Vauban

• Site: www.vauban.ro

Evaluari companie Vauban

Per ansamblu destul de neseriosi, plus partea cu contractele cu clauze abuzive.

16.02.2018 - Fost angajat Full time Util (16)

Pro
Din pacate nu pot spune ca este ceva Pro. Poate doar faptul ca daca stai la Vauban 1 an de zile, te calesti ca si cum ai fi facut armata :))

Contra
1. Te obliga prin contractul de munca sa ramai o anumita perioda la ei (de obicei e 2 ani). Daca pleci inainte esti pus sa platesti o suma de bani.
2. Salariile sunt mult sub piata
3. Pe partea de software developement nu prea au proiecte. Te angajeaza si dupa aia te uiti la stele pana prinzi un client, iar de mult ori te duci la un client care nu e ok. Te angjeaza pt programator Java dar daca nu ai proiect te pot sa faci si php sau orice altceva care nu are legatura.
4. Au niste programare de training care sunt vrajeli, nu inveti nimic.
5. Daca la un moment dat vrei sa te muti pe alt proiect, te duc cu zaharelul luni bune si nu te vor muta oricum

!!! Foarte important: Citit foarte bine contractul de munca si anexele, eventual veniti si cu un amic avocat daca aveti posibilitatea. De multe ori contin clauze fara temei legal.

Full time - Bucuresti
Perioada de munca este de mai putin de un an.

Dinu Simona - Reprezentant oficial
Joi, 22 Mart 2018
Buna ziua,

Comentariul induce in eroare. Chiar am primit un telefon la sediul Vauban din partea unui candidat care ne intreaba daca avem clauza pentru o pozitie de suport tehnic! Raspunsul este NU.
Avand in vedere aceasta situatia doresc sa precizez ca sunt multe postari care induc in eroare.
Vauban este una din putinele companii care recruteaza entry level in zonele de (development, testare, recrutare) sau realizeaza programe de reconversie profesionala (de exemplu Cobol, front-end) intrucat suntem de acord cu totii, piata are nevoie.
In cazul formarii pe tehnologie Cobol, program care dureaza 3 luni, 8h/zi, oamenii sunt formati pe tehnologie avand baza 0.. Ei primesc un salariul plus beneficiile aferente. Dupa aceste 3 luni ei intra in proiecte reale. In acest caz precis exista clauza de retentie, luand in considerare faptul ca s-a investit un cost precis in fiecare cursant. Clauzele sunt prezentate inca de la interviul de angajare si sunt redactate de catre un avocat.
Nu exista clauze oculte, incetati cu dezinformarea! Ba mai mult in momentul in care se semneaza contractul, au tot timpul necesar sa il ciyeasca si li s explica fiecare articol.
Pana acum au fost formate multe persoane pe aceasta tehnologie care sunt in continuare la VAUBAN si lucreaza in proiecte interesante.
De asemenea exista clauza in cazul in care se recruteaza entry level (0 experienta), Aceste aspecte sunt stabilite inca in faza de interviu si exista transparenta maxima.

Legat de celelalte precizari:
Salariile sunt aliniate la piata, in functie de nivelul de senioritate.
In zona de software development exista proiecte si anul acesta vom avea si mai multe, cerintele fiind numeroase atat la nivel local cat si international. Nu este adevarat comentariul ca esti angajat java dar poti face php.. in VauBAN avem mainly proiecte de java si mai putin php deci nici un java nu face php cu siguranta.
Nimeni nu duce pe nimeni cu zaharelul, in masura in care sunt proiecte se fac si reconversii sau mutari pe proiecte.
Nu inveti in Vauban daca nu vrei. In general persoanele dornice sa evolueze vor invata oriunde. Exista cursuri, exista persoane mai senioare care pot mentora, in masura in care evident si persoana in cauza vrea sa evolueze.

Va stau la dispozitie pentru mai multe lamuriri.

Sunt angajat de aproape 2 ani si e ok!

