Microsoft Romania

• www.microsoft.com/romania

Evaluari companie Microsoft Romania

Companie internationala cu avantaje diferite in functie de pozitia pe care o ocupi.

04.08.2018 - Fost angajat Full time Util (6)

Pro
Salariile sunt peste medie (printre cele mai mari cifre in grilele de salarizare din sector).

Colegi tineri, open-minded si deschisi sa ajute.

Beneficiile la birou (condititiile de lucru - spatiu decent, 2 monitoare mari ca sa nu strici ochii, sala jocuri, bucatarie dotata, sucuri, fructe, cafea, mic dejun variat pentru toata lumea in fiecare dimineata etc.)

Beneficiile complementare (abonament la SPA la 2 din Hotelurile cele mai mari ale capitalei, platforma de reduceri, 4-5 asigurari pt orice fel de rahat, dental plan si altele pe care nu le voi mentiona aici).

Acces la diverse evenimente prin companie (TeamBuilding-uri, plecari in Europa si in SUA cu compania).

Sistem de traininguri de OnBoarding foarte bun pentru noi angajati.

Acces la o platforma performanta de traininguri in multe domenii (Pluralsight).

Work From Home nelimitat in anumite situatii.

Bonusuri in functie de pozitie si performanta.

Contra
Cel mai nasol aspect este faptul ca, in mod practic, toata firma este segmentata in 2 categorii: cei angajati prin contractor (care nu au contract cu MS) altfel spus "cartelele portocalii" si ceilalti care au contract direct cu MS - cartelele albastre -. Subcontractatii nu au parte de toate beneficiile de mai sus (spre ex. plecari), muncesc mai mult decat cei cu cartele albastre in speranta ca vor trece la contract cu MS daca performanta lor va fi buna. Acestia au si un loc destul de nesigur de munca pentru ca atunci cand vin restructurari in echipa ei sunt primii "taiati".

Un alt aspect negativ vine din partea echipei de recrutare si HR. Cei de la recrutari fac pur si simplu gafe: Iti zic ca interviul tau se va desfasura pe un anumit format, dupa care te trezesti defapt cu un alt format sau iti zic ca indiferent de rezultat vei fi contactat in timp de 10-14 zile. O parte din cei refuzati sunt anuntati, alta parte nu, iar cei care sunt acceptati sunt anuntati dupa aproape o luna de zile de la ultimul interviu, cand deja acestia cred ca au fost refuzati si au deja interviuri cu alte firme.

La HR solutionarea unei solicitari dureaza cu 200% mai mult decat timpul precizat.

Sistem de pontaj zilnic, la minut. Practic fiecare actiune trebuie inregistrata in sistem. La finalul zilei aproximativ 6 ore si 30 de minute trebuie sa fie inregistrate in contul clientului. Cum ti le faci e problema ta => in anumite cazuri e nevoie de Overtime.

Exista posibilitatea sa te trezesti ca managerul tau lucreaza la biroul din alt oras.... Good luck with Skype for Businees.

Fiind multi angajati pe tipul de post pe care esti tu, este greu sa te faci remarcat si sa ai un impact asupra firmei. Acesta e un aspect.

Biroul de tip open-space eu l-am considerat o hiba din cauza zgomotului si al A/C-ului (nu il poti da prea tare ca moare colegul de langa tine).

Managerii sunt deschisi la ideei in limita in care echipa are nevoie de skillurile tale. Make your presence count.

Managementului din Romania i-as recomanda sa incerce sa diminueze discrepantele dintre cele 2 categorii de angajati (cartelele portocalii si cele albastre) si sa aibe mai multa grija de proprii angajati, decat sa incerce sa formeze alti manageri prin traininguri interminabile pe Skype.

Full time - Technical Support Engineer Intern - Bucuresti
Perioada de munca este de mai putin de un an.

Una din cele mai bune experiente!

27.07.2018 - Fost angajat Part time Util (9)

Pro
Salariu
Beneficii
Oportunitati de dezvoltare
Colegii

Cea mai buna Firma din Romania (comparativ cu ce e in Piata)

19.07.2018 - Angajat Part time Util (9)

Pro
Salariu
Beneficii
Oportunitati de dezvoltare
Colegii

Technical Support Engineer

17.07.2018 - Angajat Full time Util (8)

Pro
- breakfast
- traininguri gratuite

Oferte care ti s-ar potrivi

Locuri de munca ALTEN Romania

Full time

Bucuresti

Locuri de munca CGI Romania

Full time

Bucharest

Recomand pentru mediul de lucru

17.07.2018 - Fost angajat Part time Util (9)

Pro
-oportunitati dezvoltare
-mediu de lucru relaxat
-beneficii

ALTEN Romania
Thinslices Development
CGI Romania
ALTEN Romania
Ospatar
Salariu atractiv!Program flexibil!
Shopper Support
Castigul lunar, lucru in ture 24/7 (daca nu iti plac noptile, ghinion), posibilitati de crestere in ...
Training, posibilitati de avansare
Procurement analyst