StreamWIDE Romania

• Tel: 021.327.5550
    Site: www.streamwide.ro

Evaluari companie StreamWIDE Romania

StreamWIDE este, elegant spus, o "companie" care functioneaza pe sistemul Stapan-Sclav.

23.07.2018 - Fost angajat Full time Util (14)

Pro
Faptul ca livreaza salariul la timp.
Cateva zile de bunatati, gen patiserie, fructe and stuff.

Contra
- Dezorganizare din toate punctele de vedere.

- Atitudine de stapan din partea “managementului” din franta (da, cu f mic pentru ca merita).

- Rar mi-a fost dat sa vad cu cata scarba sunt tratati romanii cu coloana vertebrala care isi fac treaba si cand primesc triplu de munca, fara act aditional, si totusi intreaba despre o marire / bani sunt trimisi la colt sau mai rau sunt dati afara.

- Oameni cu slaba pregatire care sunt in pozitii decizionale si care au pretentii de manageri (cei din franta).

- Nu exista proceduri, executi ce ti se zice. Daca ai decenta sa vii cu idei noi, o sa te bata cineva pe umar, o sa iti zica ce idei frumoase ai, dar sa te intorci la ce a decis managementul.

- Nu exista nicio viziune de produs, nu exista predictibilitate pe termen mediu si lung, refuza sa se foloseasca cele mai elementare tool-uri de task management.

Azi te suna managerul, iti ordona sa faci taskul X care dureaza cateva zile, te suna peste doua zile sa iti spuna ca mai trebuie sa adaugi la taskul X inca nu stiu cate subtaskuri, dar nu care cumva sa ceri timp in plus, doamne fereste. In orice caz, ajungi sa faci de 5 ori acelasi task pentru ca nimeni nu stie ce vrea sa se faca cu taskul ala, si in final cand ajungi la o concluzie si ai un meeting sa prezinti reprezentantilor clientului, ti se zice ca ei nu au cerut asta. Dar ce sa vezi, tot tu esti de vina, nu managerul tau care nu stie sa discute cu clientul. Incompetenta maxima.

Meetinguri care se tin in franceza si ocazional in araba si dupa te intreaba daca ai inteles ce au discutat intre ei si eventual sa faci si meeting report, in conditiile in care meetingul trebuia sa fie in engleza.

- La capitolul sediu am vrut sa zic ca arata decent, pana cand am facut conjunctivita de la la o usa, se vedea jegul pe tocul usii. Ma spalam cu sapun pe maini, si dupa la birou imi dadeam cu spirt ca sa ma dezinfectez din nou. Din pacate tot am luat o bacterie ceva. Baia miroase groaznic de la tevi.

- Apropo vedeti ca sunt niste comentarii fake pe aici cu niste aprecieri de 4 stele. Ele sunt facute pentru a ascunde dezastrul care e compania asta.

In ultimele 3-4 luni (Mai - Iulie 2018) au plecat mai multi oameni din firma, la fel de nemultumiti. Estimez eu vreo 5-6.

Eu nu recomand aceasta firma nimanui. Mai bine te duci si cari baxuri cu carca.

Later Edit: Sa nu credeti ca puteti schimba ceva in firma, pentru ca majoritatea mangerilor incompetenti din afara au actiuni in firma. Ei nu au promovat in functiile astea pe meritocratie, ci pe faptul ca sunt actionari. Asta ca sa stiti sa nu va luptati cu morile de vant.

Lasati-va de management ca sunteti incompetenti.

Full time - Bucuresti
Perioada de munca este de mai putin de un an.

Mediu de lucru organizat, sediu accesibil (statii de metrou in apropiere)

27.06.2018 - Fost angajat Full time Util (5)

Pro
Sediu destul de aproape de statii de metrou, zona destul de linistita.
Mediul de lucru este bine organizat, specificatii, task-uri clare si code review, coding rules
Salarii conform pietei, in functie de experienta
Teambuilding-uri
Pizza day, etc

Au avut o perioada in care au stagnat din punctul de vedere al tehnologiilor noi, dar in ultima perioada s-a schimbat situatia. Se dau zile de concediu in plus, in functie de vechime, mariri de salariu sunt in fiecare an.
Daca nu te potrivesti/adaptezi intr-un proiect sau echipa, se incearca plasarea angajatului intr-o alta echipa/proiect (deci nu e faza ca nu te adaptezi sau ceva esti pa).
Nu se recomanda lucrul peste program sau in weekend, iar daca arde ceva si e nevoie de cateva ore in plus, sunt platite conform legii adica dublu (DAR nu este obligatorie munca peste program).

OK pentru ce aveam nevoie atunci ...

03.11.2017 - Fost angajat Full time Util (25)

Pro
- Pachetul salarial bun si livrat mereu la timp.
- Am invatat lucruri interesante in primii 1-2 ani (SIP, linux avansat, optimizari de performanta)
- Aveam unde sa parchez.
- M-am inteles bine cu colegii mei. Am ramas prieteni dupa. Dar au fost si cativa pe care nu i-as mai vedea vreodata.

P.S.
Vad ca au postat doar fosti colegi care erau cam suparati dar si un tip putin mai altfel :)) M-a sunat un coleg sa vad asta :) ... Asa ca am zis sa-mi pun si eu parerea
Eu am plecat totusi in relatii bune. Sper sa fiu obiectiv. Sincer mie daca nu imi convine ceva nu intru in polemici, plec direct, nu stau sa sufar si sa explodez dupa :)

Nu recomand! Am fost chemat la un interviu de catre o persoana nu stiu exact ce functie detine, cu o ora inainte de interviu am cautat review-uri despre aceasta firma si am ajuns pe acest site. Vreau sa va spun ca oamenii sunt foarte slab pregatiti si merg mai mult pe filelizarea angajatilor cu vechime in loc de promovarea celor care au o pregatire mult superioara. Au o mentalitate dezolanta in care cel nou venit trebuie sa fie sclav. Nu se cunoaste semnificatia cuvantului eficienta, angajatorul este unul strain si are perceptie de stapan nu de manager. Nu va lasati pacaliti.
Am + 6 ani experienta in echipe nationale si internationale + premii internationale in IT. Am fost tratat ca un junior care azi s-a apicat de w3school.

03.11.2017 - Angajat Full time Util (15)

Pro
Primesti un laptop nou la angajare... monitoarele de 26" sunt fitza.

Mediocru in general, dar ai si ce invata

20.10.2017 - Angajat Full time Util (15)

Pro
Inveti lucruri noi

Program de lucru flexibil

Salarii bune

Locuri de munca ALTEN Romania
ALTEN Romania
Locuri de munca Cornerstone Technologies
Cornerstone Technologies
Developer
- colegii ok- te ajuta si exista suport personal- locatia e ok ca sunt multe restaurante in ...
Tehnician IT
salariu bun , beneficii bune