Vodafone Romania

• www.vodafone.ro

Evaluari companie Vodafone Romania

Evitati sa pierdeti timpul in aceasta companie

19.08.2019 - Fost angajat - Full time Util (2)

Pro
- Aceasta companie este ideala oamenilor care doresc sa munceasca la program redus in regim full-time. 50% din working time consta in sedinte "scrum".
- Oricine poate ajunge teamlead. Esti programator PHP? Poti ajunge teamlead JAVA!
- Persoanele promovate din agentie ca sefe de programatori pot dicta (via HR) daca baietii au dreptul sau nu sa vina in pantaloni scurti la munca.
- Program flexibil pentru majoritatea squad-urilor se vine intre orele 10 - 11 si se pleaca la ora 18:00
- Pauze extinse de tigara 2-3 ore / zi de munca.

Contra
- 21 zile libere (bineinteles conform legii se poate si mai putin) batute in cuie (angajatii fideli nu primesc zile in plus).
- sedinte scrum de 6 ore (desi conform legii la 6 ore de munca ai dreptul la pauza de masa), cand nimeresti astfel de sedinte, vei sta lipit de scaun fara acea pauza de masa.
- scrum masteri promovati din project managers care fac in continuare munca de project managers.
- programatorii ocupa si pozitie de business analyst si ca job requirement principal este sa ghiceasca ce-si doreste product owner-ul - Mediu toxic de colaborare in special cu teamlead-ul echipei Vodafone Prime care presupune ca toti oamenii noi veniti ar trebui sa ghiceasca mental credentialele unui nou proiect si daca nu fac asta atunci ei nu sunt seniori.
- Scrum masterii care nu se ocupa de noi angajati si nu faciliteaza rezolvarea problemelor acestora (calculator, drepturi retea, drepturi proiecte etc.).
- Product ownerii care nu tin de produsul lor si oricine din business poate veni cu orice cerinta, ea se adauga direct in sprint-ul current pe langa cele deja stabilite.
- Lucram SCRUM insa estimatele sunt decise de persoanele din business si se lucreaza 18 ore constant de unele echipe pentru a fi atinse.
- Arhitecti care adopta solutii neperformate pentru atingerea unor deadline-uri imposibile scoase din burta de business.
- DBA(s) care nu cunosc ce este acela un database URL si care raspund dupa cateva saptamani la probleme critice in productie.
- programatori care lucreaza ca devops cu full access direct in productie si care pot rula orice script dupa bunul lor plac fara useri nominali (direct cu user-ul de aplicatie - a.k.a. changes untraceable)
- Rata scazuta de retinere angajati de fapt asta este si strategia Vodafone cu clientii Vodafone - ei porteaza nu pastreaza clientii. Ei "porteaza angajati" de la companii de outsouring nu pastreaza angajatii lor.

Vodafone is the definition of CHAOS - they are the keepers of "the natural order"!

Full time - Programator - Analyst - Dev op - Bucuresti
Perioada de munca este de mai putin de un an.

Internship pro angajat

18.08.2019 - Fost angajat - Part time Util (0)

Pro
Internship bazat pe cursuri de formare prezentate de diferite persoane cu experienta.

Unii decid, altii imping

15.08.2019 - Angajat in prezent - Full time Util (0)

Pro
Salariu decent raportat la media din piata
Dezvoltare personala/posibilitate de avansare
Compania are o imagine ok si e perceputa ca fiind un operator de incredere.

Am avut o experiență foarte buna cu Vodafone

15.08.2019 - Angajat in prezent - Full time Util (0)

Pro
Poți să crești foarte repede in firma , poți să înveți multe tehnologie.

Oferte care ti s-ar potrivi

Multumitoare

13.08.2019 - Fost angajat - Full time Util (0)

Pro
program, colectiv , salariu

Asko Group
POWERNET TECHNOLOGIES