Oracle Romania

• Site: www.oracle.com

Evaluari companie Oracle Romania

Experienta proasta

02.04.2020 - Angajat in prezent - Full time Util (0)

Pro
- se fac traininguri pe produsul ce va fi suportat
- se face o certificare pe produs, daca ai noroc si e un produs important pentru companie
- cu mult noroc, intalnesti colegi ok, dar care pleaca rapid
-companie buna pentru oamenii la inceput de drum si fara experienta, gen “first job”
- poti sa faci multe traininguri pe orice produs, daca te lasa managerul

Contra
- management execrabil
- sunt promovati spre management oameni care, de obicei, nu stiu prea mult tehnic, nu isi inteleg oamenii tehnici, nu au incredere in ei si nu fac decat sa se foloseasca de oamenii care muncesc cu adevarat si au stima de sine si de clienti si lucreaza conform procedurilor.
- acesti manageri sunt devotati superiorilor lor si nu fac decat sa faca “orbeste” ce le cer acestia pentru a fi promovati, indiferent ce consecinte sunt pentru echipa lor
- favoritism din partea managerilor pentru oamenii care nu muncesc dar spun “da” la orice si fac lucruri pentru ei.
- nu se mareste IC-ul, doar dupa un numar mare de ani in care angajatul a ramas in companie si beneficiaza de “sprijinul” genului de manager amintit mai sus
- nu se maresc salariile
- e bine daca negociezi de la inceput un salariu bun, dar dupa un anumit numar de ani ramai in urma cu salariul fata de oferta pietei de IT
- dupa ce proiectul e pus pe picioare cu oameni tehnici foarte buni, daca din acestia pleaca din companie, in locul lor se angajeaza oameni mai slabi profesional, cu cunostiinte tehnice limitate, datorita faptului ca accepta salarii mai mici si incadrare inferioara a IC-ului
- de obicei sunt mai multe echipe pe
etaj si daca ai ”norocul” ca echipa ta sa se afle intre alte doua echipe carora sa le fie restrictionata munca de acasa si echipei tale i se acorda acest beneficiu mai mult decat celorlalte, pot exista plangeri din partea acelor colegi din alte echipe. Ei incep sa sa urmareasca echipa respectiva si daca “prind” orice lucru de care se pot plange, o fac si se plang managerului lor ca apoi sa se planga managerului echipei in cauza.
- exista bonusuri, dar se acorda la latitudinea managerului. In cativa ani am primit bonusuri de tot rasul.
- oamenilor tehnici li se da gradual de lucru in plus fara a li se oferi vreun beneficiu salarial sau suplimentar.
- lipsa totala de apreciere pentru inginerii buni tehnic, care muncesc corect
- nu se face nimic pentru pastrarea oamenilor buni tehnic in companie

Nu mai favorizati oamenii care nu muncesc
Incetati cu nepasarea fata de oameni si concentrarea doar pentru obtinerea unui post superior pentru voi
Promovati manageri care inteleg partea tehnica
Aveti grija de inginerii din echipele voastre, aratati apreciere inginerilor care muncesc corect

Full time - Middleware Engineer - Bucuresti

Volum de munca destul de mare dar experienta cantareste mult dupa ce pleci din companie

02.04.2020 - Fost angajat - Full time Util (0)

Pro
Oracle University este cel mai bun lucru aici. Te sfatuiesc sa intrii pe pozitie, invata ce trebuie sa faci ca sa devii operational intr-un scurt timp si dupaia vorbeste cu managerul sa setezi un career path si cere cursuri din portofoliu. Nu faci doar cursuri tehnice legate de Oracle Database sau Apps ci si soft skills.

Ai ce invata, nu te plictisesti, tehnologii noi, echipa tanara, dinamica.

01.04.2020 - Angajat in prezent - Full time Util (0)

Pro
Provocari diverse
Tehnologii noi, cutting-edge
Mediu dinamic de lucru
Lucru in echipe, cu colegi din toata lumea, 24x7

Un mediu foarte organizat si profesionist, dar slanse mici de promovare rapida

01.04.2020 - Angajat in prezent - Full time Util (1)

Pro
- proceduri pentru orice: poate suna birocratic, dar împiedică pasatul vinei si eventuale probleme de orice fel.
- munca de acasa pentru aproape toate departamentele.
- mediu profesionist: in general faci doar ce intra in atribitiile tale, nu are nimeni asteptsri sa stai peste program ca sa repari greselile altora. Fireste, se mai intampla si asta, dar nu suficient de des cat sa intre in normalitate.
- colegi foarte relaxați pe la cam toate departamentele si in general destul de sociabili.
- salarii la angajare in tot cu piata
- echipamente noi ce se schimba la fiecare 3 ani
- locatii relativ bune
- beneficii la fel ca restul, cu mentiunea ca ai acces nelimitat la Linkedin Learning
- proceduri automatizate cu HR ul atunci cand vine vorba de majoritatea interacțiunilor. Iar personalul HR e foarte de treaba de asemenea.

Oferte care ti s-ar potrivi

Locuri de munca Nobel

Full time

Bucuresti, Remote,

Great experience

01.04.2020 - Fost angajat - Full time Util (0)

Pro
O companie buna pentru care sa lucrezi, se pune accent pe dezvoltate angajat; exista cursuri externe si interne, unele cu certificari internationale; am fost sustinut in echipa din care am facut parte, evaluari corecte