Meggle Romania

• www.meggle.ro

Evaluari companie Meggle Romania

Nemultumita
Total neprofesionalist si nu recomand

27.06.2018 - Fost angajat Full time Util (6)

Pro
Este un birou de vanzari in Romania, reprezentanta firmei mama si aici.
O echipa mica, de 5 oameni, si se lucreaza cu distribuitorul unic din Romania

Contra
O sa incerc sa fiu scurta si la obiect. Pozitia a fost de Marketing Manager in Romania (desi la angajare nu au stiut sa imi spuna cum se numeste pozitia, iar in momentul in care am avut interviul final cu Directorul de Marketing din Croatia, am fost pusa intr-o situatie stanjenitoare pentru ca m-a intrebat daca stiu ce implica aceasta functie):
1. Nu au mai avut o persoana dedicata pe marketing, motiv pentru care in prima zi de angajare mi s-a pus in brate un laptop nou si gol si m-a spus sa ma descurc;
2. Am petrecut 3 luni (ca si perioada de proba) in care am lucrat la: fise de produs, fise tehnice, date logistice, ambalaje desfasurate, poze cu ambalajele in format 3D, fisiere editabile, prezentari corporate, participare la evenimente, prezentari post evenimente, materiale de promovare si marketing, negociat preturi si contracte. Le-am salvat pe un HDD extern pentru ca nu aveam un share comun, iar acest HDD mi-a fost luat pentru a se asigura ca raman cu aceasta documentatie.
3. In biroul din Romania exista numai sefi, care mai de care (fiind vorba de o echipa de 5 oameni). Daca reusesti sa fii pe aceeasi lungime de unda cu directoare financiara si este si cea mai veche din companie, adica de 12 ani. Am fost informata (tarziu) ca nu a existat persoana care sa nu se certe cu ea mai bine spus, ea sa nu se certe cu cineva, insa din pacate la nivel de conducere din Ungaria (unde se afla si CEO) se tine cont de parerea ei tocmai din acest motiv: ca este cea mai veche.
4. Nu am facut parte din echipa, din familia lor, din prietenia lor pentru ca eu consider serviciul un loc unde te duci sa lucrezi si nu sa legi familii si prietenii, un loc unde nu petreci cate 2-3h in pauza de masa. Sunt o persoana care continua sa se dezvolte profesional, in ciuda faptului ca am 10 ani de activitate in spate, motiv pentru care eu imi doresc sa invat si sa profit de tot timpul petrecut la serviciu si sa dezolv in mod natural un business.
5. Agentiile cu care se lucreaza sunt relatii de ale lor dar asta mi-am dat seama tarziu, dupa ce am inceput sa descopar foarte multe nereguli in privinta manualului de branding care nu se respecta in privinta promovarii si a materialelor care se tiparesc

Prezentati organigrama din Romania
La interviu se minte ca sefa directa de la marketing este cea din Croatia, iar ulterior afli ca cei din conducere sunt tipa de la financiar (spus mai sus) si tipul de la vanzari

Full time - Marketing manager - Bucuresti
Perioada de munca este de mai putin de un an.