Vetro Design SRL

Balanta serviciu/viata pers
Management
Cultura si valori

NU VA ANGAJATI LA VETRO DESIGN

16.01.2017 - Fost angajat Full time Util (0)

Pro
Vetro Design este o varianta buna doar in cazul in care nu exista alternativa de angajare.

Contra
- intr-o firma care distribuie seringi, branule, sterilete, truse medicale etc. exista SOARECI in depozit si in birouri (la instiintarea directorului general (DG) a inceput sa rada, si atat);

- intr-o cladire+depozit de produse de uz medical (cu 40angajati) NU exista persoana angajata sa faca curatenie. Aceasta se face ocazional si superficial (maturat si sters cu mopul o data pe saptamana) de catre o doamna angajata intr-un alt departament care nu face fata solicitarilor;

- aproximativ 15 persoane lucreaza timp de 9 ore jumatate intr-un subsol neaerisit, cu miros de mucegai si lumina slaba. Atunci cand DG-ului i s-a atras atentia asupra conditiilor neprielnice acesta a raspuns scurt: "Am instalat un dezumidificator, acum aerul este mai curat decat la munte'';

- desi pe contractul de munca sunt 8 ore de lucru, te OBLIGA sa lucrezi de la 8:30 la 18:00 (deci 9.5ore) iar daca se intampla sa intarzii intre 3 si 15 minute, este obligatoriu sa recuperezi in acea zi 15 minute (daca intr-o alta zi ai ramas o ora peste program este irelevant);

- nu exista persoana angajata pe resurse umane, iar contractele de munca si calculatiile salariilor sunt facute de directoarea adjuncta si de concubina DG-ului, care adesea fac calcule gresite si trec clauze gresite in anexele contractuale (desigur in avantajul firmei);

- DG-ul transmite sarcini personalului, iar cand deadline-ul expira ti se scade 1%/zi din salariu (mentionez ca deadline-ul este de cele mai multe ori imposibil de respectat, iar numarul sarcinilor este foarte mare);

- Atat DG, DA au o atitudine ostila si batjocoritoare si NU stiu sa gestioneze situatiile de la nivelul firmei; intotdeauna concentrarea maxima este asupra penalizarilor si invinuirii personalului;

- Vetro Design NU asigura consumabile birotice (pixuri, agende, markere, post-it-uri), iar intr-un birou de 4 persoane exista un singur capsator si perforator;

- speculeaza orice ocazie de a nu vira angajatilor toate drepturile;

- ti se pune in vedere o lista de bonusare prost gandita( EX. daca ptr. o operatiune primesti 50 lei, ptr. lipsa ei esti penalizat de 6 ori mai mult);

- dupa demisie, platesc zilele de concediu revenite conform legii, DOAR daca sunt avertizati de angajat, nu din proprie initiativa;

- obisnuiesc sa te oblige sa semnezi demisia fara preaviz;

- in trei luni au plecat din firma 8 persoane din 40, deci 20%, insa atitudinea este aceeasi;

- NU pretuiesc oamenii capabili, ci pe cei umili, dispusi sa stea 12 ore la birou, care nu pun intrebari si nu cauta raspunsuri, care trec cu vederea neregulile;

S-a dovedit ca sfaturile au fost de prisos.

Alte informatii valabile la data completarii acestei evaluari
Fost angajat Full time pe functia de Specialist achizitii in Bucuresti anul 2016
Perioada de munca este de mai putin de un an.

Locuri de munca Hilti Romania Manager Zona Energie si Industrie
Last update: 18.07.2017
Locuri de munca ALTEN Romania Software Test Engineer
ALTEN SI-TECHNO Romania
Last update: 24.07.2017
Locuri de munca DK Global Recruitment Junior Accountant with French in Cluj Napoca   e
Cluj Napoca
  • Telefon de serviciu
  • Teambuildinguri / evenimente de relaxare oferite de catre companie
Miqtza 27.07.2017
JSM 27.07.2017
Buna ziua! Ce salarii sunt la Aerotec, in productie, logistica? Am auzit foarte multe cunostinte spunand ca: este foarte lejer dpdv al ...
Pokke 26.07.2017
Recruiter