Viamedici Software Lab

1.5

Evaluari companie Viamedici Software Lab

Experienta negativa

27.04.2019 - Fost angajat Full time Util (3)

Pro
Flexibilitate si cam atat.

Contra
Din punct de vedere tehnic sunt sub orice critica, nu ai ce invata decat daca esti la inceput de cariera(si nici asa nu cred ca este o alegere buna).

De cand a fost infiintata firma Viamedici Software RO au fost angajati cam 35 de persoane in aproape 3 ani. Jumatate au plecat, sau au fost facuti sa plece intr-un mod foarte urat.
Cand spun un mod foarte urat, ma refer la faptul ca au fost constransi si intimidati sa isi dea demisia.
Interview-urile sunt foarte slabe.....au fost angajati oameni foarte slab pregatiti tehnic.
Au un regulament intern care este aproape la limita legala.....si se ascund in spatele acestuia cand vor sa constranga oamenii sa plece din firma.
Evaluari nerealiste, iti arata un document cu punctele care vor fi la discutia de evaluare, dar in realitate sunt cu totul altele punctele si evaluarea este facuta de un singur om (Arhitectul care nu recunoaste si nu accepta ca cineva sa ii spuna ca greseste)care i-a feedback doar de la o singura persoana(Team Lead-ul care este ruda cu arhitectul)....fara a fi evaluata cu adevarat munca ta.
Metodologia de lucru este una foarte slaba si prost organizata, de la junior pana la "senior" complexitatea taskurilor sau a US-urilor e aceeasi pentru toti.Una scrie in descrierea taskului/us-ului, alta trebuie sa faci.Trebuie sa astepti foarte mult pana primesti un raspuns.
Daca vrei sa propui ceva constructiv si nu esti deacord cu ideea/ideile Arhitectului sau a TL-ului esti interpretat ca fiind impotriva lor.
Bani nu sunt dispusi sa dea pentru a aduce oameni cu mai multa experienta dovedita in urma unui interview.
Au fost colegi angajati pe un anumit limbaj de programare, nu li sa dat nimic sa faca timp de 5-6 luni ca apoi sa li se dea ceva sa faca fara training si sa li se spuna ca nu sunt destul de pro-activi si ca nu au performanta facuta.

Daca vor sa faca ceva cu firma asta in viitor, in primul rand sa dea mai multi bani pentru senioritate, interview-uri mai serioase, si sa aduca un manager care are experienta, nu cine este acum.
Si sa accepte cand gresesc, sa aiba o atitudine pozitiva cand li se propune ceva constructiv, sa nu interpreteze ca pe o ofensa adusa la adresa lor.

P.S. Pentru evaluarea generala a firmei nici o stea nu as da...dar nu pot.

Full time - Java Software Developer - Iasi

O experienta negativa, stresanta.

21.07.2018 - Fost angajat Full time Util (6)

Pro
Program Flexibil
Locatie ok, cu AC in camere.
Cafea la liber, fructe odata pe saptamana.

Oameni buni profesionisiti, mediu de lucru palcut, sedii curate si moderne daca ai noroc sa fi ...
Atmosfera placuta, colegi de treaba, sunt multe lucruri de invatat.
Acum cativa ani IBM avea super echipa de management
Concurs
Scrum Master