Oracle Romania

• Site: www.oracle.com

Evaluari companie Oracle Romania

Locul potrivit pentru a acumula experienta

16.01.2020 - Fost angajat - Full time Util (1)

Pro
- salariu peste media pietei la angajare
- posibilitatea de a lucra de acasa un anumit numar de zile pe luna (difera in functie de departament)
- posibilitatea de a te implica sau de a porni diverse proiecte, atat de business, cat si sociale
- plata corecta a orelor suplimentare
- cine vrea sa invete si sa se dezvolte, o poate face (este usor sa iesi inafara task-urilor din job description si sa iesi din zona de confort, invatand astfel si dezvoltandu-te)

Contra
- salariul nu creste in functie de performanta; la avansarea in functie e posibil un 2-5% daca exista buget
- probleme de comunicare intre departamente, datorita marimii foarte mari a companiei
- manageri nepregatiti, ajunsi in pozitie doar datorita vechimii in departament si nu datorita calificarii pt rol

O mai mare transparenta a politicii de HR; toti angajatii sunt nemultumiti de faptul ca nu exista cresteri salariale, dar nu aceasta este problema. Dupa parerea mea, problema este ca politica firmei la acest capitol este netransparenta. E de inteles daca este mai convenabil pentru companie sa angajeze mereu oameni noi decat sa ii pastreze pe cei vechi, dar consider ca abordarea actuala a problemei strica imaginea companiei, care, de altfel, este un bun angajator.

Full time - Bucuresti

Super colectiv, super mediu de lucru!

15.01.2020 - Angajat in prezent - Full time Util (0)

Pro
Colegi tineri, management bun si un sediu minunat! Multe initiative !

Lucrez in departamentul Procurement. Mediu de lucru foarte tensionat. Desi la joburile anterioare am avut mereu rezultate bune evidentiate de parerea managerilor, aici lucrurile stau altfel: oricat de bine ti-ai face treaba si oricat de mult te-ai stradui pe managerii din UK nu ai cum sa-i satisfaci. Pun presiune continua, schimba foarte des deciziile fara a aduce argumente si a explica ce anume vor. Foarte multe evaluari pentru angajati. Acestea n u urmaresc performanta ci daca angajatii isi fac treaba. Salariile sunt foarte mici, in ciuda renumelui cum ca Oracle plateste bine. Poate asta a fost candva. Mariri de salariu nu exista in Oracle!! Atentie mare: daca totusi nimeriti in Oracle din oarece motive si vreti sa petreceti mult timp, ar fi bine sa va negociati un salariu cu care sa fiti ok o perioada mai lunga. Cum am mai spus, politica lor e sa nu faca mariri de salariu si nici sa acorde prime sau bonusuri. Acum e o mare bataie de joc. Lucratul de acasa in departamentul Procurement EMEA nu este permis! Desi a fost mult timp, incepand cu Noiembrie 2019 a fost interzis. Era considerat un avantaj pentru angajati care puteau evita ore aglomerate in trafic sau in metrou si puteau fi mai eficienti. Pe scurt: Nu recomand cuiva sa lucreze la Oracle ! Pe piata exista variante cu renume mai mic dar care respecta angajatul din toate privintele.

15.01.2020 - Angajat in prezent - Full time Util (0)

Pro
Niciuna. Pana in 2019 se puteau identifica cateva aspecte pro firave. Din 2019 totul a devenit anost si nemotivant.

Departamentul SOA - o dezamagire totala, conducere cu gandire comunista

14.01.2020 - Fost angajat - Full time Util (2)

Pro
Cafea si sucuri

Oferte care ti s-ar potrivi

Locuri de munca Adobe Romania

Full time

Bucuresti,

Locuri de munca Adobe Romania

Full time

Bucuresti,

Loc de munca in care te poti complace o perioada. Salariu peste medie, program de munca normal fara overtime.Posibi

13.01.2020 - Angajat in prezent - Full time Util (0)

Pro
-Colegi ok
-Traininguri+certificari
-Organizarea in general