Vauban

IT&C

3.5
  • Site: www.vauban.ro

Evaluari companie Vauban

Adevarul despre Vauban (restul comentariilor desunt vrajeli. Probabil ca sunt scrise de cei de la HR.). Este pierdere de timp si de bani.

08.01.2018 - Fost angajat Full time Util (23)

Pro
Singurul lucru Pro e faptul ca e o rampa de lansare pentru juniori ca sa-si faca cat de cat experienta DAR te pun sa semnezi ca nu pleci de la ei 2 ani de zile, altfel trebuie sa dai inapoi mii de euro (la mine era 7000 euro)

Contra
Salarii execrabile (te pun sa semnezi un contract prin care spun ca nu ai voie sa parasesti firma timp de 2 ani de zile), nu se fac training-uri, nu se fac cursuri, colegii sunt inraiti de situatia din firma (unii sunt ok, dar nu toti), atmosfera de lucru e infioratoare, organizarea haotica, dezvoltare personala zero, lipsa de respect din partea CEO-ului. Sfat pentru cei care lucreaza la clienti: cereti foarte multi bani (de la 7000 ron in sus) ptr ca o sa incerce sa va dea cat mai putin posibil (1500 ron). Oportunitatile de avansare tind sa fie zero dar daca iti tradezi si spionezi colegii (lucru absolut respingator si gretos) atunci poti ajunge team lead (cel mult) si mai iei 500-1000 ron la salariu.

Nici nu stiu cu ce sa incep. Sunt foarte multe sfaturi. Sunt sigur ca as putea sa insir cel putin 100 de sfaturi.

Full time - Bucuresti

Dinu Simona - Reprezentant oficial
Joi, 22 Mart 2018
Buna ziua,

Ne bucura faptul ca Vauban este vazuta o rampa de lansare pentru juniori.
Misiunea noastra va continua in aceasta directie si in acest an, in pofida catorva comentarii negative.
Doresc sa clarific cateva elemente ale postarii:
1. salariile mentionate se refera la pozitii de entry level. Practic primele 6 luni oamenii sunt platiti sa invete.
2. Grila salariala creste in functie de performanta, proiect etc. Inclusiv grila de start IT este graduala, se porneste cu o suma care creste din 6 in 6 luni pana la doi ani. Dupa doi ani persoana este integrata intr-un alt nivel de senioritate, evident cu cresteri salariale.
3. In cazul in care persoana este foarte apreciata si performeaza foarte bine salariul ii creste in concordanta cu implicarea.
4. Clauzele de retentie se refera doar la programele de entry level (start IT) care sunt clare inca de la inceput pentru toti participantii.
In general putine companii formeaza entry level in piata fara pretentii de angajament.
5. Clauza precizata nu este adevarata. Costurile de angajament fiind calculate in functie de costurile cu formarea si difera in functie de: durata formarii, tehnologie etc.. In timpul formarilor oamenii sunt platiti ca si angajat full time, misiunea lor pe acest parcurs fiind doar sa invete. La sfarsitul formarii sunt evaluati si inclusi in proiecte reale. Urmeaza o alta perioada de adaptare la proiect de aproximativ 3 luni.

In cazul in care sunt intrebari specifice legate de anumite pozitii recomand persoanelor care doresc sa aplice sa vorbeasca deschisi cu consultantii in recrutare implicati in aceste proiecte, intrucat vor primi intotdeauna raspunsuri deschise si cat se poate de sincere.

O companie pe care o recomand

24.11.2017 - Angajat Full time Util (9)

Pro
Locatia este foarte centrala, aproape de metrou. Locuri de parcare in zona gasesti
colegii sunt foarte ok, atmosfera de lucru foarte ok
Compania este intr-un proces continuu de imbunatatire, se structureaza echipele si oamenii recrutati sunt foarte buni
Proiectele sunt foarte interesante
Spirit antreprenorial, deloc birocratic astfel ca ai posibilitatea sa invetsi foarte multe lucruri
Salariile sunt in concordanta cu piata si nivelul de senioritate, contributia la proiecte

Foarte buna pentru dezvoltare la inceput de cariera pe IT

02.11.2017 - Fost angajat Full time Util (22)

Pro
Ai ocazia sa faci foarte multe lucruri, ai colegi binevoitori care sa te ajute, ai perioada de training si tutoriale, daca esti admis se fac si cursuri de franceza

Am fost chemat la un interviu. Totul a decurs fain! Si am luat!!

16.10.2017 - Angajat Full time Util (17)

Pro
Recruiterita cu care m-am vazut si m-a contact a fost foarte OK. Interviul a decurs fain, am avut intalnire si cu CEO-ul francez, care a fost suuper ok. Long story short, m-au luat. Acum lucrez hapilly ever after la client. Deci, recomand Vauban din toata inima!

Am lucrat la Vauban 2 ani, am fost foarte multumit!

04.09.2017 - Fost angajat Full time Util (16)

Pro
Mediul de lucru este foarte ok, colegii sunt foarte misto. Se fac iesiri lunare; reduceri la diverse servicii si proiecte foarte ok. Avantaj mare cu locatia, in spatele palatului telefoanelor. Foarte multe variante de a lua lunchul in zona. Cel mai mult mi-au placut colegii. Salariul foarte OK (depinde si de fiecare cum negociaza)

Locuri de munca Roweb Development
Roweb Development
Locuri de munca Elektrobit Automotive
Elektrobit Automotive
Agent coordonare resurse
Salarii mereu la timp, echipa tanara.
QA Engineer
- atmosfera- tehnologii folosite- colegii
Mediu tanarMediu multiculturalExpunere la sisteme ERP
Operator roboti ...
Topograf