New Concept Travel

Turism

• Site: www.newconcepttravel.com

Evaluari companie New Concept Travel

Cultura si valori

Genul de firma in care prea multi se cred sefi

04.11.2016 - Fost angajat Full time Util (0)

Pro
- Salariile sunt destul de ok
- Se organizeaza ocazional cate un team-building, cam o data pe an
- Sunt acordate cu regularitate prime de sarbatori si bonuri de masa
- Accesul la cursuri/training-uri online oferite de American Express
- Unii colegi sunt prietenosi si amabili
- Poti invata lucruri interesante in domeniul turismului de afaceri, inclusiv in materie de sisteme de rezervari online si programe specializate de gestiune si evidenta turistica
- Ai sansa de a imbunatati comunicarea in engleza, pentru ca multi clienti sunt persoane straine

Contra
- Practic, esti "sclavul modern" al firmei New Concept Travel, ii apartii non-stop. Daca cei de acolo te suna in weekend sau la miezul noptii, trebuie sa sari din pat si sa treci la lucru. Nu cred ca mai exista asa ceva in Romania, sper ca nu. E caz unic, cel putin in experienta mea
- "Mobbing", adica multe amenintari si agresiuni psihologice repetate din partea sefilor
- Trebuie sa faci de multe ori mici comisioane/job-uri care nu intra in fisa postului
- Anumite persoane din anturajul patronului sunt belicoase, agresive si needucate, dau ordine tuturor in stanga si dreapta
- Trebuie sa-ti iei concediu exclusiv in functie de ceilalti. De multe ori nu ti se aproba cererea si esti nevoit sa alegi perioada care le convine doar lor
- Atmosfera extrem de tensionata si stresul
- Nu ai nicio perspectiva reala sau sansa de promovare
- Se sta mult peste program
- Daca faci un lucru bun, nu observa nimeni. Daca gresesti o data, te desfiinteaza toti. Urat

Este greu sa le recomand ceva anume pentru ca sunt multe probleme, dar cred ca ar trebui sa umble in primul rand la codul de conduita al angajatilor si managerilor. Mi se pare inadmisibil ca un sef sau manager de la New Concept Travel (American Express in Romania) sa se comporte precum un mecanic dintr-un atelier de revizii auto fara autorizatie din Tecuci, ca sa dau un exemplu ironic

Alte informatii valabile la data completarii acestei evaluari
Fost angajat Full time pe functia de Agent de voiaj in Bucuresti anul 2014
Perioada de munca este de 3 - 4 ani.

Cultura si valori

Compania este respectabila, dar ascunde multe deficiente

30.09.2016 - Fost angajat Full time Util (0)

Pro
Ca si puncte forte as mentiona:
- valorile si cultura companiei
- conditiile civilizate de lucru, birouri curate si dotate cu aparatura hardware moderna si software actualizat
- colegii, cel putin cei din departamentul in care lucrez eu
- un mediu profesional dinamic
- interactiunea cu clientii, desi solicitanta, este placuta si motivanta
- anumite bonusuri si prime acordate ocazional de conducere

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in New Concept Travel

Cultura si valori

A fost o experienta interesanta, dar in ansamblu destul de neplacuta

16.08.2016 - Fost angajat Full time Util (0)

Pro
Salariile sunt decente si se achita la timp, chiar daca sunt destul de mici. Colegii sunt, in principiu, civilizati si amabili. Conditiile de lucru sunt acceptabile, chiar daca in anumite birouri este putina inghesuiala. Se ofera si bonuri de masa.

New Concept Travel, fiind partener al American Express pe piata de business travel in Romania, reprezinta un nume tentant de trecut in CV. Exista oportunitatea de a comunica in limbi de circulatie internationala (engleza, franceza, germana) cu clientii si alti parteneri de afaceri.

Locuri de munca Corporate Counselling Services Client Relations Manager
Locuri de munca OC Prod Group Inginer Calitate Furnizori
OC Prod HR Consulting
Arad, Curtea de Arges, Oradea, Job national
Last update: 03.05.2017
Locuri de munca BearingPoint SRL Backend Developer (C#)
BearingPoint
Last update: 14.06.2017
Locuri de munca Lidl Romania Vanzator Hunedoara (f/m)
LIDL Romania
Hunedoara