IBM Romania

IBM Romania

• Site: www.ibm.com/ro

Acest angajator nu comunică, momentan, despre brandul său în comunitate.

Reprezinți compania?
Activează-ți profilul

Evaluări companie IBM Romania

Companie care te pune in multe ipostaze prin diversitatea ei

21.03.2022 - Angajat - Full time

Pro
- posibilitatea de a obtine usor certificari recunoscute nu numai in cadrul IBM
- existent mai multor proiecte, majoritatea diferite, pe care inveti lucruri noi.
- atmosfera drăguță pe proiecte
- poti sa schimbi tehnologiile cu usurinta daca esti dispus sa inveti lucruri noi.
- super buna compania pentru interni/juiori
- daca esti dornic sa te implici ți se dau atribuții diferite, in functie de dorintele tale (asta, desigur, in afara atributiilor de pe proiect).

Contra
- este destul de dificil sa ceri schimbare de proiect daca daca respectivul proiect este dependent de tine (unele persoane aleg sa plece tocmai din aceasta cauza).
- salariu bun pentru juniori dar, cu cat avansezi in cariera, cresterile salariale nu mai sunt foarte mari (tocmai de aceea pentru juniori pare a fi o companie care ofera multe dar pentru seniori este depasita din punct de vedere salarial).
- ar trebui sa se pună mai mult accentul pe angajati si pe nevoile acestora.
- niciun bonus substantial (primesti doar salariul). Uneori, in functie de buget se dau bonusuri once time dar si acelea, dupa impozitare, iti platesc doar 1-2 mese de pranz.
- proces defectuos de schimbare a device-urilor (oamenii lucreaza pe laptop-uri uneori depasite si doar daca demonstrezi ca "meriti" reusesti sa primesti unul mai bun).
- putini manageri chiar ok si destul de multi manageri care se ataca foarte usor.
- ca sa poți avansa, trebuie sa faci foarte multe lucruri in afara proiectului. Acest lucru este bun pentru ca ajuta sa te dezvolti dar, majoritatea acestor lucruri, vezi ajunge sa le faci si in timpul liber deoarece alocarea ta va fi in continuare full pe proiectul pe care esti asignat.

Desi aveti oameni foarte buni alegeti sa ignorati cererile lor pana in ultimul moment, cand s-ar putea sa fie prea tarziu ca ei sa mai accepte o contraoferta.

Angajat - Full time - Bucuresti
Perioada de muncă: 5-6 ani.
Recomand această firmă cunoscuților.

Ai adăugat deja o contribuție? Intră în contul tău

Company almost feels bankrupt, on the verge of self imploding

19.03.2022 - Angajat - Full time

Pro
I cannot find pros. They have no vision, no execution, no morals

Pentru a vizualiza toate informațiile te rugăm să adaugi o contribuție

Experienta faina, oameni de nota 10.

19.03.2022 - Fost angajat 2022 - Part time

Pro
Salariu motivant, mediu de lucru productiv.

O experienta ok.

18.03.2022 - Fost angajat 2020 - Part time

Pro
Salariu, program, timp liber

Pentru a vizualiza toate informațiile te rugăm să adaugi o contribuție

Oferte care ți s-ar potrivi

Mixed feelings

18.03.2022 - Angajat

Pro
- Oameni ok
- Mediu de lucru placut