cazurilor legale in care nu ti-ai facut treaba sau sunt lucrari de urgenta - nu e cazul la nimic mentionat aici!, vorbesc de alti angajatori!), se tot insista in mod neproductiv de la sefi sa vii la ore. Sigur, o refuzare totala a oricarei prezente la orele suplimentare iti pot afecta "ratingul" in perioada de contract determinat. Nu oficial, desigur.

-iti strici sanatatea, la propriu si simtit pe propriul organism. Te culci devreme ca sa te trezesti extrem de devreme, incat nu merita, sunt alte locuri de munca unde iei putin mai mult dar nu stai ca un robot la "birou".
-desi ai timp de interviuri dupa, nu iti va folosi la NIMIC ceea ce ai facut aici, mai ales daca potentialul angajator te intreaba detalii despre actualul tau job, ca nu ai mare lucru de zis, doar daca vrei sa te angajezi in acelasi domeniu.
-iti strici (la propriu) cureaua de cate ori o dai jos ca sa nu bipaie filtrul pus la intrare in hala. Inainte nu era asa, dar, ce sa vezi, totul s-a schimbat.

-salariul poate fi decent doar daca vii toate sambetele ca ore suplimentare intr-o luna, asta daca nu ai familie, rate etc. Nu am avut pretentii salariale ori de mariri ori avansari, am vazut suficient cat sa trag o concluzie foarte rapida si la obiect.

Niciun sfat, de fapt, pot spune ca sunt multumit ca am trecut printr-o astfel de experienta, am invatat sa apreciez cam tot ce nu apreciam inainte de la cele mai neinsemnate chestiuni ale vietii pana la cele complexe. Le multumesc pentru ca nu m-au fentat la plata taxelor, CAS, pensie, salariu.
Nu muream de foame ca sa ma angajez aici dar a fost un prilej (aproape) bun de a-mi programa diverse interviuri si de a nu sta acasa, chiar daca uneori le-am mai ratat din pricina neacordarii unei zile libere (fara plata, specificand inainte) cu 2-3 zile inainte de interviu.
Nu le dau niciun sfat, asta este munca intr-o hala, asa sunt oamenii, la un asa salariu nici nu se merita sa gandesti prea mult ceea ce lucrezi, acolo poti ajunge daca nu ai pus mana pe carte la timpul potrivit, daca nu ai rabdare sa iti gasesti un serviciu serios ori daca eviti anumite joburi din pricina anumitor frici pe care trebuie sa le infrunti in alte medii profesionale.
Acest job trebuie practicat IMEDIAT DUPA liceu, ca sa apreciezi mai bine ce vrei de la viata ta - asta nu e sfat pentru conducere, ci pentru cei care citesc aici. Cam 1 an poti lucra, pana aproape de primavara, ca sa te pregatesti de eventual facultate / curs de calificare (REALA). Daca prelungesti si nu pentru ca ti-a nascut prietena si "nu mai ai timp de altceva", inseamna ca ti-ai cam decis soarta. Iti place si vrei sa mergi pe acest domeniu, foarte bine, fiecare cum isi asterne. Cu ceea ce faci acolo te poti angaja si in alte firme dar pe conditii mai bune (bani, mediu de lucru etc).
Am simtit pe propria piele toate greselile pe care le-am facut de-a lungul vietii care m-au adus la acest job.

Full time - Montator subansamble - Mogosoaia

Montator subansamble

21.07.2018 - Fost angajat Full time Util (6)

Pro
Colectiv placut si cam atat

Romconsulting International
Tezaur Investment Group