Manpower Romania

Alte Servicii

• Tel.: 021.312.1898
    Site: www.manpower.ro

Evaluari companie Manpower Romania

Companie mare, dar fara planuri de viitor

04.10.2018 - Fost angajat Full time Util (7)

Pro
- Sunt anumite persoane foarte bine pregatite in aceea echipa care, din pacate, se indobitocesc in aceea companie si care se lupta cu 'morile de vant' sa reuseasca sa isi spuna punctul de vedere
- Pentru cineva la inceput de drum este o companie in care poti invata the basics pentru zona de recrutare (asta in caz ca nu stiai cum functioneaza Hipo/Bestjobs), ulterior, dupa 6 luni te vor recruta alte agentii de recrutare de pe piata

Contra
- Salarii mici in concordanta cu asteptarile si presiunea din partea business-ului (pentru cei din executie, ca managementul este pe un piedestal);
- Noul Country manager portughez este un dictator: fara scrupule, fara abilitati de comunicare si interactiune cu oamenii, genul care "calca pe cadavre" si care nu s-a documentat suficient de bine despre piata in care activeaza, care nu este la fel cu cea din Portugalia;
- Managementul este asemanator un ocean plin de rechini, care isi urmaresc propriul interes si doar binele echipei proprii;
- Pentru ca bugetul pentru papetarie este redus (aproape inexistent), mi-am cumparat personal pixuri si agende;
- Foarte multa birocratie- pentru 1 leu cheltuit, trebuie sa faci n documente ca sa justifici cheltuiala;
- Salariul este virat in a 4-a zi lucratoare a lunii- ceea ce este o mizerie, pentru ca de cele mai multe ori timpul de asteptare de la ultimul salariu, pana la urmatorul, este si de 5-6 saptamani (si pentru oamenii din executie este enorm);
- Este un mediu de lucru instabil- poti fi dat afara si pentru simplu fapt ca azi nu ai zambit suficient.;
- Dress-code-ul este de banca (si cel mai jos brand este Zara...in conditiile in care salariul unui consultamt este si de 1500 lei);
- Bonusurile sunt extrem de mici si le primesti dupa 2-3 luni;
- Compania overall este una extrem de imbatranita- majoritatea au 40+, iar tinerii sunt priviti foarte de sus, si nu primesc suficient de multa incredere, sunt contestati aproape de fiecare data pe motiv ca "am mai multa experienta decat tine si stiu ce vorbesc";
- Transparenta 0- nu stii ce se intampla, ce schimbari vor fi, cine va ramane, cine pleaca- a fost o comunicare de criza gestionata foarte prost;
- Barfa e la ordinea zilei si n-ar fi o problema daca nu ar interveni rautatile dintre colegi;
- Echipele de recrutare foarte slab pregatite- in 2018 nu stiu sa faca sourcing pe LinkedIN si nu au auzit de Boolean Search niciodata...
- Nu se investeste absolut deloc in dezvoltarea angajatilor (doar training-uri interne, sustinute de X si Y din Manpower local sau din Manpower din afara tarii, la care au acces doar 2-3 oameni/an)
- Nu se investeste in tool-uri pentru recrutare: exista un cont pe fiecare platforma locala unde au acces toate branch-urile din tara si cei 120 oameni din HQ din Bucuresti- ceea ce inseamna ca ai sansa sa deblochezi in cel mai bun caz 1-2 CV-uri pe zi, pentru ca ramai fara credite ca sa deblochezi mai mult;

Sa asculte mai mult opiniile angajatilor si sa se tina cont mai mult de preferintele lor
Sa se impuna mai putin, si sa existe o transparenta mai mare asupra deciziilor importante, care afecteaza intreaga companie
Sa nu mai "conduca" oamenii prin frica

Full time - Bucuresti

Multumit overall

03.08.2018 - Fost angajat Part time Util (7)

Pro
Program flexibil

Companie ok pentru incepatori

27.07.2018 - Fost angajat Full time Util (6)

Pro
Sanse de invatare
Tickete de masa

Oameni de calitate si o varietate de proiecte

08.07.2018 - Fost angajat Full time Util (6)

Pro
- echipa de consultanti din agentie: buni profesionisti si foarte buni colegi; echipa unita, solidara, muncitoare.

O companie in care poti invata si acumula experienta.

20.06.2018 - Fost angajat Full time Util (6)

Pro
Echipa faina, iti ofera suportul de care ai nevoie

Locuri de munca Train2Perform
Trigo Industry Services
Locuri de munca Smartree Romania
Smartree Romania
Sales Assistant
Mediu de lucru placut - colegi si superiori cu care te poti intelegeProgram flexibil - daca esti ...
Asistent vanzari
Aspectele pozitive se restrang in colectivul deschis si un target avantajos
Salariu bun, orar flexibil
Agent Servicii Clienti