Mobexpert

• Site: www.mobexpert.ro

Evaluari companie Mobexpert

O companie care mai are multe de învățat, în ciuda longevității sale

06.09.2019 - Fost angajat Full time Util (3)

Pro
- salariul nu întârzie niciodată, vine exact în data stabilită din contract;
- concediul se poate lua foarte ușor și fără discuții/obiecții;
- singurele lucruri învățate aici, pe post și în domeniul acesta, au fost câteva principii și reguli simple din programul de editare Adobe Photoshop, în materie de manipulare/retușare foto;
- colegi de treabă (30-40 ani)

Contra
Urmează un diagnostic suculent despre cum merg lucrurile în spatele cortinei: (TL;DR la sfârșitul rubricii)
- proba tehnică (care a fost imediat după interviul de angajare) a fost o descriere perfectă la ceea ce va urma să faci aici, adică să decupezi un fundal la o un produs și să îl expui cât mai clar într-un format 1:1;
- ca să ajungi la sediul de lucru, care este chiar la Mobexpert Outlet Pipera, la intrare pe autostrada A3 (ulterior s-a mutat în clădirea de lângă - Adevărul Holding), trebuie să mergi pe jos circa 10minute de la Metroul Pipera. Aici ești cel mai departe de orice magazinaș/butic, mai pe românește "ești în câmp" sau "la capătul lumii";
- nu există ședințe de orice fel;
- informările din timp nu există pe scară largă - doar "din auzite" de la colegi;
- șeful departamentului online (superiorul) răspunde greu la mesaje și prezența sa la birou este foarte aleatorie;
- la departamentul de HR este foarte greu de obținut informațiile pe care le dorești;
- când a sosit timpul demisiei mele, superiorul meu, nu a schițat prea mult interes (doar a fost în regulă cu demisia), nici nu a anunțat departamentul HR de demisie/preaviz - semn că nu îi pasă de angajații săi - a trebuit eu să anunț departamentul HR;
- salariul îți este plătit în 2 tranșe - 50% avans pe fiecare dată de 25 a lunii și 50% lichidare pe fiecare dată de 10 a lunii - pentru mine această metodă de plată este foarte neplăcută - neputând deloc să îmi organizez plățile și viața până la urmă.. Beneficii sau sporuri/bonusuri nu există;
- lucrul de acasă(work from home/teleworking) nu se poate realiza, DAR este posibil - deși am ridicat amănuntul acesta(important pentru mine) la interviu - mi s-a explicat atunci, că "este foarte greu de implementat" - chit că jobul s-ar putea face lejer ȘI de acasă (măcar o zi pe săptămână) - există metode moderne precum implementarea unui VPN și aplicație dedicată firmei prin care să ai acces ca angajat cu user + parolă la serverul firmei pentru preluarea fotografiilor - prelucrarea acestora și încărcarea pozelor înapoi pe server - o fac atâtea firme în zilele noastre pentru că a devenit o necesitate - Mobexpert UPDATE, please!;
- Mobexpert deține, ca firmă doar departamentele de Logistică și Producție. Celelalte departamente, cum e și cel în care sunt angajat sau departamentul de HR, sunt SRL-uri înglobate firmei mamă (Mobexpert), care se ocupă de restul de sarcini din firmă - de aceea nu există COMUNICARE între departamente;
- Nu există o bază de date online internă prin care să îți poți programa concediul. (acest lucru fiind posibil datorită SRL-urilor subordonate din cadrul firmei) Trebuie să îți completezi de mână o foaie și după aceea să o duci la dep. HR;
- Există perioade, ca cea de vară, când nu există nimic de lucru și totuși ești nevoit să vii și să stai degeaba la lucru, chiar zile la rând - și vă reamintesc că locația jobului este departe;
- Teambuilding-uri, nici măcar vorbă de ele;
- Nu există condică de prezență - nici online și nici un caiet cu semnături (ca pe vremuri). Aplicația "Asana", ar ține locul condicii, dar nu este același lucru;
- sediul de lucru al departamentului online s-a mutat în timpul verii de la Mobexpert Outlet ---> Adevărul Holding, iar noi, angajații am fost obligați să ne cărăm calculatoarele 200m + scări - nu cineva dedicat mutărilor; TOTODATĂ - în sediul actual de lucru, nu există condiții de lucru prielnice - faptul că lucrezi cu imagine și îți bate soarele pe geam și nu ai jaluzele deloc, este o mare problemă - bucătăria nu dispune de apă potabilă (dozator) și nici de cuptor cu microunde.

TL;DR: Locația jobului este departe și nu există magazine/buticuri în zonă. Nu există ședințe sau comunicare de anunțuri nici pe e-mail nici pe platforma de chat - slack. Șeful vine rar, uită des și răspunde greu la mesaje. Nu există oportunități de avansare. Salariul nu este motivant și nu există bonusuri și alte beneficii. Este dificil să lucrezi cu departamentul de HR.

Conducerea ar trebui, în primul rând, să folosească "înțelepciunea" dobândită prin vârsta sa, în a investi în angajații săi și în respectul față de aceștia (beneficii/sporuri/bonusuri) și să se actualizeze - să stea în pas cu vremea actuală, cum fac alte firme de renume. Totodată, aș recomanda să înlăture SRL-urile înglobate și să dezvolte și restul de departamente în cadrul firmei, astfel încât să existe o bază de date internă ușor de accesat și de administrat.

Full time - Bucuresti

echipa placuta si mediu de lucru optim

28.07.2019 - Angajat Full time Util (0)

Pro
echipa din magazin si ambianta de lucru

Consilier vanzari

22.07.2019 - Fost angajat Part time Util (0)

Pro
mediu placut de munca.

Mediu de lucru placut, colegi ok.

10.07.2019 - Fost angajat Full time Util (0)

Pro
Organizare buna.
Program flexibil.

Oferte care ti s-ar potrivi

Am fost director de vânzări și am fost foarte mulțumită din toate punctele de vedere.

27.06.2019 - Fost angajat Full time Util (0)

Pro
Am avut de toate bani mașină kantina restaurant foarte multe beneficii înțelegere program flexibil