04.02.2018 - Angajat Full time Util (13)

Pro
Locatia e perfecta, langa Cismigiu, in buricu' targului, pt mine e ok.
Sediul e destul de aerisit, curat si bine intretinut.
Colegii sunt de nota 20 (majoritatea lor, nu chiar toti!) exista comunicare interna, ne intelegem bine, atmosfera e ok.
Programul e ok, chiar m-au inteles sefii ori de cate ori le-am zis ca am o treaba si vin mai tarziu sau plec inainte de 18.00
Am vazut ca organizeaza si cursuri de franceza si limbaje in timpul programului.
Cat despre plan de cariera, HR-ita cu care am avut interviurile mi-a zis ea ceva, ca s-ar face ceva, desi nu prea m-a convins.
Salariile se dau la timp, am negociat de la inceput si s-au tinut de cuvant
Una peste alta, e o firma de IT nici mai buna nici mai rea decat altele in tara asta si zic ca merita experienta

Adevarul adevarat despre Vauban. Mentiune: sut sanse foarte mari ca pentru angajat, Vauban sa fie doar o imensa pierdere de timp, bani si energie vitala.

30.01.2018 - Fost angajat Full time Util (19)

Pro
Doar un semi-pro: poate fi o rampa de lansare pentru juniori, cu conditia sa acceptati tratamentul
jingnitor si umilitor al CEO-ului.

Adevarul despre Vauban (restul comentariilor desunt vrajeli. Probabil ca sunt scrise de cei de la HR.). Este pierdere de timp si de bani.

08.01.2018 - Fost angajat Full time Util (23)

Pro
Singurul lucru Pro e faptul ca e o rampa de lansare pentru juniori ca sa-si faca cat de cat experienta DAR te pun sa semnezi ca nu pleci de la ei 2 ani de zile, altfel trebuie sa dai inapoi mii de euro (la mine era 7000 euro)

Dinu Simona - Reprezentant oficial
Joi, 22 Mart 2018
Buna ziua,

Ne bucura faptul ca Vauban este vazuta o rampa de lansare pentru juniori.
Misiunea noastra va continua in aceasta directie si in acest an, in pofida catorva comentarii negative.
Doresc sa clarific cateva elemente ale postarii:
1. salariile mentionate se refera la pozitii de entry level. Practic primele 6 luni oamenii sunt platiti sa invete.
2. Grila salariala creste in functie de performanta, proiect etc. Inclusiv grila de start IT este graduala, se porneste cu o suma care creste din 6 in 6 luni pana la doi ani. Dupa doi ani persoana este integrata intr-un alt nivel de senioritate, evident cu cresteri salariale.
3. In cazul in care persoana este foarte apreciata si performeaza foarte bine salariul ii creste in concordanta cu implicarea.
4. Clauzele de retentie se refera doar la programele de entry level (start IT) care sunt clare inca de la inceput pentru toti participantii.
In general putine companii formeaza entry level in piata fara pretentii de angajament.
5. Clauza precizata nu este adevarata. Costurile de angajament fiind calculate in functie de costurile cu formarea si difera in functie de: durata formarii, tehnologie etc.. In timpul formarilor oamenii sunt platiti ca si angajat full time, misiunea lor pe acest parcurs fiind doar sa invete. La sfarsitul formarii sunt evaluati si inclusi in proiecte reale. Urmeaza o alta perioada de adaptare la proiect de aproximativ 3 luni.

In cazul in care sunt intrebari specifice legate de anumite pozitii recomand persoanelor care doresc sa aplice sa vorbeasca deschisi cu consultantii in recrutare implicati in aceste proiecte, intrucat vor primi intotdeauna raspunsuri deschise si cat se poate de sincere.

Oferte care ti s-ar potrivi

Bucharest

O companie pe care o recomand

24.11.2017 - Angajat Full time Util (9)

Pro
Locatia este foarte centrala, aproape de metrou. Locuri de parcare in zona gasesti
colegii sunt foarte ok, atmosfera de lucru foarte ok
Compania este intr-un proces continuu de imbunatatire, se structureaza echipele si oamenii recrutati sunt foarte buni
Proiectele sunt foarte interesante
Spirit antreprenorial, deloc birocratic astfel ca ai posibilitatea sa invetsi foarte multe lucruri
Salariile sunt in concordanta cu piata si nivelul de senioritate, contributia la proiecte

Inginer Software
Salarii competitive, usor peste medie.
Tester manual
- Ok ca prim job, pentru oameni fara experienta- Oamenii (testerii) te ajuta sa inveti daca e ...
- companie mare cu ditamai sediul in Pipera- munca lejera (pe OM)- nu te streseaza nimeni, iti poti ...
Concurs
Tester manual