Echo

• Tel: 021.253.2255
    Tel/Fax: 021.252.0115
    Site: www.theecho.ro

Evaluari companie Echo

Lipsa totala de respect pentru cei care produc bani pentru companie.

25.08.2019 - Fost angajat Part time Util (0)

Pro
Echo school of languages este un centru de limbi străine specializat in organizarea de cursuri pentru copii si adulți. Majoritatea clientilor sunt companii mari, de prestigiu. Cursurile se organizeaza atat la sediile Echo cat si la sediile clienților.

Contra
Am sa adaug doar cateva dintre aspectele negative, nu neaparat in ordinea importantei.
Se cere PFA sau SRL, astfel încât povara taxelor si impozitelor cade pe capul trainerului
Evaluarea nivelului de limba este deficitara, astfel ca in cadrul unei grupe ai surpriza sa ai cursanti de nivele foarte diferite, iar tu ca trainer trebuie sa multumesti pe toata lumea pentru că altfel primesti feedback negativ.
Interviul de angajare si testul suntborganiztae si susținute foarte neprofesionist.
Se lucreaza cu manuale slabe din punct de vedere al continutului si pline de greseli.
Desi, prin contract (care iti este impus), firma isi ia un termen mai mult decat rezonabil pentru plata facturilor (aproape o luna), și-au facut un obicei din a intarzia plata chiar si cu mai mult de o lună peste termenul limita, iar atunci cand intrebi de banii care ti se cuvin ti se raspunde in doi peri, cum ca nici ei nu și-au incasat facturile si ca nu au din ce sa te plătească si ca or sa iti primesti banii dupa ce si-i primesc si ei, desi se stie ca firma isi incaseaza in avans de la clienti onorariile pentru cursurile contractate. Pe perioada verii conducerea este inabordabila, fiind in vacanță, deși trainerilor li se spune ca nu sunt bani pentru a le fi plătite facturile.
Acest angajator este de evitat.

Sa își stabileasca mai bine prioritatile si sa isi imbunatateasca modalitatea in care comunica cu cei ce le produc bani.

Part time - Trainer - Bucuresti
Perioada de munca este de mai putin de un an.

Lucrezi fara a stii cand primesti salariul, cu intarzieri de peste o luna si fara explicatii.

03.09.2018 - Fost angajat Full time Util (9)

Pro
Echo - Center for Foreign Languages este un centru de limbi straine din Bucuresti care ofera cursuri corporate companiilor, avand contracte cu diverse companii ca Microsoft sau Ericsson. Din acest motiv, trainerii care activeaza la Echo se deplaseaza la sediile companiilor care solicita cursuri de limbi straine si au contact cu oameni de toate nivelurile din punct de vedere al functiei lor.
Programul de lucru este relativ flexibil, in contract mentionandu-se ca trebuie sa se acopere 20 de ore de predat + 10 ore de pregatire individuala pentru cursuri, asadar un trainer mai poate colabora si cu alte centre sau mai poate lucra si in alt domeniu in functie de timpul sau.